Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artyści świętują w ozłoconym gronie

Zdzisław Haczek
Kurator wystawy „Grono” Barbara Schiller w Galerii PRO Arte od siedmiu lat udanie łączy artystyczną „starszyznę” z wstępującym pokoleniem
Kurator wystawy „Grono” Barbara Schiller w Galerii PRO Arte od siedmiu lat udanie łączy artystyczną „starszyznę” z wstępującym pokoleniem fot. Mariusz Kapała
- 10 pracowni na małym Montmartre! - taki prezent przyniosła wiceprezydent Zielonej Góry artystom, świętującym w Galeri PRO Arte 55 lat swojej związkowej działalności w Winnym Grodzie.

Dziś po południu w Galerii PRO Arte na Starym Rynku - tłok. Kurator Barbara Schiller postanowiła urządzić artystom wystawę z okazji 55 lat powstania w mieście delegatury Okręgu Poznańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, przekształconej pięć lat później w autonomiczny okręg zielonogórski.

Tytuł wystawy - "Grono" nawiązuje do najsłynniejszego przedsięwzięcia zielonogórskiego ZPAP - głośnych w kraju edycji Ogólnopolskiej Wystawy Plastyki i Sympozjum "Złotego Grona", organizowanej z inicjatywy Mariana Szpakowskiego w latach 1963 - 1981/83.

Dziś okręg skupia 92 artystów. Na wystawie dominują prace starszych autorów. Co jednak ważne - najwięcej jest datowanych na rok bieżący. Świeże płótna, grafiki, rzeźby świadczą, że o niemocy twórczej nie ma co mówić.

Czy artystom żyje się dziś dobrze? A może "dobrze to już było"?
- Historia sztuki pokazuje, że najlepsze czasy dla artystów to był... renesans! - śmieje się Przemysław Gapiński, od czterech lat prezes Okręgu Zielonogórskiego ZPAP, lat 35 ("jak się urodziłem, to związek obchodził 20-lecie!"). - Trudno generalizować. Nowe pokolenie artystów doskonale odnajduje się w nowych warunkach życia w rzeczywistości czysto kapitalistycznego kraju. I dla nich może ten problem nie do końca istnieje. Natomiast duże grono artystów, których dzisiaj pokazujemy, swój światopogląd budowało w innych czasach. Gdy mecenat państwa był dużo, dużo większy, mieli bezpieczeństwo. Artysta dzisiaj jest zaszczuty, boryka się z podstawowymi problemami egzystencjalnymi. Jak rachunki, dorabianie na boku komercyjnymi zleceniami. Nie służy to rozwojowi wizji artystycznych.

Pytany o to samo Józef Burlewicz (od 1971 r. przez trzy kadencje był prezesem OZ ZPAP), odpowiada: - Kwestia, jak się żyje, to osobista sprawa każdego człowieka. Jednemu wystarczy porządny chleb z masłem i świeże powietrze - jak mi na przykład (artysta mieszka w Gryżynie - dop. red.), a drugiemu za mało salami. Ciężko mi odpowiedzieć, kiedy lepiej się żyło. Podejrzewam, że w czasach PRL-u było więcej myślenia o człowieku, mimo wszystko. Teraz rynek zrobił swoje... Chociaż kiedyś marzeniem naszym było, żeby nie było tamtej demokracji. Lepszy jesteś lepszy, gorszy jesteś gorszy... Naprawdę trudno wypośrodkować, kiedy jest lepiej, a kiedy jest gorzej.

Podczas dzisiejszego wernisażu wiceprezydent Zielonej Góry Wioletta Haręźlak ogłosiła, że na tzw. Zielonogórskim Montmartre przy ul. Fabrycznej przygotowywanych jest dziesięć pracowni, które zostaną oddane w ręce zielonogórskich artystów-związkowców.

W wystawie "Grono" (czynna do 30 października) biorą udział: Adam Wojciech Bagiński, Agata Buchalik-Drzyzga, Józef Burlewicz, Bożena Cajdler-Gruszkiewicz, Witold Cichacz, Tadeusz Dobosz, Adam Falkiewicz, Aleksandra Fichna-Chełkowska, Anna Gapińska-Myszkiewicz, Halina Kozłowska-Bodek, Henryk Krakowiak, Krystyna Maj-Mazur, Halina Maszkiewicz, Witold Michorzewski, Telemach Pilitsidis, Marek Przecławski, Janusz Skiba.

Natomiast w Lubuskim Teatrze, gdzie dziś artyści obejrzą spektakl "Stworzenia sceniczne", prezentowane są prace najmłodszych członków Okręgu Zielonogórskiego ZPAP: Aleksandry Dybaś, Tomasza Daikslera, Przemysława Przepióry, Przemysława Gapińskiego, Andrzeja Bembenka, Anny Nabel-Myszkiewicz, Igora Myszkiewicza, Mariusza Kowalskiego, Marcina Raby, Jolanty Surzykiewicz, Dominiki Radzińskiej, Katarzyny Szurkowskiej i Bogumiła Hodera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska