Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głogów jest wolnym miastem od 64 lat

(don)
Dziś pod pomnikiem w Parku Słowiańskim odbyła się patriotyczna uroczystość. 64 lata temu zakończyły się walki o Głogów.
Dziś pod pomnikiem w Parku Słowiańskim odbyła się patriotyczna uroczystość. 64 lata temu zakończyły się walki o Głogów. fot. Dorota Nyk
Dziś głogowianie obchodzą 64 rocznicę zakończenia walk wojennych w swoim mieście. Z tej okazji pod Pomnikiem Koalicji Antyhitlerowskiej w Parku Słowiańskim odbył się uroczysty apel.

Walki o miasto pomiędzy stacjonującymi w Głogowie wojskami hitlerowskimi a nacierająca Armią Radziecką, trwały - z różnym natężeniem - od końca stycznia do 1 kwietnia 1945 roku. W tym czasie miasto zostało doszczętnie zburzone, szacuje się, że w 95 proc.

Dawniej 1 kwietnia był obchodzony jako rocznica wyzwolenia Głogowa. Dziś - ponieważ pojawiły się głosy oburzenia, bo oswobodzicielem była Armia Radziecka - nazywa się to zakończeniem walk wojennych.

"Należy podkreślić, że 1 kwietnia Głogów nie obchodzi święta upadku miasta, a uroczystość, rocznicę wyzwolenia Festung Glogau, czyli twierdzy głogowskiej, spod władztwa hitlerowskiego, czego rezultatem jest przynależność Głogowa od tamtego czasu do terytorium Polski. Tylko w tym sensie należy rozumieć znaczenie daty 1 kwietnia i jej obchodów - jako momentu przełomu i nowego etapu dla Głogowa - polskiego etapu. Fakt, że miasto weszło w granice Rzeczpospolitej wskutek działań strategicznych Armii Czerwonej, nie ma wpływu (i mieć nie powinien - nie upolityczniajmy historii) na rangę i znaczenie tego wydarzenia dla naszego regionu" - pisze Danuta Duszeńczuk w Perspektywie Kulturalnej.

"Kiedy pierwszego kwietnia 1945 r. złożył broń ostatni oddział niemiecki, w mieście nie było Polaków, poza kilkoma osobami przebywającymi na robotach przymusowych. Władzę objął radziecki wojskowy komendant miasta. Pierwsze polskie władze przybyły tutaj dopiero pierwszego maja 1945 r. Byli to: Władysław Marzec - pełnomocnik Rządu RP na Obwód III w Głogowie i towarzysząca mu grupa 23 pracowników. Kilka dni później przybyła do Głogowa druga grupa osób z Jarocina. Na jej czele stanął Eugeniusz Hoinka, pierwszy burmistrz powojennego Głogowa. Odtąd - dla ciągle przybywających mieszkańców miasta - rozpoczął się okres ogromnie trudnej pracy" - to inna historyczna relacja.

Dzisiaj dla upamiętnienia tamtych dni pod Pomnikiem Koalicji Antyhitlerowskiej odbyła się patriotyczna uroczystość. Głogowianie, którzy na nią przyszli, wysłuchali okolicznościowych wystąpień prezydenta Głogowa Jana Zubowskiego oraz Czesława Żyły, prezesa zarządu koła Miejskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Wręczono akty mianowania na wyższy stopień wojskowy. Odbył się apel poległych, żołnierze oddali salwę honorową, a delegacje z firm, urzędów i przedsiębiorstw złożyły kwiaty pod pomnikiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska