Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jezioro Rudno musimy uratować

Dariusz Chajewski
Grażyna i Bogumił Michalikowie do Uścia na rybki przyjechali aż z Głogowa
Grażyna i Bogumił Michalikowie do Uścia na rybki przyjechali aż z Głogowa fot. Paweł Janczaruk
Władze gminy chcą, aby jezioro Rudno zostało objęte podobną akcja ratunkową jak Sławskie. A mieszkańcy porządki zaczynają od siebie.

Każdy kto był chociażby raz w Uściu lub Jesionce jest pod wrażeniem urody tej okolicy. Malownicze jeziora, wijąca się meandrami Obra, lasy, pola, łąki... Wszędzie charakterystyczne wysokie szuwary. I wędkarze.

- Niestety można tutaj wędkować tylko wiosną przy wysokim stanie wód - mówi Bogumił Michalik, który z żoną na wędkowanie przyjechał z Glogowa. - Z wodą jest nieco lepiej, ale do doskonałości daleko.

Będzie strażnik od środowiska

Z tego zdają sobie sprawę wszyscy w gminie Kolsko. Jest to prawda tym boleśniejsza, że turystyka to jedna z niewielu szans na przyszłość. Już udało się nad jeziora Rudno i Sławskie ściągnąć nieco letników i stałych mieszkańców. Ale kto chce mieszkać i wypoczywać nad brudną wodą. Od dwóch lat władze Kolska starają się, aby ich flagowy akwen został objęty podobnym programem ochrony, co Jezioro Sławskie.

- Właśnie dokonujemy wyboru drugiego strażnika gminnego - mówi wójt Henryk Matysik. - Ten zajmie się tylko i wyłącznie problemami związanymi z ochroną środowiska. Chodzi nam przede wszystkim o nielegalny zrzut ścieków oraz szczelność szamb. Mamy też nadzieję na unijne pieniądze na oczyszczenie akwenu.

Innym problemem jest dogadanie się z sąsiadami, gdyż do "ich" jeziora wpada woda niesiona przez cieki z Wielkopolski. Już wiadomo, że gmina Wolsztyn zaczyna przykładać się do budowy kanalizacji. Jeszcze tylko zostaje Południowy Kanał Obry, ale i z tamtej strony płyną zapewnienia, że będzie lepiej...

Jest bardzo wrażliwe

Jezioro Rudno ma powierzchnię 163 ha, objętość jego wód wynosi 6.590,4 tys. m sześc., zasilane jest dopływającymi wodami powierzchniowymi - Obrzycą i Południowym Kanałem Obry. Od lat woda jest praktycznie poza klasami czystości). Akwen ma niekorzystne warunki naturalne i jest bardzo podatny na wpływ zanieczyszczeń zewnętrznych. W związku z małą odpornością jeziora na czynniki degradujące, nawet niewielki dopływ ścieków do jeziora przyczynia się do pogorszenia jakości jego wód. Jak twierdzą specjaliści jak niewiele innych jezioro Rudno jest akwenem, którego stan wybitnie zależy od stanu jakości dopływów. Jezioro pełni rolę osadnika zatrzymującego zawiesinę i inne zanieczyszczenia płynące rzekami i akumuluje w osadach dennych. Większość substancji organicznych krąży w wodzie jeziora w obiegu materii i nie ulega wypłukaniu poza jezioro. Aby poprawić jego stan trzeba ograniczyć dopływ związków biogennych do jego wód.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska