Dzikich ptaków nie należy dokarmiać chlebem

Dodano: 29 stycznia 2009, 10:01 Autor:

Rozmowa z Józefem Otterem, leśnikiem z Międzychodu

- Wielu mieszkańców dokarmia chlebem łabędzie i kaczki zimujące na jeziorze Miejskim. Co pan o tym sadzi?

- Nie należy ich dokarmiać czerstwym chlebem. To nie jest właściwa karma dla dzikiego ptactwa. Potem chorują na żołądki. Zwłaszcza, że taki chleb jest częstokroć spleśniały.

Poza tym ptaki szybko przyzwyczajają się do dokarmiania przez ludzi i zamiast szukać pokarmu zdają się na naszą łaskę. Proszę zauważyć, że także wiosną i latem, kiedy mają w bród pokarmu, pływają przy brzegu i czekają aż mieszkańcy przyniosą im jakieś kąski.

To nie jest normalne. Systematycznym dokarmianiem chlebem wyrządzamy kaczkom i łabędziom dużą krzywdę. Nie należy też dokarmiać ptaków soloną słoniną. Po prostu nie mogą jeść soli. W lasach przygotowujemy wprawdzie specjalne lizawki solne, ale dla zwierząt, a nie dla ptaków. Sarny czy jelenie uzupełniają w ten sposób niedobory soli, której zimą brakuje w ich naturalnym pokarmie, czyli w korze, korzeniach czy pędach krzewów. Dla ptaków sól jest trucizną.

- W ogóle nie należy dokarmiać ptaków zimą?

- Należy, ale tylko podczas silnych mrozów, kiedy rzeki i jeziora są zamarznięte. Ptaki nie mogą wtedy nurkować, żeby wyłowić z dna smakowite dla nich kąski. Łabędziom zimującym na skutych lodem akwenach warto również podrzucić snopek słomy. Ptaki stojąc w nocy na sianie nie przymarzają do lodu, co często się zdarza w czasie siarczystych mrozów.

- Czym w takim razie należy je karmić?

- Gotowanymi warzywami, czy ziemniakami oraz zbożem. My dokarmiamy leśne ptactwo ziarnami zbóż w łoju zwierząt. Mamy takie mieszanki w specjalnych tekturowych tubach, które zima rozwieszamy na gałęziach drzew i na krzewach. Jak ptaki wyjedzą znajdujące się w środku ziarna, to po pewnym czasie tuby same się rozpadają i nie zaśmiecają lasów.

Czytaj więcej o:
  • dokarmianie
  • ptaki
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Media Regionalne
Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.