Jesteś tu: Strona główna Dom Artykuł

Pozbądź się grzyba i pleśni z mieszkania. Są szkodliwe dla zdrowia!

Dodano: 7 maja 2009, 16:00 Autor:

Mieszkania, w których panuje zbyt duża wilgotność powietrza, brakuje odpowiedniej wentylacji, temperatura osiąga około 20°C a światło słoneczne ma słaby dostęp, narażone są w szczególności na rozwój pleśni i grzybów.
Pozbądź się grzyba i pleśni z mieszkania. Są szkodliwe dla zdrowia!

(fot. fot. Mariusz Kapała)

Przeczytaj więcej

Jeśli na ścianach pojawił się szary, czarny albo brunatny nalot lub ciemne żyłki przypominające pajęczynę, oznacza to, że nasze mieszkanie zostało zaatakowane przez pleśń lub grzyba. Walczyć z nimi trzeba szybko i bezwzględnie używając najlepszych środków.

Dodatkowo zniszczona lub niewystarczająca izolacja pozioma fundamentów, nieszczelne pokrycie dachowe sprawiają, że mury nasiąkają wodą.

Wraz z wilgocią pojawia się grzyb, którego obecność niesie ze sobą wiele zagrożeń.

Rozpoznaj przeciwnika wcześnie

Nie należy dać się zwieść miejscowo występującym przebarwieniom - grzybnia nie występuje w jednym pomieszczeniu, lecz tworzy rozgałęzienia rozprzestrzeniając się pomiędzy piętrami.

Osiągają one nawet do 14 metrów długości, praktycznie więc mogą sięgać od fundamentów aż po dach sześciopiętrowego budynku.

W trakcie rozwoju grzybnia wydziela dwutlenek węgla, wilgoć, kwasy oraz alkohole. W efekcie działania grzyba drewniane elementy butwieją, zaś ściany przechodzą wilgocią.
Tynki ulegają odparzeniu, cegły murszeją a spoina kruszeje. Zaatakowane przez grzyb meble nadają się tylko do spalenia.

Zagrzybienie stanowi zagrożenie dla zdrowia mieszkańców i powoduje wyczuwalny dyskomfort: charakterystyczny zapach, przejmująca wilgoć oraz obecność zarodników w powietrzu. Ich wdychanie może być przyczyną trudności z oddychaniem, zawrotów głowy a także nudności.

Usunąć grzyb raz na zawsze

Aby położyć kres rozwojowi groźnych dla zdrowia grzybów należy najpierw zlikwidować źródło ich powstawania.

Jeżeli zawilgocenie i grzyb pojawiają się z przyczyn eksploatacyjnych, wystarczy zapewnić pomieszczeniom właściwą wentylację. Natomiast jeżeli winne są warunki techniczne, jak zła izolacja fundamentów i ścian, brak drenażu lub przeciekający dach, należy przeprowadzić prace remontowo-budowlane.

Kolejnym krokiem po usunięciu przyczyny powstawania grzybów jest pozbycie się zagrzybienia.

Na rynku jest wiele preparatów do tego przeznaczonych. I różnie się je stosuje, np. przed nałożeniem środka należy sprawdzić, czy wykwit jest tylko powierzchniowy, czy też przerósł tynk. Wtedy preparat nakładamy powierzchniowo. Jeśli natomiast istnieje taka konieczność, zrywamy tynk i farbę i dokładnie oczyszczamy podłoże.

Środki grzybobójcze można stosować na powłoki farb malarskich, klejowych i emulsyjnych a także na drewno. Dużą zaletą nowoczesnych preparatów jest to, że nie odbarwiają koloru farby.


Sposób na grzyb-www.poranny.pl

Czytaj więcej o:
  • ściana
  • grzyb
  • mieszkanie
  • usuwanie
  • wilgoć
  • zdrowie
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy kupując mieszkanie/dom brałeś kredyt?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 1208.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Media Regionalne

Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2014.