W Zielonej Górze potrzebny jest parking przed SP-18

Dodano: 27 października 2009, 7:15 Autor:

Joanna Walasek odwozi córki: Karolinę i Patrycję na lekcje do SP-18. Podobnie jak wszyscy rodzice ma problem z zaparkowaniem samochodu w okolicy jednej z największych szkół w mieście.

Joanna Walasek odwozi córki: Karolinę i Patrycję na lekcje do SP-18. Podobnie jak wszyscy rodzice ma problem z zaparkowaniem samochodu w okolicy jednej z największych szkół w mieście. (fot. fot. Mariusz Kapała)

Rodzice uczniów z SP-18 w Zielonej Górze codziennie drżą o bezpieczeństwo swych dzieci. Dyrekcja śle pisma do urzędu miasta. Czy w nowym budżecie znajdą się pieniądze na parking przed szkołą?

W naszym mieście budowano ogromne szkoły z małymi parkingami. Nikt nie przypuszczał, że niemal każdy rodzic będzie odwoził swoje dziecko na lekcje samochodem. Mamy więc korki, nerwy i slalom między autami. Tak jest codziennie przed 8.00 i po zakończeniu zajęć.
Ten problem doskonale znają rodzice uczniów z SP-18 przy ul. Francuskiej.

- Codziennie trzeba się nieźle nagimnastykować, by móc zaparkować w okolicy szkoły samochód - przyznaje Joanna Walasek, która właśnie odwozi swoje córki na lekcje. Patrycja chodzi do klasy IVe, a Karolina do klasy IIc. Pod szkołę trzeba więc często podjeżdżać.

Teresa Topolewicz dodaje: - Jak przywozimy dzieci na zajęcia popołudniowe, o wywiadówce nie wspominając, to dostaję białej gorączki. Jeżdżę jak opętana po całym osiedlu w poszukiwaniu skrawka wolnej ziemi. Czy może być jeszcze gorzej? Okazuje się, że tak.

- Dzielimy wywiadówki na dwa dni, by w ten sposób rozładować nieco ruch przed szkołą - opowiada dyrektor SP-18 Małgorzata Dmuch. - Otwieramy bramę i pozwalamy rodzicom parkować na boisku. Ale będziemy musieli z tego zrezygnować, bo planujemy tu nowoczesny plac zabaw.
Dyrektorka przyznaje, że wielokrotnie już składała pisma z prośbą o budowę parkingów. Podobnie rada rodziców. Przecież tu chodzi o bezpieczeństwo dzieci! Ale narzekają też mieszkańcy osiedla.

- My mamy tego dość, rodzice uczniów zabierają nam miejsca, a my nie możemy zostawić samochodów w pobliżu swych domów - skarży się Tomasz Wałkowski.
Zdaniem dyrektor SP-18 rozwiązaniem problemu byłoby cofnięcie ogrodzenia szkoły i zrobienie w tym miejscu - wzdłuż płotu - zatoczek dla samochodów.
Problem SP-18 znają też radni.

- Od wielu lat zgłaszają mi go rodzice i mieszkańcy osiedla. Najwyższy czas go rozwiązać. Tym bardziej że wykonanie miejsc parkingowych nie jest tu skomplikowane. Nie spowoduje zmian w organizacji ruchu samochodowego czy pieszego - podkreśla radny Piotr Barczak (PiS), który zgłosił tę inwestycję do projektu przyszłorocznego budżetu. - Trzeba jedynie przeznaczyć na to ok. 300 tys. zł. Parking byłby wykorzystywany zarówno przez rodziców uczniów jak i mieszkańców osiedla.

W budżetowych propozycjach przedstawionych w imieniu klubu PO przez Adama Dygasa jest też wykonanie prawoskrętu z ul. Francuskiej na Wojska Polskiego lub ronda, by udrożnić tu ruch. Teraz o 7.30 cała ulica jest zakorkowana przez rodziców uczniów. Koszt proponowanej inwestycji to 100 tys. zł. Prezydent Janusz Kubicki przyznaje, że inwestycja jest potrzebna, ale czy znajdzie się w przyszłorocznym budżecie, nie odpowie. Bo o tym zdecydują radni.

Czytaj więcej o:
  • parkingi
  • samochody
  • szkoła
  • uczniowie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Prof. Natalia Lebiediewa opowiada o Katyniu

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.