Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedz warzywa i owoce na wiosnę

(tami)
W zieleninie znajdziemy najwięcej witamin
W zieleninie znajdziemy najwięcej witamin fot. DigiTouch
Chorobom najlepiej jest zapobiegać. Najprościej i najtaniej poprzez zdrową dietę, czyli bogatą w warzywa i owoce. Nasz organizm potrzebuje jej zwłaszcza po zimie

Pierwsza sałata czy rzodkiewka pojawia się pod koniec kwietnia lub na początku maja. Tymczasem pięknie wyglądające warzywa już teraz możemy spotkać na straganach. Jeść czy nie?

Kazimierz Kłodawski, znawca zdrowego żywienia radzi odczekać trzy, cztery tygodnie. Wtedy unikniemy jedzenia tych najgorszych nowalijek, sztucznie pędzonych, nawożonych chemicznie. Wczesną wiosną witaminy znajdziemy w kiełkach (rzeżuchy, gorczycy, rzodkiewki), krajowych owocach, np. jabłkach, kiszonkach, które korzystnie działają na nasz przewód pokarmowy, są cennym źródłem witaminy C i minerałów. Uwaga! Ukisić można wszystkie warzywa, nie tylko kapustę i ogórki.

Dobra A i E

Dieta bogata w warzywa i owoce dostarczy nam energii potrzebnej wczesną wiosną. Jeśli będziemy stale pamiętać, że zieleninę i owoce trzeba jeść pięć razy dziennie codziennie, unikniemy wielu chorób.

Jednym ze skutków niewłaściwej diety jest wzmożona produkcja wolnych rodników. A właśnie one są współodpowiedzialne za powstawanie nowotworów, zmian miażdżycowych, a nawet szybsze starzenie się. To antyoksydanty usuwają z naszego organizmu wolne rodniki. Można je znaleźć w ciemnozielonych warzywach liściastych oraz w żółtych i pomarańczowych warzywach i owocach. Jedzmy więc marchew, dynię, paprykę, pomidory, kapustę, liście rzepy, brokuły, morele, brzoskwinie.

W ograniczonych ilościach też wątróbkę i jaja (zawierają dużo cholesterolu). Pijmy mleko, w którym jest sporo witaminy A. Pamiętajmy o witaminie E, która korzystnie oddziaływuje na procesy miażdżycowe, a tym samym choroby naczyniowo-sercowe. Obecna jest w olejach, maśle, płatkach owsianych i soi.

Pochwała jogurtu

Jeśli nasz organizm nie trawi mleka, jedzmy jogurty. Uzupełnią one ilość dobrych bakterii, bez których nie można funkcjonować. Jogurt jest bogaty w wapń, zawiera więcej od mleka aminokwasów i witamin z grupy B. Poza tym wspomaga układ odpornościowy, ułatwia wchłanianie żelaza, odtruwa organizm z toksyn, pomaga przy zaparciach, wzdęciach, a nawet chroni przez rakiem i obniża cholesterol we krwi. Po jogurty powinni sięgać przede wszystkim: chorzy biorący antybiotyki, rekonwalescenci, kobiety w ciąży, mamy karmiące piersią, osoby z nadwagą, osoby z nadciśnieniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska