Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz jak wyglądał Gorzów gdy był jeszcze Landsbergiem

Tomasz Rusek 0 95 722 5772 trusek2gazetalubuska.pl
Kiedyś centrum miasta wyglądało zupełnie inaczej niż dziś. Jak? O to można dziś i jutro zapytać pasjonata historii Gorzowa Roberta Piotrowskiego.
Kiedyś centrum miasta wyglądało zupełnie inaczej niż dziś. Jak? O to można dziś i jutro zapytać pasjonata historii Gorzowa Roberta Piotrowskiego. fot. Tomasz Rusek
Z okazji Dni Gorzowa zaprezentowany zostanie opracowany na nowo plan Landsberga ze współczesnymi nazwami ulic. Będzie też można porozmawiać z pasjonatem naszego miasta Robertem Piotrowskim.

R. Piotrowski od lat zbiera pamiątki związane z Landsbergiem. Jest pasjonatem historii Gorzowa, mógłby o nim opowiadać godzinami. Jego materiały historyczne, publikowane na naszych łamach, cieszyły się wielką popularnością.

Przyjdź na spotkanie

W piątek pomiędzy 18.00 i 19.00 oraz w sobotę pomiędzy 15.00 i 17.00 każdy będzie mógł z nim porozmawiać podczas spotkań autorskich, które odbędą się w ramach Dni Gorzowa.

- Na nowo zostanie wydany plan Landsberga. Pokażemy go, będzie można zobaczyć, jak wyglądał kiedyś układ ulic i jak te ulice się nazywały - zachęca R. Piotrowski.

Obiecuje, że chętnie odpowie na każde pytanie związane z historią Gorzowa, proponuje, by ludzi przynieśli na spotkanie ciekawe pamiątki czy przedmioty znalezione gdzieś na strychach czy w piwnicach, które mogą mieć związek z dziejami miasta. - Może razem odkryjemy jakąś ciekawą historię? - mówi.

Robi wrażenie

Plan jest wydany w kolorze. Z jednej strony prezentuje układ całego Landsberga. Obok niemieckich nazw ulic są polskie. jest tu też mapa okolic miasta i spis ulic z sprzed 1945 r. wraz z ich obecnymi odpowiednikami. Druga strona to dokładniejszy plan samego centrum i całe mnóstwo dodatków.

Znajdziecie tam turystyczną trasę spacerową po najciekawszych miejscach (opracował ją Zbigniew Rudziński) i całkiem bogate opisy niektórych obiektów, m.in.: katedry, fontanny na Starym Rynku, murów obronnych, kościołów, parku Kopernika, dawnego dworcamuzeum czy łaźni wraz z historycznymi fotografiami.

Mapa jest tłumaczona na język niemiecki. Ma być pomocna turystom podczas spacerów po mieście, ale i dla gorzowianina na pewno stanie się cennym prezentem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska