Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdyby templariusze i joannici mieli swoje państwo leżałoby w Lubuskiem

(decha)
Łagów na przedwojennej karcie pocztowej
Łagów na przedwojennej karcie pocztowej
Czy w łagowskim zamku swój skarb ukryli templariusze? Historycy twierdzą, że ten zakon nigdy tutaj nie stacjonował. W okolicy panowali joannici. Jednak historia naszego regionu ściśle wiąże się z dziejami tych zakonów rycerskich. Jeśli chcesz się o tym przekonać wpisz w wyszukiwarce Regiopedii hasła "templariusze", "joannici".

Mimo nacisków pasjonatów i poszukiwaczy skarbów naukowcy poddają w wątpliwość informację, że Łagów był pierwotnie własnością templariuszy. W roku 1299 miejscowość należała do panów brandenburskich. 15 kwietnia trzej margrabiowie Otto, Konrad i Henryk sprzedali swoją część majątku jako zadośćuczynienie win rycerzowi Albertowi von Klepitz (Klepicz) i jego najbliższym. 9 grudnia 1347 margrabia Ludwig zastawił Łagów obok innych dóbr Zakonowi Joannitów za 400 grzywien srebra.
W Łagowie zakon umieścił się, wkrótce po uzyskaniu miejscowości, siedzibę komandorii, która obejmowała rozległą okolicę z 18 wioskami (wśród nich dzisiejsze Templewo, Wielowieś, Boryszyn) i miastem Sulęcinem jako schedę po kasacie Zakonu Templariuszy.

Wtedy też na polecenie władców brandenburskich joannici łagowscy konwojowali kupców przemierzających tak zwany Trakt Polski, wędrujących do Międzyrzecza. Nie czynili tego jednak bezinteresownie, jak mogłoby wynikać z przytoczonej reguły. Według informacji z 1505 roku mieli otrzymywać za to opłatę - 9 groszy za konia użytego w ciągu dnia w tym celu, poza tym odszkodowanie za każdego zabitego konia i chłopa.

Przeczytaj więcej na www.gazetalubuska.pl/regiopedia

Sulęcin

Historia Sulęcina, niemalże od początku, nierozerwalnie związana jest z zakonem joannitów, choć najpierw władali nim templariusze (1244-1311). Na skutek intryg zadłużonego u templariuszy króla Francji Filipa IV Pięknego, doszło 13 października 1307r. w piątek (stąd feralna trzynastka) do uwięzienia członków zakonu, a w 1311r. do kasacji zakonu templariuszy. Od 1311 r. Sulęcin wraz z okolicznymi wioskami był własnością joannitów, którzy sprawowali tutaj rządy poprzez komturię w Łagowie. Ówczesny Sulęcin leżał na ważnym szlaku handlowym z Frankfurtu n/Odrą do Poznania i posiadał prawo składu m.in. soli, śledzi i ołowiu oraz pobierania myta za przejazd przez most na Postomi. Joannici utrzymali swe dobra do 1810r. tj. do czasu wojen napoleońskich. Napoleon położył kres ich władzy nie tylko w Sulęcinie, ale także w całej Europie.
Materialną spuścizną zakonu w Sulęcinie jest Dom Joannitów, w którym pobierano myto. To najstarszy budynek w mieście (pierwsza wzmianka o Johanniter-Ordenshaus - Dom Zakonny - pochodzi z 1563 r.; domy zakonne były najmniejszą jednostką administracyjną zakonu).

Przeczytaj więcej na www.gazetalubuska.pl/regiopedia

Wielowieś

Obecna Wielowieś została lokowana prawdopodobnie w XIV wieku stanowiąc wraz z Templewem i Zarzyniem własność rycerskich zakonów - najpierw templariuszy, a później joannitów z łagowskiej komandorii. Od XVI wieku o miejscowość spierała się Polska i Brandenburgia. Po sekularyzacji joannitów stała się domeną w państwie pruskim.
Obecny kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej pochodzi z 1860 roku i został zbudowany w miejscu starej świątyni wzmiankowanej w 1694 roku - reglowej z wieżą drewnianą. We wnętrzu uwagę zwraca szafiasty ołtarz główny, którego rotabulum stanowi kompilację dwóch gotyckich tryptyków z XV wieku z manierystyczną obudową z wieku XVII. Stojąca obok XIX-wieczna ambona zdobiona jest płaskorzeźbami w stylu baroku ludowego. Przy bramie wejściowej na teren kościelny znajduje się kamień pokutny. Obok pomnik poświęcony poległym w I wojnie światowej.

Przeczytaj więcej na www.gazetalubuska.pl/regiopedia

Dąbroszyn

Pierwsza wzmianka dotycząca tej miejscowości pochodzi z 1262 roku, kiedy to chwarszczańscy templariusze zmuszeni byli zrzec się Dąbroszyna (Tamprosowe) na rzecz margrabiów brandenburskich. Miejscowość została ponownie wymieniona w roku 1460 w wykazie dóbr joannickich. W 1510 roku majątek przeszedł na własność rodu von Schönebeck. W 1608 roku jako właściciel dóbr występował Asmus von Schönebeck, następnie wymieniany był Joachim, Claus, Eustachy, a także Christoph i Erazm.
W 1640 roku w Dąbroszynie osiadł ród von Schöning, kiedy to Hans Adam von Schöning ożenił się z Marianne von Schönebeck z domu Schapelow. Z tego związku wywodził się późniejszy marszałek polny - Hans Adam (1641-1696), twórca wielkości dóbr dąbroszyńskich...

Przeczytaj więcej na www.gazetalubuska.pl/regiopedia

Polski Szlak Krzyżowców

Polski Szlak Krzyżowców to ponad 550 kilometrowy szlak od Krosna Odrzańskiego do Malborka. Jest on drogą historyczna , jaką zaciężni rycerze przemierzali wybierając się na wyprawę krzyżową oraganizowaną przez Zakon Krzyżacki.
Na trasie znajdziemy dwie jedyne w Polsce kaplice Templariuszy, sześć zamków zakonu Joannitów i ponad dwadzieścia zamków rycerskich , książęcych i krzyżackich z Malborkiem na czele. szlak biegnie przez najpiekniejsze tereny Polski: ''Pojezierze Lubuskie", "Puszczę Rzepińską", "Pojezierze Myśliborskie", "Pojezierze Drawskie" " Pojezierze Wałeckie" Pojezierze Kaszubskie" " Bory Tucholskie". na trasie znajduje się ponad 35 średniowiecznych miasteczek, w tym pięć z doskonale zachowanymi średniowiecznymi umocnieniami. Wędrówka nim przeniesie nas w czasy średniowiecza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska