Pożar stodoły w Starym Jaromierzu. Strażacy dzielnie ratowali swą wieś!

Dodano: 6 lutego 2010, 19:40 Autor:

W nocy z czwartku na piątek wybuchł groźny pożar w Starym Jaromierzu koło Kargowej. Paliła się duża drewniana stodoła, w której przechowywano siano oraz drewno na opał. Pierwsi na miejscu byli miejscowi ochotnicy! Dali sobie radę! Zgliszcza tliły się jeszcze w sobotę!
Pożar stodoły w Starym Jaromierzu dowiódł, jak bardzo potrzebni są strażacy ochotnicy. Cały ciężar akcji dogaszania, brudnej i ciężkiej roboty spoczywał na barkach wiejskich strażaków.

Pożar stodoły w Starym Jaromierzu dowiódł, jak bardzo potrzebni są strażacy ochotnicy. Cały ciężar akcji dogaszania, brudnej i ciężkiej roboty spoczywał na barkach wiejskich strażaków. (fot. fot. Jerzy Fabiś)

Tak wyglądała stodoła po dogaszeniu następnego ranka

Tak wyglądała stodoła po dogaszeniu następnego ranka (fot. fot. Jerzy Fabiś)

Przeraźliwe nocne wycie syren zainstalowanych na wiejskiej remizie przywołało do pożaru strażaków ze Starego Jaromierza. Na miejsce przybiegło wielu ludzi z sąsiednich gospodarstw i mieszkańców wsi. Paląca się stodoła stanowiła zagrożenie dla sąsiednich zagród, stodół i zabudowań gospodarczych.

- Jako pierwsza była na miejscu nasza jednostka, OSP Stary Jaromierz - podkreśla Jerzy Fabiś, prezes wiejskiej OSP. - Ochotnicy mimo utrudnień zimowych, zwałów śniegu, wyprowadzili tarpana z motopompą, którą błyskawicznie ją uruchomili przy hydrancie oddalonym od pożaru o 200 m. Pierwsza woda poszła po około 15 minutach po ogłoszeniu alarmu.

Niestety, cała stodoła była już w ogniu. Trzeba było natychmiast zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia na sąsiednie zabudowania. Na szczęście w stodole nie było zwierząt, właściciel nie mieszkający w Starym Jaromierzu przechowywał za to siano w belach, suche drewno przeznaczone na opał, co było niesamowitym pożywieniem dla płomieni.

- Paliło się strasznie - podkreśla Stanisław Początek, jeden z miejscowych ratowników. Na pomoc w tym czasie przyjeżdżały wozy bojowe z Kargowej, Kopanicy, Trzebiechowa, zawodowa jednostka z Wolsztyna oraz dwa wozy z Sulechowa. Akcja ratunkowa trwała do rana, kiedy na placu boju pozostali strażacy ochotnicy ze Starego Jaromierza i Kargowej, którzy dogaszali pogorzelisko.

Stary sprzęt się sprawdził

- Nasze chłopaki były niesamowicie zaangażowane, nie mogłem wyjść z podziwu dla ich zapału - dodaje S. Początek, który dwoma swoimi traktorami pomagał "rozciągać” palącą się konstrukcję.

- Rano około 9.00 udało mi się zorganizować ciepły posiłek dla potwornie zmęczonych ochotników - dorzuca J. Fabiś. Byli zmęczeni, mokrzy, a tu przecież mróz. Prezes wymienia najbardziej zaangażowanych: Damiana Sommera, Kamila Firleja, sołtysa Marka Jokścia, Jacka Benyskiewicza, S. Początka. Zresztą sprawdziła się cała jednostka. Co istotne, chwaląc swoich strażaków Fabiś cieszy się, że sprawdził się sprzęt zakupiony dla OSP w Starym Jaromierzu z funduszów gminnych (o czym zresztą pisaliśmy). Chodzi o dwa pojazdy, tarpan rocznik 95 i motopompę oraz stara przeznaczonego na złom. Jednak ludzie wyremontowali go własnymi siłami w warsztacie samochodowym Adama Benyskiewicza, też strażaka. W pracy, oprócz sołtysa i naczelnika, pomagali Mateusz Sommer, Kazimierz Borczyk, a Roman Drzymała dał akumulator. Teraz dobrze przygotowany sprzęt "odwdzięczył się” w akcji.

- Aż dziw, że stara motopompa tak dobrze pracowała przez całą noc, naprawdę zasłużyła na pochwałę, nie spodziewałem się, iż staruszka okaże się tak sprawna technicznie - wskazuje S. Początek.
Przyczyny pożaru nie są znane.

Z ostatniej chwili

Okazało się, iż ogień nie odpuścił. W sobotę zgliszcza na nowo się zajęły, jednak kontrolujący sytyację strażacy ze Starego Jaromierza szybko doprowadzili do ugaszenia pojawiających się ognisk.
- Ustaliliśmy, iż bedziemy pełnić dyżury, także w niedzielę - przekazuje S. Początek.

Czytaj więcej o:
  • Jaromierz
  • Kargowa
  • ochotnicy
  • pożar
  • Stary
  • strażacy
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.