Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na lubuskich uczelniach zaczyna się rok akademicki

(daga, kali)
Gorzowska Wyższa Szkoła Biznesu inaugurację roku akademickiego miała już w miniony piątek
Gorzowska Wyższa Szkoła Biznesu inaugurację roku akademickiego miała już w miniony piątek fot. Kazimierz Ligocki
Dziś początek roku akademickiego i początek zajęć na wielu nowych kierunkach. Nasze uczelnie ciągle poszerzają ofertę edukacyjną.

Dziś nowy rok akademicki zainauguruje największa lubuska uczelnia - Uniwersytet Zielonogórski. Pierwszy rok studiów rozpocznie na nim 7,5 tys. osób, w tym na studiach dziennych - 4,5 tys. W sumie na 39 kierunkach kształcić się będzie 17 tys. żaków (w tym na dziennych 10 tys.). Ponad 100 osób będzie zdobywało wiedzę na studiach doktoranckich i prawie 1 tys. na podyplomowych (43 kierunki).

- Jesteśmy zadowoleni z tegorocznej rekrutacji, choć wiadomo - kryzys, duża konkurencja i niż demograficzny nie sprzyja naborom na wyższe uczelnie - mówi rektor UZ prof. Czesław Osękowski. Jednak UZ przyjął w tym roku o 1 tys. osób więcej niż w ubiegłym. Największe zainteresowanie było - jak zwykle - kierunkami humanistycznymi, pedagogicznymi. Najmniejsze ścisłymi - matematyką i fizyką oraz niektórymi technicznymi. - Duże zapotrzebowania na fachowców budownictwa spowodowało, że przyjęliśmy na ten kierunek 210 studentów - mówi rektor.

Senat uniwersytetu przyjął też uchwałę w sprawie nowego kierunku - bibliotekoznawstwa, ale nabór rozpocznie się za rok. Także wtedy do użytku zostanie oddany modernizowany właśnie największy akademik uczelni - Wcześniak.

Nowościami kuszą też gorzowskie uczelnie (w sumie przyjęły 2,7 tys. osób na studia licencjackie i 301 na magisterskie). Nowy kierunek wprowadził Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej. Do wychowania fizycznego, które uczelnia ma od lat, doszła turystyka i rekreacja. Na wychowaniu fizycznym będzie studiować 830 osób - dziennie, oraz 300 - zaocznie. Na drugi kierunek, może dlatego, że nowy, było 55 chętnych na studia dzienne.

Nowe kierunki ma też Gorzowska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (pierwszy rok zacznie tu 1.345 osób, ale ta liczba ulegnie zmianie po czwartej turze naboru). W nowym zakładzie bezpieczeństwa narodowego można studiować bezpieczeństwo globalne i regionalne oraz zarządzanie kryzysowe w regionie.

PWSZ otwiera też kolejne specjalizacje: administrowanie funduszami Unii Europejskiej oraz administrację gospodarczą i finansową.

Uniwersytet Szczeciński, który w Gorzowie ma punkt konsultacyjny, w tym roku wprowadził ekonomię ze specjalnościami: rachunkowości i finanse w zarządzaniu, zarządzanie zasobami ludzkimi, handel zagraniczny i marketing oraz zarządzanie przedsiębiorstwem.

Inne lubuskie uczelnie też poszerzają ofertę. Słubickie Collegium Polonicum (przyjęło 300 studentów) uruchomiło ochronę środowiska, politologię, filologię polską jako obcą, gospodarkę przestrzenną, prawo polskie oraz politologię w języku obcym - jako studia magisterskie.

Od roku w Wyższej Szkole Zawodowej w Kostrzynie nad Odrą można studiować na kosmetologii i ratownictwie medycznym (od zawsze jest tu ochrona środowiska). Nowe kierunki cieszą się sporym zainteresowaniem, największym - ratownictwo.

Z kolei Wyższa Szkoła Biznesu w Gorzowie, podobnie jak Uniwersytet Zielonogórski, stara się o wprowadzenie nowości: gospodarki przestrzennej i kulturoznawstwa (na razie 60 osób zacznie tu studia na socjologii, a 100 osób wybrało zarządzanie).

W nowym roku akademickim przybyło też kolejne miejsce do studiowania w województwie. Łużycka Wyższa Szkoła Humanistyczna z Żar właśnie otworzyła filię w Gubinie. Naukę rozpoczęło tu 50. studentów na kierunku pedagogika (specjalność: resocjalizacja lub kształcenie zintegrowane).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska