Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotuj się na górskie wycieczki

Głos Szczeciński
Fot. Głos Szczeciński
Zbyt intensywna wędrówka po górach może być nawet przyczyną śmierci. Dlatego zanim wybierzesz się na górski szlak, popracuj nad swoją kondycją.

Piesze wędrówki są zajęciem przyjemnym i zdrowym, pod warunkiem jednak, że tempo marszu jest dostosowane do możliwości człowieka. Wielu turystów traktuje jednak takie wyprawy jak wyczyn sportowy, w którym chodzi o pokonanie w jak najkrótszym czasie określonego dystansu. Wycieczka krajoznawcza zamienia się wówczas w wyścig, którego konsekwencje mogą być groźne dla zdrowia.

Badania przeprowadzone przez fizjologów z amerykańskiego wojskowego ośrodka US Army Research Institute of Environmental Medicine, a opisane w fachowej prasie medycznej dowodzą, że wielogodzinny forsowny marsz jest dla organizmu ogromnym obciążeniem. W stosunkowo krótkim czasie powoduje utratę większości łatwo dostępnych zapasów energetycznych zgromadzonych we wnętrzu naszego ciała.

Wycieńczony człowiek może niespodziewanie odmówić dalszego marszu - mówi główny autor badań John Castellani. - Jednym z objawów wyczerpania jest raptowne obniżenie się ciepłoty organizmu. Ten stan jest szczególnie niebezpieczny dla ludzi wędrujących w wysokich górach, gdzie niska jest temperatura powietrza. Wychłodzony i zobojętniały na wszystko człowiek może zapaść w sen. Jeśli pomoc nie przybędzie w porę, już się z niego nie obudzi - mówi naukowiec.

Jak wynika z jego ustaleń wielodniowe intensywne marsze po górach stanowią tak olbrzymie obciążenie dla organizmu, że jeszcze przez wiele dni po ich zakończeniu człowiek może być osłabiony i podatny na wychłodzenie. Za oceanem szczegółowe badania nad wydolnością ludzkiego organizmu zaczęto prowadzić po tragicznym wydarzeniu, do jakiego doszło w połowie lat 90. podczas obozu treningowego dla kandydatów na komandosów. Najpierw przez kilka dni odbywali oni męczące marsze w ulewnym deszczu i temperaturze 5 stopni Celsjusza. Potem doszły do tego intensywne ćwiczenia fizyczne. Obóz zakończył się tragicznie. Część uczestników zmarła wkrótce po powrocie do domu z powodu hipotermii, czyli wychłodzenia.

Pod nadzorem naukowców postanowiono odtworzyć przebieg tamtych tragicznych zdarzeń. W tej nietypowej wizji lokalnej wzięła udział grupa ochotników. Badacze rejestrowali stan zdrowia uczestników testu w kolejnych dniach. Już w czwartym dniu marszu u części osób zauważano wyraźny spadek ciepłoty ciała. Był to pierwszy symptom zbliżającej się hipotermii. Równocześnie stwierdzono wzrost temperatury mierzonej na powierzchni skóry piechurów. To oznaczało, że wysiadła wewnętrzna termoregulacja. W tym momencie przerwano eksperyment, aby nie narażać zdrowia uczestniczących w nim ludzi.

Castellani apeluje do amatorów górskich wędrówek, aby uważnie obserwowali reakcje swojego organizmu i unikali długotrwałego wyczerpania. - Jeśli u siebie lub u któregoś z towarzyszy wędrówki dostrzeżecie pierwsze objawy hipotermii, takie jak drżenie mięśni czy znużenie, powinniście natychmiast przerwać marsz. Konsekwencje zlekceważenia tych objawów mogą być poważne - przestrzega uczony. Szczególny obowiązek ciąży na opiekunach grup dziecięcych i młodzieżowych. Jakże często zdarza się, że wiodą oni po górach wycieńczone dzieci, ignorując ich stan fizyczny. - Takie zachowanie jest skrajną głupotą. To świadome narażanie ludzkiego zdrowia i życia - podkreśla.

Szczególnie niebezpieczne są wędrówki w deszczu i przy niskiej temperaturze. - Kiedy jesteśmy przemarznięci i przemoczeni, hipotermia może się pojawić szybko - zauważa Castellani. Zdaniem specjalistów podczas górskich wycieczek trzeba koniecznie: nosić odzież chroniącą przed deszczem, pić dużo płynów oraz spożywać wysokoenergetyczne produkty. Nie wolno też wyruszać na długie wycieczki już pierwszego dnia po przyjechaniu w góry. - Stopniowo przyzwyczajajmy organizm do wysiłku. Nie stawiajmy go od razu w ekstremalnej sytuacji. Na aklimatyzację trzeba poświęcić przynajmniej parę dni. A jeśli nie czujemy się najlepiej, lepiej zostańmy w domu i poczekajmy na lepszy moment. Góry są piękne, ale stawiają duże wymagania - zauważa naukowiec.

Wycieczki w góry mogą być niebezpieczne - www.gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska