Zrobił ci zdjęcie fotoradar to odbierz mandat, bo jak nie to trafisz do sądu

Dodano: 3 sierpnia 2009, 10:46 Autor:

Zrobił ci zdjęcie fotoradar to odbierz mandat, bo jak nie to trafisz do sądu
- Fotoradar strzelił mi fotkę, więc nie będę odbierał wezwań i sprawa się przedawni - cieszył się jeden z kierowców. - Nie przedawni się, tylko sprawa trafi do sądu - ostrzega policja.

Mandaty policyjne z fotoradaru lub wystawione zaocznie nie przedawniają się. - To błędne myślenie - ostrzegają policjanci. Zasady ich doręczania oraz egzekwowania są jasno określone przez prawo. Na nic tutaj będzie unikanie odpowiedzialności i bagatelizowanie policyjnej korespondencji.

Po zrobieniu zdjęcia przez fotoradar, policja czekać będzie na kierowcę 30 dni od czasu wysłania listu. Z wezwaniem kierowca może zgłosić się na komendę i tam policjant wypisze mu mandat. Kierowca może oczywiście zbagatelizować korespondencję, ale to nic mu nie da. - Po tym jak minie termin 30 dni sprawa trafi do sądu - wyjaśnia zastępca komendanta zielonogórskiej policji mł. insp. Piotr Puchała. Po 30 dniach to policja straci możliwość wystawienia mandatu. Grzywną zajmie się sąd.

W sądzie grzywna dla kierowcy może okazać się znacznie wyższa. - Sędzia oceniając wykroczenie nie musi kierować się taryfikatorem - tłumaczy mł. insp. Puchała. Policjant wypisując mandat musi posłużyć się karami określonymi w tabelach taryfikatora.

Niemal tak samo sprawa wygląda w przypadku mandatów wystawionych przez policję zaocznie. To na przykład kara za zaparkowanie auta w niedozwolonym miejscu. Inne są jednak terminy. - W tym przypadku na kierowcę po wezwaniu czekamy 14 dni, potem sprawa zostaje skierowana do sądu - mówi mł. insp. Puchała.

Czytaj więcej o:
  • fotoradar
  • grzywna
  • mandata
  • policja
  • sąd
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Profesjonaliści za barem

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.