Renta z powodu choroby zawodowej

Dodano: 23 marca 2009, 16:37 Autor:

Na pytanie Czytelnika odpowiada Elżbieta Kurzęcka, naczelnik wydziału zmian uprawnień emerytalno - rentowych z oddziału ZUS w Zielonej Górze

 • Jestem od kilku lat na rencie z ogólnego stanu zdrowia. Choruję na kręgosłup, a choroba ma związek z ciężką pracą, którą wykonywałem przed przejściem na rentę. Obecnie nie pracuję. Czy mogę ubiegać się o rentę z choroby zawodowej mimo, że od ustania zatrudnienia minęło prawie 10 lat? - pyta Czytelnik z Zielonej Góry.

  - Aby podjąć starania o rentę z tytułu choroby zawodowej należy wpierw uzyskać z ośrodka medycyny pracy orzeczenie o stwierdzeniu choroby zawodowej, zgodnie z urzędowym wykazem chorób zawodowych. Tak więc schorzenie nie występujące w tym wykazie nie może być uznane za chorobę zawodową.

  Następnie terenowy inspektor sanitarny (sanepid) wydaje decyzję o istnieniu związku zachorowania ze środowiskiem pracy. Następnie należy złożyć wniosek w ZUS - ie wraz z zaświadczeniem o stanie zdrowia. Lekarz orzecznik ZUS oceni w jakim stopniu i od kiedy stwierdzona choroba zawodowa ogranicza zdolność do pracy w dotychczasowym charakterze lub wyuczonym zawodzie. Wniosek o rentę z choroby zawodowej składa się bez względu na upływ czasu od ustania zatrudnienia.

 • Czytaj więcej o:
  • choroba zawodowa
  • przedawnienie
  • renta
  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
  zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
  i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
  Najciekawsze artykuły
  z Mediów Regionalnych
  Najciekawsze artykuły
  z Mediów Regionalnych
  alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
  Brak ankiety.

  Kontakt z reklamą »

  Kontakt z redakcją »

  Kontakt z marketingiem »

  Kontakt w/s prenumeraty »

  Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

  Napisz maila:

  Jesteśmy też na:

  Gazeta Lubuska jest częścią grupy Media Regionalne
  Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

  Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

  - nota wydawnicza, zakup treści

  Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.