Jesteś tu: Strona główna Dom Artykuł

Cudowna moc wiatru. Podpowiadamy, jak założyć elektrownię wiatrową na własnym podwórku

Dodano: 26 września 2009, 12:00 Autor:

Jeżeli będziemy korzystać z paliw kopalnianych na takim poziomie jak dotychczas, złoża węgla wyczerpią się za 220 lat, natomiast zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego znikną już za 40 lat. Aby tego uniknąć, czas zainwestować w energię odnawialną.

Doskonale wie o tym jeden z naszych Czytelników, który postanowił postawić na swojej działce wiatrak produkujący energię. W liście do redakcji prosi o kilka wskazówek związanych z budową, jaki i eksploatacją wiatraka.

Parametry techniczne

Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie miejsce. Elektrownia wiatrowa zajmuje około 20 mkw. Jej fundament znajduje się na głębokości 1 metra, natomiast średnica fundamentu sięga 25 metrów.

Dzięki temu mamy pewność, że nasz wiatrak będzie stabilny. Dodatkowo grunt, na którym go postawimy nadal będzie mógł być przeznaczony pod uprawy. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od jezdni.

- Najbezpieczniej jest umieścić elektrownię wiatrową w odległości odpowiadającej co najmniej wysokości samego wiatraka - czytamy na stronie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Jest to urządzenie wysokie. Sama wieża to 78 - 105 cm, a do tego należy jeszcze dodać wysokość trzech łopat (kolejne 45 - 50 cm). Z całą pewnością jest to ingerencja w krajobraz.

Musimy się liczyć, że nie każdemu przypadnie ona do gustu.

- Przy budowie elektrowni wiatrowej, tak jak w przypadku każdej konstrukcji, potrzebne jest pozwolenie na budowę które można uzyskać w urzędzie gminy/miasta - mówi Jacek Tukaj, specjalista z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Ile kosztuje i jak to załatwić

Kolejnym ważnym aspektem jest wybór typu elektrowni wiatrowej. Te najmniejsze, przydomowe zaczynają produkować energię nawet przy podmuchach bliskich zeru.

Duże turbiny przemysłowe potrzebują o wiele silniejszego wiatru (przynajmniej ok.4 m/s). Gdy jego prędkość wzrasta powyżej 25 m/s, turbina przechodzi w tryb pracy bezpiecznej. Nie generuje energii elektrycznej.

Jeżeli nasza przydomowa elektrownia wyprodukuje więcej energii niż potrzebujemy, możemy sprzedać nadwyżkę mocy.

- Nie jest to takie proste jakby się mogło wydawać. W przypadku chęci sprzedaży energii wytwórca musi być podłączony do sieci elektroenergetycznej. Wiąże się to z całą procedurą przyłączenia do sieci uzgadnianą z jej operatorem. Wytwórca musi uzyskać koncesję oraz umowy na sprzedaż energii - mówi Tukaj.

Budując elektrownię wiatrową musimy liczyć się z ogromnymi kosztami związanymi z inwestycją, sięgającymi nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Na szczęście, dla małych projektów można uzyskać pomoc z Regionalnych Programów Operacyjnych dla poszczególnych województw. Środki rozdysponowują także Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nie można zapominać również o preferencyjnych kredytach udzielanych przez Bank Ochrony Środowiska.

Czytaj więcej o:
  • elektrownia
  • energia
  • energia odnawialna
  • inwestycja
  • powietrze
  • wiatr
  • wiatraki
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy kupując mieszkanie/dom brałeś kredyt?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 1208.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.