Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szóstoklasiści pisali dziś próbny sprawdzian (zobacz test i odpowiedzi)

(kali)
Hubert Borowaczak i Filip Fiedot z klasy Ve Szkoły Podstawowej nr 18 dokładnie sprawdzili zadania, które rozwiązali. Mają nadzieję, że zdobędą jak najwięcej punktów
Hubert Borowaczak i Filip Fiedot z klasy Ve Szkoły Podstawowej nr 18 dokładnie sprawdzili zadania, które rozwiązali. Mają nadzieję, że zdobędą jak najwięcej punktów fot. Krzysztof Kubasiewicz
W samo południe szóstoklasiści z regionu przystąpili do próby ogólnopolskiego sprawdzianu. Do rozwiązania mieli 26 zadań, w tym napisanie sprawozdania i obliczanie długości trawnika.

Była to tylko próba, ale wszystko odbywało się zgodnie z procedurami, obowiązującymi na prawdziwym sprawdzianie, który odbędzie się w tym roku 8 kwietnia o 9.00 (dodatkowy termin dla tych, którzy z powodów losowych nie będą mogli wziąć w nim udziału to 8 czerwca, godz. 9.00).

Filip Fiedot z klasy VI e Szkoły Podstawowej nr 18 w Zielonej Górze jak i jego kolega Hubert Borowczak dokładnie czytali polecenia, by bezbłędnie rozwiązać arkusz egzaminacyjny. Pierwsze wrażenia po teście? Nie był zbyt trudny, ale też nie za łatwy. Polonistka Beata Legieta zastanawia się, czy wszyscy uczniowie poradzili sobie ze sprawozdaniem. W ubiegłym roku szkoła wypadła w sprawdzianie najlepiej w mieście (razem z SP-8), podobnie było dwa lata temu. Więc poprzeczka w SP-18 podniesiona jest wysoko... Uczniowie zapewniają, że dadzą sobie radę.

Próbę przygotowała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu. Nie była ona obowiązkowa, ale większość szkół przystąpiło do niej. Bo to dobry trening dla uczniów przed prawdziwymi testami. Arkusz egzaminacyjny dotyczył zadań, związanych z teatrem. Szóstoklasiści mieli do dyspozycji 60 minut. Niektórzy uczniowie pisali sami w sali, bo np. mieli wydłużony o 30 minut czas lub lektora (musiał czytać tekst zza ramienia ucznia, a jego czytanie zostało nagrane. Test sprawdzą nauczyciele danych szkół (kwietniowe zmagania uczniów ocenią zewnętrzni egzaminatorzy).

Sprawdzian szóstoklasisty jest egzaminem powszechnym i obowiązkowym, co oznacza, że muszą do niego przystąpić wszyscy uczniowie - zarówno uczniowie szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, jak i słuchacze szkół podstawowych dla dorosłych. Przystąpienie do testu jest jednym z warunków ukończenia szkoły. Sprawdzianu nie można nie zdać. Wynik ma znaczenie tylko informacyjne i nie powinien być podstawą do prowadzenia jakiejkolwiek selekcji. Każdy uczeń, który ukończył szkołę podstawową, niezależnie od wyników sprawdzianu musi być przyjęty do gimnazjum w swoim rejonie, jeśli nie ukończył 16 roku życia. Uczniowie, którzy do sprawdzianu nie przystąpią w danym roku, muszą powtórzyć ostatnią klasę szkoły podstawowej i przystąpić do sprawdzianu w roku następnym.

Do sprawdzianu nie przystępują uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska