Jesteś tu: Strona główna Dom Artykuł

Jak domowym sposobem pozbyć się szkodników z mieszkania cz. II

Dodano: 11 marca 2009, 19:15 Autor:

Sposobów na pozbycie się "nieproszonych lokatorów” jest wiele. Podstawą ich zwalczania jest... zapobieganie pojawieniu się, porządek, częste odkurzanie i regularne wietrzenie. Dziś podpowiadamy, jak bez użycia preparatów chemicznych skutecznie i szybko zniszczyć szkodniki.

Obecność małych lokatorów nie jest pożądana z wielu względów: przenoszą choroby, mogą kąsić, brudzić, niszczyć ubrania albo... pałaszować nawet nasze jedzenie!
Podstawą ich zwalczania jest więc... zapobieganie pojawieniu się.
Porządek i suchość pomieszczeń, częste odkurzanie, zalepianie szpar, wietrzenie, regularne przeglądanie zapasów i pozbywanie się zepsutych produktów to najlepsza broń w walce ze szkodnikami.

Ale nie tylko preparaty chemiczne są skuteczne. Nic bowiem nie równa się z domowymi sposobami, sprawdzonymi przez nasze babki i prababki, przekazywanym i pokolenia na pokolenie.

Dziś przedstawiamy drugą część naszej listy przetestowanych metod na pozbycie się i krótką charakterystykę tych małych, ale czasami jakże uciążliwych stworzeń.

MYSZY

- Głodne myszy potrafią zaatakować nie tylko każdy rodzaj żywności, ale nawet garderobę: nylonową bluzkę czy książki na regałach

- Myszy są wrażliwe na zapachy i wielu z nich wyraźnie nie lubią. Rozkładając w szafach na ubranie i bieliznę saszetki z lawendą czy lawendowe mydełka, zrazimy te szkodniki do wizyt i zainteresowania zawartością szaf

- Nie lubią one również zapachu dzikiej mięty i świeżych zielonych liści pomidorów. W kredensie czy szafce można kłaść na talerzyku cząstkę przekrojonej cytryny. Im bardziej będzie spleśniała, tym skuteczniej odstraszy gryzonie.

- Dobrze jest zalepić gipsem szpary i szczeliny w ścianach i listwach podłogowych, oblepić miejsca, gdzie rury c.o. przechodzą przez sufit czy podłogę. Sprawdźmy też futryny okien i drzwi balkonowych oraz drzwi wejściowych, czyli zablokujmy gryzoniom dojście do mieszkania

- W miejscach najczęściej odwiedzanych przez gryzonie ustawiajmy zwyczajne, tradycyjne pułapki z kawałkiem sera, słoniny, przypieczonej nad ogniem skórki od chleba czy nawet paroma ziarnkami nasion słonecznika

- Pamiętaj! Po każdej złapanej myszy pułapkę trzeba dokładnie wyszorować, a nawet sparzyć wrzątkiem albo opalić nad płomieniem i dopiero kłaść świeżą przynętę (gryzonie mają bardzo wyczulony węch, dlatego na pułapce nie może pozostać nawet ślad po poprzednio złapanej myszy)

- Znalezione w szafce lub na podłodze zdechłe myszy czy odchody należy natychmiast wymieść i spalić w piecu. Wyrzucając je do śmietnika, możemy przyczynić się do zatrucia ptaków czy domowych zwierząt.

- Stosując środki chemiczne przeciw gryzoniom nie wolno zapominać o całkowitym zabezpieczeniu żywności!

Jak domowym sposobem pozbyć się szkodników z mieszkania cz. II

KARALUCHY

- Plagą mieszkań w miastach, szczególnie w sąsiedztwie restauracji, barów, zsypów są karaluchy. Żyją one w suterenach, piwnicach, tam gdzie jest ciepło, wilgotno i ciemno

- Można je spotkać w miejscach przechowywania świeżych warzyw

- Mogą być nosicielami tych niebezpiecznych drobnoustrojów

- Czysto nie pomaga ich tępienie, bo ciągle przychodzą nowe wszelkimi otworami. Należy więc zatkać szpary, nie trzymać resztek żywności, zabezpieczyć dostęp do wody, bez której żyć nie mogą

- Kiedy już zadomowią się w mieszkaniu, bardzo ciężko jest się ich pozbyć

- Do tępienia stosuje się różne trutki, np. mieszaninę boraksu z kwasem salicylowym z dodatkiem cukru. Skuteczniej działa jednak gazowanie mieszkania dwusiarczkiem węgla.

- Środkiem chemicznym do tępienia karaluchów jest pasta "Global”

- Karaluchy są bardzo odporne na wszelkie trucizny stosowane przez człowieka. Walka z nimi jest ciężka, a pozbycie się ich z mieszkania to sukces.

Czytaj więcej o:
  • domowe porady
  • karaluchy
  • likwidacja
  • mieszkanie
  • myszy
  • sposoby
  • szkodniki
  • usuwanie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Jak domowym sposobem pozbyć się szkodników z mieszkania cz.I

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy kupując mieszkanie/dom brałeś kredyt?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 1208.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.