Jesteś tu: Strona główna Porady Artykuł

Kto ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego

Dodano: 20 stycznia 2010, 7:45 Autor:

Czy żona, która opiekuje się chorym mężem ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego? Czy w przypadku opieki nad teściową można liczyć na 520 zł od gminy? Na pytania Czytelników odpowiada Irena Smuda, naczelnik wydziału świadczeń rodzinnych z Urzędu Miasta Zielona Góra.
Na pytania Czytelników "Gazety Lubuskiej" odpowiada Irena Smuda, naczelnik wydziału świadczeń rodzinnych z Urzędu Miasta Zielona Góra

Na pytania Czytelników "Gazety Lubuskiej" odpowiada Irena Smuda, naczelnik wydziału świadczeń rodzinnych z Urzędu Miasta Zielona Góra (fot. fot. Krzysztof Kubasiewicz)

- Przepisałam bratankowi dom z ogródkiem za tzw. dożywocie. On nie pracuje i opiekuje się mną. Czy może on w związku z tym starać się o świadczenie pielęgnacyjne?

- Nie. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie, na której zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym ciąży obowiązek alimentacyjny. W świetle tych przepisów bratanek takiego obowiązku względem pani nie ma. W pani przypadku o takie świadczenie mogłyby się ubiegać pani dzieci lub wnuki albo pani rodzeństwo.

- Mąż miał ciężki wypadek i musiałam się zwolnić z pracy, by się nim opiekować. Czy mam prawo do świadczenia pielęgnacyjnego?

- Nie. Świadczenie to nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim. Należy też wskazać, że osoba, która sprawuje opiekę musi być zdolna do pracy, by spełnić warunek wymagany do przyznania tego świadczenia.

- Obydwoje z żoną jesteśmy już starsi i mocno schorowani. Opiekuje się nami syn, który nie pracuje i jest na rencie. Czy może on dostać w związku z tym świadczenie od gminy w wysokości 520 zł?

- Nie. Dlatego, że świadczenie to nie należy się osobie sprawującej opiekę, gdy sama pobiera rentę (lub emeryturę, a także rentę socjalną, zasiłek stały, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, zasiłek lub świadczenie przedemerytalne).

- Opiekuję się chorą teściową. Czy w związku z tym, gmina wypłaci mi 520 zł?

Nie. Przepisy uzależniają wypłatę świadczenia pielęgnacyjnego, między innymi, od obowiązku alimentacyjnego względem osoby wymagającej opieki. Pani nie jest zobowiązana do alimentów na teściową, a zatem, także nie ma pani prawa do świadczenia pielęgnacyjnego

- Syn jest inwalidą od dzieciństwa i ma umiarkowany stopień niepełnosprawności. Otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny. Chodzi do szkoły. Ma 20 lat. Ja nie pracuję. Czy mogę otrzymać świadczenie pielęgnacyjne, skoro się nim opiekuję?

- Nie. Ponieważ to świadczenie przysługuje, jeśli sprawuje się opiekę nad osobą, która ma więcej niż 16 lat i znaczny stopień niepełnosprawności.

- Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności ustalony do 2012 roku. Nie otrzymuję zasiłku pielęgnacyjnego ani świadczenia pielęgnacyjnego. Stan mojego zdrowia znacznie się pogorszył. Czy mogę wcześniej złożyć wniosek o zmianę orzeczenia?

- Tak. Przy pogorszeniu stanu zdrowia można wnioskować o ustalenie na nowo stopnia niepełnosprawności. Jeśli zostanie orzeczony znaczny stopień - może pani złożyć w gminie wniosek o zasiłek pielęgnacyjny dla siebie.
Zasiłek jest osobistym świadczeniem osoby niepełnosprawnej. Jego wysokość wynosi 153 zł. A świadczenie pielęgnacyjne jest przyznawane opiekunowi osoby niepełnosprawnej i wynosi 520 zł. Za osobę, która otrzymuje to świadczenie, gmina opłaca składki emerytalno - rentowe i zdrowotne, ponieważ opiekun nie pracuje.

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r., nr 139, poz. 992 ze zm.).

KOMU PRZYSŁUGUJE

Świadczenie pielęgnacyjne jest przyznawane opiekunowi osoby niepełnosprawnej i wynosi 520 zł. Ustalane jest na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności. Za osobę, która otrzymuje to świadczenie, gmina opłaca składki emerytalno - rentowe i zdrowotne, ponieważ opiekun nie pracuje. Nie bierze się pod uwagę dochodu rodziny.

Czytaj więcej o:
  • świadczenia rodzinne
  • świadczenie pielęgnacyjne
  • dziecko niepełnosprawne
  • niepełnosprawny
  • opieka
  • opiekun
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.