Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy bank niemiecki może przeprowadzić egzekucję z mieszkania?

(gm)
Na pytanie Czytelniczki “GL” odpowiada Małgorzata Krzysztofik z Kancelarii Radców Prawnych Bujko & Sztejna.
Na pytanie Czytelniczki “GL” odpowiada Małgorzata Krzysztofik z Kancelarii Radców Prawnych Bujko & Sztejna. fot. Wojciech Waloch
Żona nie zgodziła się na kredyt hipoteczny. Czy bank niemiecki będzie mógł przeprowadzić egzekucję z mieszkania? Na pytanie Czytelniczki “GL" odpowiada Małgorzata Krzysztofik z Kancelarii Radców Prawnych Bujko & Sztejna.

* Czytelniczka: - Moja córka zawarła w Niemczech związek małżeński z obywatelem Niemiec, nie podpisali intercyzy. Wkrótce po ślubie zięć kupił mieszkanie, a następnie zaciągnął kredyt hipoteczny. Czy bank będzie mógł przeprowadzić egzekucję z mieszkania w celu zaspokojenia swoich roszczeń, jeśli zięć stanie się niewypłacalny, mimo iż córka nie wyraziła zgody na zaciągnięcie kredytu?

- W przedstawionym przypadku, wchodzą w rachubę dwa systemy prawne, polski oraz niemiecki. A zatem konieczne jest ustalanie, jakie prawo, polskie czy niemieckie, będzie regulowało stosunki majątkowe między małżonkami.

Mąż jest obywatelem Niemiec, małżeństwo zostało zawarte w Niemczech i oboje małżonkowie mieszkają w Niemczech. Dlatego przedstawiony problem, będzie rozwiązywany na podstawie regulacji prawa niemieckiego (art. 17 ustawy Prawo Prywatne Międzynarodowe oraz art. 15 w zw. z art. 14 Niemieckiego Kodeksu Cywilnego).

Polskim ustawowym ustrojem majątkowym małżeńskim jest wspólność majątkowa. Oznacza to, że z reguły każdy z małżonków jest współwłaścicielem majątku nabytego po zawarciu związku małżeńskiego. Ponieważ każdy z małżonków ma prawo decydowania o losie majątku wspólnego, prawo polskie przewiduje szereg reguł, na podstawie których można tego dokonać. Przewidziana jest więc na przykład, konieczność udzielenia przez jednego małżonka zgody na dokonanie czynności powodującej zbycie (sprzedaż, darowizna) lub obciążenie (hipoteka) przez drugiego małżonka nieruchomości należącej do majątku wspólnego.

Stosunki majątkowe małżeńskie na gruncie prawa niemieckiego, uregulowane są w inny sposób. Zgodnie z prawem niemieckim, ustawowym ustrojem małżeńskim jest rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków. Oznacza to, iż po zawarciu związku małżeńskiego pomiędzy małżonkami nie dochodzi do powstania małżeńskiego majątku wspólnego, tak jak w prawie polskim, istnieje majątek osobisty żony oraz majątek osobisty męża. Po ustaniu małżeństwa (np. w wyniku rozwodu), dorobek małżonków zostaje wyrównany. Innymi słowy można powiedzieć, że to, czego każdy z małżonków dorobił się po zawarciu związku małżeńskiego zostaje po równo rozdzielone między obojga.

W takim wypadku, inaczej niż byłoby to w Polsce, mieszkanie nabyte przez pani zięcia wchodzi do jego majątku osobistego, a pani córka nie staje się jego współwłaścicielką (art. 1362 niemieckiego kodeksu cywilnego). W związku z tym, bank w razie niewypłacalności pani zięcia, będzie mógł po spełnieniu kilku warunków, skierować egzekucję do mieszkania kupionego przez pani zięcia. Będzie to możliwe nawet wtedy, jeśli pani córka nie wyraziła zgody na zaciągnięcie kredytu. Od tej zasady istnieją pewne wyjątki, które należy rozpatrywać w każdej sprawie indywidualnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska