Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polisę OC możemy kupić u dowolnego ubezpieczyciela

Czesław Wachnik
Polisę OC możemy kupić w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym.
Polisę OC możemy kupić w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Rys. Tomasz Wilczkiewicz
Czy przy sprzedaży auta, muszę przekazać kupującemu polisę OC oraz kiedy skończy się jej ważność? Co się stanie jeśli nabywca nie zapłaci drugiej raty? Czy przed sprzedażą nie trzeba wcześniej wypowiedzieć polisy OC? Co grozi za brak polisy? - pytał nas pan Robert z Gorzowa Wlkp?

1.Co powinien zrobić sprzedający auto?

Rozwiązania są dwa: Pierwsze, to przekazanie kupującemu polisy, co jest zresztą obowiązkiem sprzedającego i ewentualnie rozliczenie jej wartości, poprzez doliczenie do ceny auta, opłaty za OC. Wtedy polisa będzie ważna na cały okres na jaki została zawarta, a jeśli nie zostanie wypowiedziana, automatycznie się przedłuży na kolejny rok.

Drugie, to poproszenie kupującego, o pisemne wypowiedzenie zawartej polisy OC. Niestety firmy w takim przypadku żądają, by wypowiedzenie to zostało podpisane w siedzibie sprzedawcy polisy. I dla pewności tak trzeba zrobić. Znamy przypadki, gdy kupujący wypowiedział OC, ale później nie potwierdził tego ubezpieczycielowi. Wtedy polisa nadal była ważna. Jeśli jednak kupujący wypowie umowę OC, wtedy ta po 30 dniach wygaśnie.

2. Kto zapłaci drugą ratę?

Jeśli wpłaciliśmy tylko pierwszą ratę, a kupujący nie opłaci drugiej, wtedy ubezpieczyciel może zwrócić się do nas, o uregulowanie brakującej sumy (zgodnie z zasadą odpowiedzialności solidarnej nabywcy i zbywcy pojazdu). Dlatego zawsze trzeba zgłosić ubezpieczycielowi sprzedaż auta. Także dlatego, że po zawarciu przez nas transakcji wraz z przekazaniem polisy, firma może wezwać nabywcę auta, by naliczyć mu inną wysokość składki. Nowy właściciel auta, nie musi mieć bowiem takich samych zniżek jak my.

3.Co grozi za brak polisy?

Ustawa reguluje wysokość kary. Przy samochodach osobowych jest to od 100 do 500 euro. Za brak OC do trzech dni płacimy 100 euro, do 14 dni - 250 euro, a powyżej 500 euro. Pieniądze wpłacamy na konto Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dodatkowo policjant może nam wypisać mandat (także za brak dowodu wykupienia polisy), zabrać dowód rejestracyjny, a samochód nakazać odholować na policyjny parking. Za holowanie zapłacimy z własnej kieszeni. Niebawem nie będzie obowiązku wożenia przez kierującego polisy OC.

4. Gdzie możemy kupić polisę OC?

Polisę OC możemy kupić w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Także za pośrednictwem telefonu czy internetu. Ubezpieczyciel nie ma prawa odmówić nam sprzedaży polisy, bo jest ona obowiązkowa. Polisa OC chroni nas przed szkodami, które wyrządziliśmy innym, więc podstawowym kryterium przy jej zakupie powinna być cena.

Zasady wypłaty odszkodowań reguluje ustawa, a więc niezależnie czy będzie to ubezpieczyciel A czy B, poszkodowany zawsze dostanie pieniądze na naprawę uszkodzonego auta. Chociaż prawdą jest, że niektóre towarzystwa wypłacają chętniej, a inne dopiero po wielu tygodniach. Niekiedy możemy spotkać się z ostrzeżeniami, że jeśli towarzystwo nie wypłaci odszkodowania, poszkodowany sądownie zwróci się o pieniądze do sprawcy. Taka możliwość to jedynie teoria. Jeśli nawet firma zbankrutuje, odszkodowanie wypłaci UFG.

5. Na jaki okres obowiązuje OC?

Umowa jest zawierana na 12 miesięcy. Jedynie w szczególnych sytuacjach np. przy rejestracji czasowej czy przy pojeździe historycznym, polisa może być wystawiona na krócej, ale nie mniej niż na 30 dni.

6. Co powinien zrobić kupujący auto?

Po otrzymaniu polisy, trzeba w ciągu 30 dni zgłosić się do ubezpieczyciela, w celu ponownego wyliczenia wysokości składki. Jeśli tego nie zrobimy, firma po informacji sprzedającego, że auto zmieniło właściciela i tak nas wezwie. Kupujący po wypowiedzeniu polisy, ma 30 dni od daty zakupu (wypowiedzenia) na zawarcie nowej umowy OC. Może to zrobić w dowolnym zakładzie ubezpieczeń.

7. Kiedy będziemy musieli opłacać dwie polisy OC?

- Jeśli kupiliśmy samochód i otrzymanej polisy nie wypowiedzieliśmy, ta po 12 miesiącach przedłuży się ona automatycznie na kolejny rok. Gdybyśmy w tym okresie wykupili nową polisę, poprzedni ubezpieczyciel zażąda także opłacania tej poprzedniej. Dzieje się tak bardzo często, stąd trzeba pamiętać, by chcąc kupić nowa polisę, tą poprzednią obowiązkowo wypowiedzieć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska