Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzikich ptaków nie należy dokarmiać chlebem

Dariusz Brożek
Józef Otter ma 50 lat. Kieruje strażą leśną w Nadleśnictwie Międzychód.
Józef Otter ma 50 lat. Kieruje strażą leśną w Nadleśnictwie Międzychód. fot. Dariusz Brożek
Rozmowa z Józefem Otterem, leśnikiem z Międzychodu

- Wielu mieszkańców dokarmia chlebem łabędzie i kaczki zimujące na jeziorze Miejskim. Co pan o tym sadzi?

- Nie należy ich dokarmiać czerstwym chlebem. To nie jest właściwa karma dla dzikiego ptactwa. Potem chorują na żołądki. Zwłaszcza, że taki chleb jest częstokroć spleśniały.

Poza tym ptaki szybko przyzwyczajają się do dokarmiania przez ludzi i zamiast szukać pokarmu zdają się na naszą łaskę. Proszę zauważyć, że także wiosną i latem, kiedy mają w bród pokarmu, pływają przy brzegu i czekają aż mieszkańcy przyniosą im jakieś kąski.

To nie jest normalne. Systematycznym dokarmianiem chlebem wyrządzamy kaczkom i łabędziom dużą krzywdę. Nie należy też dokarmiać ptaków soloną słoniną. Po prostu nie mogą jeść soli. W lasach przygotowujemy wprawdzie specjalne lizawki solne, ale dla zwierząt, a nie dla ptaków. Sarny czy jelenie uzupełniają w ten sposób niedobory soli, której zimą brakuje w ich naturalnym pokarmie, czyli w korze, korzeniach czy pędach krzewów. Dla ptaków sól jest trucizną.

- W ogóle nie należy dokarmiać ptaków zimą?

- Należy, ale tylko podczas silnych mrozów, kiedy rzeki i jeziora są zamarznięte. Ptaki nie mogą wtedy nurkować, żeby wyłowić z dna smakowite dla nich kąski. Łabędziom zimującym na skutych lodem akwenach warto również podrzucić snopek słomy. Ptaki stojąc w nocy na sianie nie przymarzają do lodu, co często się zdarza w czasie siarczystych mrozów.

- Czym w takim razie należy je karmić?

- Gotowanymi warzywami, czy ziemniakami oraz zbożem. My dokarmiamy leśne ptactwo ziarnami zbóż w łoju zwierząt. Mamy takie mieszanki w specjalnych tekturowych tubach, które zima rozwieszamy na gałęziach drzew i na krzewach. Jak ptaki wyjedzą znajdujące się w środku ziarna, to po pewnym czasie tuby same się rozpadają i nie zaśmiecają lasów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska