Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na byłym cmentarzu żydowskim w Międzychodzie powstanie lapidarium

Dariusz Brożek 095 742 16 83 [email protected]
- Odnalezione ostatnio macewy będzie można zobaczyć na wystawie, która otwarta zostanie w muzeum w przyszły czwartek - zapowiada stażysta z muzeum Bartłomiej Baran.
- Odnalezione ostatnio macewy będzie można zobaczyć na wystawie, która otwarta zostanie w muzeum w przyszły czwartek - zapowiada stażysta z muzeum Bartłomiej Baran. fot. Dariusz Brożek
Ponad 30 macew znaleziono na terenie prywatnej posesji. Trafiły do muzeum. Muzealnicy i władze chcą, żeby wróciły na dawny cmentarz żydowski.

Macewy to żydowskie płyty nagrobne. Odnaleziono je w ogrodzie przy ul. Wigury. Właściciele przekazali je do muzeum.

- Pochodzą z dawnego cmentarza żydowskiego między obecnymi ulicami Kurpińskiego i Wiatraczną. Jego jedynym reliktem są schody - mówi Artur Paczesny, historyk pracujący w muzeum.

Płyty wykonane są z piaskowca. Zachowały się na nich napisy w językach hebrajskim i niemieckim. Na jednej z nich bez trudu można odczytać nazwisko Jozepha Hirsza.

- Prawdopodobnie to krewny Hugo Hirsza, żydowskiego kompozytora, który urodził się i wychował w naszym mieście. Nazywany jest ojcem berlińskiej operetki - tłumaczy A. Paczesny.

Żydowska kolebka

Z Międzychodu pochodzą m.in. znany malarz Lesser Ury oraz Oscar i Leonard Tietzowie, którzy założyli sieć Hertie i stworzyli podwaliny nowoczesnego handlu. Ich krewniacy chowali swych zmarłych na górce między stacją kolejową i Gorzyckiem.

W czasie drugiej wojny cmentarz został zdewastowany. Niemcy wykładali macewami brzegi Warty w starym porcie. Dzieła zniszczenia dopełnili Polacy już po wojnie.

- W latach 50. jeden z sekretarzy chciał nawet wybudować tam podest na tańce i orkiestrę. Ale mieszkańcom nie pasowały tańce na grobach - opowiadają mieszkańcy.

Przed rokiem teren cmentarza został uporządkowany przez bezrobotnych z Klubu Integracji Społecznej. Zdaniem A. Paczesnego należy tam utworzyć lapidarium z płyt nagrobnych, które w ostatnich latach odkryto w kilku różnych miejscach.

- Kilka lat temu miejscowy plastyk Zbigniew Jakubowski opracował koncepcję lapidarium, ale pomysł spalił na panewce - mówi.

Młodzież uporządkuje cmentarz

Burmistrz Roman Musiał popiera pomysł zamienienia dawnej nekropolii w lapidarium.

- Rozmawiałem już o tym z przewodniczącą gminy żydowskiej w Poznaniu. Liczymy na ich pomoc w przygotowaniu projektu i realizacji tego przedsięwzięcia, gdyż lapidarium musi być wykonane zgodnie z kanonami judaizmu, których my po prostu nie znamy. Gmina żydowska jest zainteresowana tym pomysłem - zapewnia samorządowiec.

Kontynuowanie prac porządkowych na dawnym cmentarzu planuje dyrektor muzeum i biblioteki Antoni Taczanowski. - Zajmie się tym młodzież z naszego miasta oraz ich rówieśnicy z Niemiec, Holandii i Izraela. W przyszłym roku zorganizujemy międzynarodowy obóz - zapowiada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska