Jesteś tu: Strona główna Dom Artykuł

W jakiej odległości od płotu sąsiada możesz posadzić drzewo?

Dodano: 19 sierpnia 2009, 9:00 Autor:

Drzewa i krzewy stanowią piękne uzupełnienie naszej posesji, jednak musimy pamiętać, że to, co naszym zdaniem idealnie pasuje do przydomowego ogródka, może przeszkadzać sąsiadom. Wtedy rodzą się spory, wzajemne oskarżenia i nasyłanie służb miejskich. A wystarczy zapamiętać kilka zasad prawa sąsiedzkiego.

Przede wszystkim warto szukać polubownego sposobu załatwienia sporu.

Jeżeli konary drzewa naszego sąsiada wystają poza granicę jego posesji, nie wdawajmy się w kłótnie. Kulturalna rozmowa i prośba mogą być o wiele skuteczniejsze. Wystarczy poprosić sąsiada, by ściął wystające gałęzie. Jeżeli tego nie zrobi, możemy sami się tym zająć.

Owoce drzew owocowych, których gałęzie znajdują się po naszej stronie płotu należą do właściciela drzewa do czasu aż samoistnie nie spadną. Dopiero wtedy możemy je spokojnie wykorzystać.

Drzewo sąsiada potrafi czasami swymi korzeniami "przebić się” na naszą posesję. Możemy je usunąć bez uzgodnienia, pamiętając jednak, aby naszym działaniem nie doprowadzić do jego obumarcia.

Obowiązkiem właściciela drzewa jest natomiast uprzątanie liści bądź też opłacenie kosztów porządkowych.

Ile metrów

Polskie prawo nie reguluje kwestii odległości krzewów bądź drzew od sąsiedniej posesji. Dzięki orzeczeniom sądowym powstały jednak pewne normy.

Zdrowy rozsądek podpowiada, że warto się do nich dostosować, aby sąsiad był sąsiadem, a nie największym wrogiem. Minimalną odległość 1 metra stosujemy, gdy zamierzamy posadzić krzewy owocowe, mniejsze krzewy ozdobne.

Gatunki i odmiany drzew słabo rosnących i karłowatych, a także krzewy silnie rosnące potrzebują już 2 metrów od granicy działki.

Jeżeli chcemy cieszyć oczy wysokopiennymi drzewami owocowymi i średnimi drzewami ozdobnymi, musimy pamiętać o zachowaniu 3 metrów odległości od płotu sąsiada. Najwięcej, bo aż 5 metrów potrzebują: orzech włoski, czereśnia i inne silnie rosnące drzewa.

Zielone ogrodzenie

Aby odciąć się od świata zewnętrznego i cieszyć prywatnością nawet w środku miasta wielu z nas sadzi wysokie żywopłoty.

Jednak i tu musimy wykazać się rozsądkiem i pamiętać, że nasza bujna roślinność może być drażniąca dla sąsiadów. Niestety prawo również tej kwestii nie rozwiązało.

Przyjęto zasadę: odległość żywopłotu od granicy działki sąsiada powinna wynosić przynajmniej połowę jego wysokości (więc, gdy pnie się na wysokość 5 metrów to odległość od drugiej posesji powinna wynosić 2,5 metra).

Nie bądźmy złośliwi

Nie warto toczyć wojny z sąsiadem tylko dlatego, że gałąź jego drzewa lekko wystaje nad płotem.

Reagujmy dopiero wtedy, gdy naprawdę mamy do tego powód. Zbyt duże zacienienie działki, liście i owoce zaśmiecające naszą posesję czy wreszcie szkody (np. zniszczenie ogrodzenia) spowodowane przez drzewo sąsiada wymagają interwencji.

Pamiętajmy, że naszym obowiązkiem jest wpuszczenie właściciela działki na naszą posesję w celu posprzątania lub naprawienia szkody. Za szkody materialne (np. zbitą donicę) możemy domagać się odkupienia przedmiotu bądź zwrócenia jego równowartości w pieniądzach.

Czytaj więcej o:
  • drzewo
  • odległość
  • płot
  • prawo
  • przepisy
  • sąsiad
  • sadzenie
  • spory sąsiedzkie
  • żywopłot
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy kupując mieszkanie/dom brałeś kredyt?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 1208.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.