Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy musimy dopłacić do transportu medycznego?

spisała (tami)
Jolanta Krug odpowiadała na pytania czytelników
Jolanta Krug odpowiadała na pytania czytelników Fot. Paweł Janczaruk
Na pytania Czytelników dotyczące transportu medycznego odpowiada Jolanta Krug, naczelnik wydziału spraw świadczeniobiorców LOW NFZ w Zielonej Górze

- Moja mama otrzymała od lekarza z prywatnego gabinetu skierowanie do szpitala i na transport sanitarny. Pomimo, iż do szpitala została przyjęta, za transport musieliśmy zapłacić. Dlaczego?

- Bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego, w tym lotniczego przysługuje ubezpieczonemu na podstawie zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego, czyli udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Ponieważ porada specjalistyczna odbyła się u lekarza, w trybie prywatnym, transport bezpłatny nie przysługiwał.

- Mój mąż otrzymał od lekarza rodzinnego skierowanie do poradni neurologicznej. Ponieważ jest osobą leżącą, nie chodzi, otrzymał skierowanie na transport sanitarny. Mieszkamy w Drzonkowie. Ustaliłam już termin porady w poradni neurologicznej w Wolsztynie. Niestety dowiedziałam się, że za transport będę musiała zapłacić.

- Na podstawie zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego, bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego, w tym lotniczego przysługuje do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej udzielającego świadczeń we właściwym zakresie i z powrotem. Najbliższa poradnia neurologiczna znajduje się w Zielonej Górze. Dlatego też, bezpłatny transport przysługuje tylko i wyłącznie na trasie Drzonków - Zielona Góra i Zielona Góra - Drzonków. Za wykonany transport na trasie Zielona Góra - Wolsztyn i Wolsztyn - Zielona Góra należy zapłacić.

- Moja 5-letnia córka pozostaje aktualnie pod opieką lekarza z poradni neurochirurgicznej w Poznaniu. Mieszkamy w Nowej Soli. W poradni tej ma się zgłosić ponownie za miesiąc. Lekarz specjalista neurochirurg wydał zaświadczenie o stanie zdrowia i wskazał konieczność przewiezienia córki kartką, w pozycji leżącej. Do kogo mam się zgłosić, by mógł być zrealizowany transport do Poznania na wyznaczoną wizytę.

- W tym przypadku możliwe jest zastosowanie tzw. transportu dalekiego w poz. Konieczne jest wypełnienie przez panią wniosku o zlecenie transportu sanitarnego w poz. Wniosek ten dostępny jest na stronie internetowej naszego oddziału www.nfz-zielonagora.pl lub w oddziale Funduszu. Z wypełnionym wnioskiem należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, pod opieką którego pozostaje pani córka. Lekarz rodzinny potwierdzi zasadność przewiezienia córki karetką do poradni w Poznaniu oraz wskaże realizatora tego transportu. Następnie wniosek należy dostarczyć do Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Zielonej Górze. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie wystawione przez lekarza z poradni neurochirurgicznej w Poznaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska