Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ziemia w Międzyrzeczu kryje prawdziwe skarby

Dariusz Brożek
Ryszard Patorski (na pierwszym planie z prawej strony) wygłosił referat na temat najstarszego zabytku miasta, czyli kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela z końca XV w.
Ryszard Patorski (na pierwszym planie z prawej strony) wygłosił referat na temat najstarszego zabytku miasta, czyli kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela z końca XV w. fot. Dariusz Brożek
W latach 1997-2008 w mieście i jego najbliższych okolicach znaleziono 41 monet. Najstarsze mają ponad 500 lat. Cenne znaleziska omawiano podczas wczorajszej sesji naukowej w muzeum.

Numizmaty odkryto w Międzyrzeczu oraz w pobliskich wsiach Jagielnik, Św. Wojciech i Kuźnik. Mówił o tym Maksymilian Frąckowiak podczas wczorajszej sesji naukowej w muzeum.

- Najstarsze są denary Kazimierza Jagiellończyka wybite w XV wieku w krakowskiej mennicy - wyliczał.

Jeden z denarów odkopał pięć lat temu miejscowy archeolog Tadeusz Łaszkiewicz podczas prac na ul. Chrobrego. To teren dawnego cmentarza, a moneta znajdowała się w jednym z grobów. Zdaniem M. Frąckowiaka, pełniła taka samą rolę, jak obole w starożytnej Grecji. Ktoś ja włożył do grobu, żeby pochowanej tam osobie ułatwić przejście do świata zmarłych. Numizmatyk twierdzi, że to relikt pogańskich obyczajów, które były jeszcze kultywowane w XV w.

Znaleźli i oddali do muzeum

Większość prezentowanych monet odkrył właśnie T. Łaszkiewicz. Kilka znaleźli jednak mieszkańcy, którzy przekazali je muzeum. Kilka pruskich numizmatów to dar Andrzeja Bieniaszewskiego, podczas gdy Janusz Szewczuk odkrył w Jagielniku szelągi królewskie z czasów panowania Jana II Kazimierza Wazy.

Wybity w 1767 r. w warszawskiej mennicy grosz koronny Stanisława Augusta Poniatowskiego odnalazł siedem lat temu Robert Krzych. Cenna moneta leżała w hałdzie ziemi, którą przywieziono tam z rynku wokół ratusza.

Uczestnicy sesji wysłuchali 16 referatów poświęconych historii Ziemi Międzyrzeckiej i regionu. Ich autorami są lubuscy i wielkopolscy historycy. Materiały zostały opracowane i wydane jak VII tom Zeszytów Międzyrzeckich.

Organizatorami seminarium byli muzealnicy i działacze stowarzyszenie regionalistów Środkowe Nadodrze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska