Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę o 14.00 przed świebodzińskim ratuszem zostanie odsłonięta ławeczka Czesława Niemena

(kf)
- Właśnie Narodowy Bank Polski bije monety z podobizną Czesława Niemena - informują Jan Czachor i Stanisław Mosiejko. - 10 złotową srebrną monetę wylicytujemy tuż po odsłonięciu pomnika
- Właśnie Narodowy Bank Polski bije monety z podobizną Czesława Niemena - informują Jan Czachor i Stanisław Mosiejko. - 10 złotową srebrną monetę wylicytujemy tuż po odsłonięciu pomnika Krzysztof Kubasiewicz
W mieście trwa prawdziwy boom na Niemena. Świebodzin wzbogaci się o ławeczkę, a gimnazjum nr 3 w marcu tego roku obrało za swego patrona właśnie tego wielkiego artystę.

Przypomnijmy, że z tą inicjatywą upamiętnienia muzyka w Świebodzinie wystąpiło Towarzystwo Pamięci Czesława Niemena, na którego czele stoi Jan Czachor. Stowarzyszenie zobowiązało się zebrać 30 tys. zł., po 30 tys. wyasygnowały: starostwo oraz urząd miasto, koszt pomnika to 90 tys. złotych. W "GL" drukowaliśmy specjalne kupony, na których Czytelnicy mogli glosować na jeden z dwóch projektów zaproponowanych przez R. Sobocińskiego. Zwyciężyła oczywiście ławeczka,

Stowarzyszenie wyemitowało specjalne cegiełki oraz zorganizowało koncert grupy SBB, w której grają muzycy związani z Niemenem na początku lat 70-tych. Cała akcja ruszyła na początku 2008 roku.

W Świebodzinie mieszka Jerzy Wydrzycki, kuzyn artysty, który przypomina, że Niemen był muzykiem ciągle poszukującym, nie lubił schematów. - Gdy w 1982 roku Czesław pojechał na koncert do Londynu, przedstawiciele CBS znów byli nim zachwyceni. Artysta koncertował też we Włoszech i razem z Faridą skomponował niesamowity utwór "Musica Magica". Farida niedawno wystąpiła w Poznaniu, gdzie odśpiewała ten kawałek. A kiedyś Niemen był z nią w Świebodzinie - wspomina kuzyn artysty.

Wydrzycki ugościł ostatnio Józefa Skrzeka i Apostolisa Antimosa, wspomnianych muzyków SBB. - Właśnie w Świebodzinie oswajaliśmy się z życiem na scenie - stwierdza J. Skrzek. - To był rok 1971, gdy często przyjeżdżaliśmy z Czesławem do Świebodzina i Łagowa, gdzie odbywaliśmy próby. Właśnie z tej sceny trafiliśmy na sceny świata. Ten nasz wspólny czas był tutaj bardzo kreatywny, inspirujący.

W mieście trwa prawdziwy boom na Niemena. Świebodzin wzbogaci się o ławeczkę, a gimnazjum nr 3 w marcu tego roku obrało za swego patrona właśnie tego wielkiego artystę. Wielkiego? Może zapytać ktoś słabo zorientowany. Jan Czachor nie ma najmniejszych wątpliwości, skoro tytuł sobotniego seminarium, które potrwa w domu kultury od 12.00 do 13.30, określił jako "Znaczenie twórczości Czesława Niemena dla kultury polskiej".

- Odsłonięcie pomnika nastąpi o 14.00 - informuje J. Czachor. - O 16.00 wrócimy do domu kultury, gdzie wręczymy honorowe członkostwo Towarzystwa Pamięci Czesława Niemena burmistrzowi Dariuszowi Bekiszowi, muzykowi Eugeniuszowi Banachowiczowi i Krzysztofowi Fedorowiczowi, dziennikarzowi "Gazety Lubuskiej".

Później w domu kultury wystąpi z recitalem Danuta Urbańska, świebodzinianka, która wystąpiła w telewizyjnej "Szansie na sukces".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska