Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poród bez strachu

opr. (kb)
Dzięki Internetowi możesz uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia nie wychodząc z domu
Dzięki Internetowi możesz uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia nie wychodząc z domu Fot. Internetowa Szkoła Rodzenia
Nie ma takiej odważnej, która nie miałaby obaw związanych z porodem i opieką nad maluchem. Strach zmniejsza nauka w szkole rodzenia. Jeśli nie ma jej w twojej miejscowości albo jest przepełniona, pomoże ci Internet!

Na stronie www.pieluszki.pl możesz zapisać się do całkowicie bezpłatnej Internetowej Szkoły Rodzenia. Znajdziesz tam m.in. cykl filmów zawierających ćwiczenia, które pomogą przygotować się do tego wyjątkowego wydarzenia, jakim jest poród. Dodatkowo prezentowane są sposoby prawidłowej opieki nad noworodkiem i podstawy jego pielęgnacji.

Internetowa Szkoła Rodzenia jest bardzo dostępna - możesz się w niej "uczyć" przez 24 godziny na dobę. Wystarczy jedynie kilka kliknięć i już możesz zdobywać wiedzę związaną z porodem, pielęgnacją i karmieniem dziecka.

Wiedza za darmo

Serwis nie jest płatny i zgodnie z zapowiedziami nigdy nie będzie - ale żeby obejrzeć pełną wersję filmu musisz zalogować się na stronie www.pieluszki.pl i podać swoje dane.

Poszczególne odcinki filmów odpowiednio przygotują przyszłą mamę do porodu, pokażą techniki pozwalające zmierzyć się z bólem i znaleźć siłę, aby przetrwać kryzys i bez obaw urodzić maleństwo. Przedstawią jak racjonalnie postępować, opiszą rodzaj skurczy i inne objawy, które decydują o tym, że dziecko wkrótce przyjdzie na świat.

Przyszłe mamy mogą tu znaleźć również wiele profesjonalnych porad specjalistów, które pomogą im gdy na świecie pojawi się dziecko. Do udziału w przygotowaniu Internetowej Szkoły Rodzenia zaproszeni zostali doświadczeni eksperci: położne, fizjoterapeuta, pediatra, specjalistka terapii psychomotorycznej.

Ból jest informacją

I tak na przykład położna Urszula Tataj-Puzyna wyjaśnia, jak rozpoznać "ten" moment, czy to już poród i kiedy jechać do szpitala. Oraz najważniejsze - dlaczego nic się nie dzieje, skoro już jestem po terminie? Te pytania najczęściej nurtują kobiety oczekujące narodzin dziecka. Dlatego warto wiedzieć, że np. tylko 5 proc. dzieci rodzi się w wyznaczonym przez lekarza czasie. Zdecydowana większość przychodzi na świat tydzień lub dwa przed wyznaczonym terminem lub kilka dni po. I w jednym i w drugim przypadku jest to norma!

Podobnie jak ból porodowy.
- Spróbujmy spojrzeć na ból jako na coś pozytywnego. Ból jest informacją. Skurcz porodowy mobilizuje rodzącą do aktywności - zmiany pozycji, potrzeby masażu czy kąpieli w ciepłej wodzie. Wolność poruszania się pozwala kobiecie na instynktowne przyjęcie odpowiedniej pozycji, gdzie opór i ucisk są zmniejszone - podpowiada położna.

Więcej informacji na www.pieluszki.pl.
JESZCZE JEST CZAS
Jeśli w terminie Twojego porodu (po 37 tygodniu) zauważysz:
* obniżenie się brzucha (ulga w oddychaniu, ucisk na pęcherz moczowy),
* nieregularne, lekko bolesne skurcze macicy (tzw. skurcze przepowiadające),
* ćmiący ból w okolicy krzyżowej,
* ucisk lub ból w dole brzucha,
* odejście czopu śluzowego…
…możesz spokojnie czekać w domu! Symptomy te sugerują, że Twój organizm dopiero przygotowuje się do porodu.

ZACZYNA SIĘ!
Są dwie sytuacje, które zdecydowanie sugerują rozpoczęcie porodu:
* Pojawienie się regularnych, bolesnych skurczów macicy (występujących częściej niż co 10 minut, przybierających na sile, wydłużających się, powodujących znaczną bolesność - te skurcze dają postęp porodu, czyli skracanie i rozwieranie szyjki macicy)
* Odejście wód płodowych - płyn przezroczysty lub o zielonym zabarwieniu.

DO SZPITALA
Decyzję o wyjeździe do szpitala trzeba podjąć, gdy:
* Skurcze mięśnia macicy odczuwane jako wyraźnie bolesne twardnienie całego brzucha będą występowały regularnie (co 5-7 min). Jeśli w każdej pozycji (siedzącej, stojącej czy leżącej) skurcze te będą miały tendencję do nasilania się, jest to znak, że rozpoczął się poród. Jeśli jest to Twój kolejny poród, jedź do szpitala, gdy skurcze występują co 10 minut.
* Odpływają wody płodowe, nawet jeśli nie ma skurczów, ale masz wątpliwości
* Pojawi się krwawienie z dróg rodnych (trzeba je rozróżnić z odejściem czopu śluzowego)
* Zaobserwujesz słabe ruchy dziecka (wyraźnie słabsze niż wcześniej) lub niepokojąco gwałtowne

Jeśli nie wiesz czy już jechać do szpitala czy nie, weź… ciepłą kąpiel lub prysznic. Jeżeli pod wpływem ciepłej kąpieli skurcze wyciszą się i zanikną, to znaczy, że to jeszcze nie poród.
Jeśli jednak skurcze nasilą się mimo ciepłej kąpieli i będą występować jeszcze częściej (co 5-7 min), pojedź do szpitala.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska