Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krwawy dramat na Zatorzu. Torturowali, a następnie zabili wójta miejscowych Cyganów

Dariusz Chajewski0 68 324 88 [email protected]
fot. sxc.hu
Zmasakrowane zwłoki Waldemara Huczki, wójta miejscowych Cyganów znaleziono w jego willi na Zatorzu w Nowej Soli. Obok martwi leżeli: jego 18-letni syn i narzeczona. Wszyscy mieli rany kłute, ciała nosiły ślady tortur.

Cztery lata temu przed sądem w Zielonej Górze zapadł wyrok w najgłośniejszej sprawie kryminalnej w naszym regionie. Głośna była może dlatego, że mówiono o cygańskiej wojnie... A może z powodu jednego ze słynnych jaj Faberge...

To był jeden z pierwszych większych tekstów, jaki napisałem w "GL". Pojechałem do Nowej Soli i przy ul. Odrzańskiej trafiłem do domu cygańskiej rodziny, uwikłanej w sprawę zabójstwa, do którego doszło w 1991 r. Było nerwowo. Kilkunastu Romów w obawie przed zemstą opuściło miasto. Wojna wisiała na włosku.

Później rozmawiałem z cygańskim królem. Najdziwniejsze, że śledztwo, a później proces, toczyły się jakby na dwóch poziomach - romskim i polskim. Na pierwszym sprawcy zostali ustaleni wcześniej. Ojcowie przyznali, że zabójcami są ich synowie. Oficjalna sprawiedliwość męczyła się lat 14. I to w atmosferze skandalu.

Torturowali i zabili

19 czerwca 1991 okazała, biała willa na Zatorzu w Nowej Soli stała się sceną krwawego dramatu. Kilka dni później znaleziono zmasakrowane zwłoki Waldemara Huczki, wójta miejscowych Cyganów. Obok martwi leżeli: jego 18-letni syn i narzeczona. Wszyscy mieli rany kłute, ciała nosiły ślady tortur.

Huczko uchodził - nie tylko w swoim środowisku - za bardzo majętnego. Handlował dziełami sztuki w całej Europie, a w jego domu znajdowały się prawdziwe skarby, m.in. jedno ze słynnych jaj Faberge z kolekcji cara Mikoła II. Nawiasem mówiąc, już kilka miesięcy po zabójstwie prawdopodobnie to właśnie cacko zostało sprzedane na aukcji w Nowym Jorku. Za ponad 3 mln dol.

Szybko udało się ustalić, że miejscowy Cygan wskazał willę Huczków pięciu obcym mężczyznom. Już kilka dni po zbrodni, w niemieckim Essen i w Inowrocławiu ktoś usiłował sprzedać część zrabowanych przedmiotów. A na początku sierpnia na przejściu granicznym w Świecku niemiecki podróżny miał charakterystyczny sygnet z dedykacją ojca zamordowanego mężczyzny. Trzech podejrzanych zostało zatrzymanych w Bydgoszczy i trafiło do aresztu w Zielonej Górze. Usłyszeli zarzuty, pozostali za kratkami.

Zamieszki na sali sądowej

Proces, który odbył się w lipcu 1994, satysfakcjonował tylko oskarżonych o dokonanie zbrodni. Społeczność cygańska, a przede wszystkim rodzina ofiar, uznała werdykt za skandaliczny. W dniu ogłoszenia wyroku doszło nawet do zamieszek na sali sądowej. Zresztą sam proces był bardzo nerwowy. Zjeżdżali Romowie z całej Polski, a budynek sądu przypominał fort Knox. Były obawy, że dojdzie do linczu.

Później pojawiły się wątpliwości co do sposobu prowadzenia śledztwa, zarzuty o korupcję prokuratorów i sędziów. Bo i było sporo dziwnych zdarzeń - a to zniszczono dowody, a to wypuszczono podejrzanego... Ale na podstawie tego orzeczenia, trzej główni oskarżeni zostali uniewinnieni od zarzucanych im zbrodni, kwalifikowanego napadu rabunkowego i potrójnego zabójstwa członków cygańskiej rodziny.

Jak to możliwe? Sąd uzasadniał m.in., że sprawcy, po dokonaniu morderstwa w nocy 15 czerwca 1991, nie zdążyliby w półtorej godziny dotrzeć do hotelu pod Bydgoszczą, w którym zameldowali się o 3.50. Mimo że eksperymenty potwierdzały, że było to realne...

Zawieszone na dwa lata

Prokuratura wniosła apelację. W styczniu 1996, po jej rozpatrzeniu, sąd uchylił wyrok. Jak uzasadnił, materiał dowodowy wskazywał, że trzej oskarżeni jednak popełnili zarzucane im przestępstwa. Przy okazji wyszły niedociągnięcia śledztwa i procesu. Ale zapowiadało się, że dla tej sprawy jest już za późno, bo zielonogórska prokuratura zawiesiła śledztwo. Na dwa lata. I tak pewnie skończyłaby się ta cała historia, gdyby nie przypadek. Zwolnieni z aresztu podejrzani popełnili kolejne przestępstwa.

Śledztwo zostało podjęte w listopadzie 1999. Do walki oddelegowano dwóch prokuratorów (nieoficjalnie to właśnie im policjanci zarzucali "sfuszerowanie"
śledztwa). A potem:

* przesłuchano nowych świadków
* odtworzono przebieg eksperymentu procesowego, który dotyczył czasu przejazdu autem z Nowej Soli do Bydgoszczy
* uzyskano dokumentację związaną ze zmianą personaliów jednego z podejrzanych
* sporządzono szkice sytuacyjne posesji pokrzywdzonych
* za jednym ze sprawców wydano czerwony list gończy
* zastosowano instytucję świadka incognito
* dołączono opinie biegłych z zakresu badań daktyloskopijnych
* przeprowadzono ekshumację szczątków ciał
* przeprowadzono inwentaryzację dowodów rzeczowych, a w jej wyniku ujawniono ślady DNA, które nadawały się jeszcze do badań (wcześniej w Polsce ich nie prowadzono), ślady chemiczne i mikroślady
* uzyskano opinie sądowo-psychiatryczne podejrzanych.

Teraz wszystko było jak trzeba.

160 stron dowodów

W marcu 2003 prokurator okręgowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko sześciu podejrzanym, w tym głównemu organizatorowi mordu. Dokument liczył około 160 stron. I tu było sporo zamieszania. Chociażby w chwili, gdy okazało się, że ten sam obrońca reprezentuje trzech głównych oskarżonych i... świadka, który ich obciążał.

Gdy sędzia stwierdził: "Winni", na sali było słychać płacze i krzyki. Łzami zalewała się rodzina Huczki, uznając, że sprawiedliwości wreszcie stało się zadość. Krzyczał "Dombas", jeden z głównych oskarżonych. Wraz ze wspólnikiem usłyszał wyrok: 25 lat więzienia. Dwaj inni powędrowali na 15 lat za kratki. Kolejna dwójka usłyszała wyroki za pomoc w napadzie...

Ale po śledztwie pozostał niesmak, którego ślady jeszcze dziś można znaleźć w prokuraturze i w policji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska