Trener Stali Gorzów poprosił zarząd o zmianę decyzji w sprawie Kasprzaka i Zagara czytaj więcej »
Jesteś tu: Strona główna Porady Zdrowie Artykuł

Cudowna aronia

Dodano: 17 września 2009, 9:59 Autor:

Znali ją od dawna Indianie oraz mieszkańcy Syberii. Sok z jej owoców podawano kobietom w ciąży i osobom w sile wieku jako eliksir młodości.

Aronia pochodzi z Ameryki Północnej. Do Europy została sprowadzona pod koniec XVIII w. Jej owocami są nieduże ciemnogranatowe jagody o aromatycznym, nieco cierpkim miąższu.

Pij na zdrowie

O leczniczych właściwościach aronii, potwierdzonych badaniami, mówi się ostatnio coraz więcej. Okazało się, że ma ona właściwości podobne do czerwonego wina. Sok z aronii można jednak pić całkiem bez ograniczeń, w przeciwieństwie do napojów alkoholowych.

Owoce aronii zawdzięczają swe terapeutyczne właściwości bioflawonoidom i rutynie. Zapewniają one dobrą kondycję naczyniom krwionośnym. To ważna informacja dla osób ze skłonnością do żylaków i miażdżycy.
W Pomorskiej Akademii Medycznej oraz Klinice Kardiologii AM w Warszawie udowodniono, że wyciąg z tego owocu pozwala dość skutecznie regulować nadciśnienie tętnicze, zapobiega odkładaniu się cholesterolu w ściankach tętnic i chroni przed chorobami serca. Spadek ciśnienia notowano już po sześciu tygodniach terapii u niemal wszystkich badanych osób.
Spożywana w różnej postaci aronia chroni też przed anginą i przeziębieniami.

Niszczy wolne rodniki

Owoce aronii to jednak przede wszystkim jedno z najbogatszych źródeł związków antyoksydacyjnych (antocyjanów) w przyrodzie. W 100 g znajduje się ich ok. 500 mg. Aroniowe jagody wykazują najsilniejsze działanie przeciwutleniające, jakie kiedykolwiek zarejestrował człowiek. Chronią przed nowotworami, bo unieszkodliwiają wolne rodniki uszkadzające struktury komórkowe organizmu. Ułatwiają też przemianę materii, szczególnie gospodarkę tłuszczową organizmu, a także łagodzą dolegliwości w chorobach trzustki i wątroby.

Owoce aronii i ich przetwory wspomagają także usuwanie z organizmu szkodliwych metali ciężkich, takich jak ołów, które gromadzą się tam z powodu zanieczyszczonego środowiska. Ponadto chronią naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Wskazane jest więc wykorzystywanie aronii w szeroko pojętej profilaktyce wielu chorób, w szczególności tzw. chorób cywilizacyjnych.


Obniży ciśnienie
Przy nadciśnieniu zaleca się picie ok. 30 ml soku trzy razy dziennie przed posiłkiem przez cały miesiąc. Kurację tę można oczywiście co pewien czas powtarzać.
Sok można zrobić samemu. Wrzucić owoce do parownika i ogrzewać na ogniu aż do "wyczerpania się” całego soku. Dosłodzić, wlać gorący do słoików i pasteryzować. Zasypanie owoców cukrem daje to o wiele gorsze rezultaty.

Czytaj więcej o:
  • aronia
  • dieta
  • zdrowie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.