W Gorzowie mamy trzech alergologów

Dodano: 2 stycznia 2009, 10:53 Autor:

To o połowę za mało. Od poniedziałku nowi i starzy pacjenci poradni Pulmed przy ul. Drzymały po pomoc powinni udać się na ul. 30 Stycznia. Tam przeniosła się poradnia alergologiczna i pulmonologiczna.

Co ta zmiana oznacza dla pacjentów, którzy leczyli się przy Drzymały? Zmienia się adres i nazwa poradni - ta alergologiczna to Katharsis (z języka greckiego: oczyszczenie), a pulmonologiczna zostaje przy nazwie Pulmed. - Inny będzie też standard i warunki, w jakich przyjmowani są pacjenci - tłumaczy właścicielka poradni alergologicznej, specjalista alergolog, specjalista chorób płuc i pediatra Elżbieta Wawrzyniak.

- Mamy pełną komputeryzację, postaramy się sztywno przestrzegać godzin wizyt, by nie tworzyć niepotrzebnych kolejek. Marzy mi się, by w poczekalni czekały co najwyżej cztery osoby - dodaje lekarka.

I to, co najważniejsze dla pacjentów, w poradni Katharsis będzie można nadal leczyć się na Fundusz, jak i prywatnie. - Diagnostyka i jakość leczenia się nie zmienią, bo przy Drzymały też były wysokie - dodaje E. Wawrzyniak.

Droga specjalizacja

Na alergię choruje co piąty Polak. Zachorowań jest coraz więcej, a w Gorzowie mamy tylko trzech lekarzy alergologów. - W Zielonej Górze jest ich siedmiu albo ośmiu. U nas powinno być przynajmniej pięciu - mówi Danuta Bojko, konsultant wojewódzki ds. alergologii.

Żeby dostać się do lekarza alergologa, trzeba czekać trzy miesiące, do pulmonologa - od czterech od sześciu tygodni. - W pilnych przypadkach przyjmujemy od razu albo w ciągu najbliższych dni pod zgłoszeniu - tłumaczy D. Bojko. I dodaje, że w Gorzowie z alergii leczą się też mieszkańcy podgorzowskich miejscowości, a także Barlinka, Myśliborza.

- Dwa razy w tygodniu przyjmujemy pacjentów od rana do 18.00. I tak codziennie mamy tłumy - zdradza D. Bojko, która na co dzień pracuje w poradni alergologicznej i poradni chorób płuc Alergomed przy placu Jana Pawła. Dlaczego brakuje w Gorzowie lekarzy?- To bardzo droga specjalizacja - odpowiada E. Wawrzyniak.

Zdarza sie cały rok

Dlaczego coraz więcej osób choruje na alergię? - Winne jest środowisko, w którym żyjemy, dostęp do chemii, zanieczyszczenia, złe odżywianie, leki, stres - wylicza D. Bojko. Alergia to problem całoroczny, a nie, jak myślą niektórzy, występujący w okresie pylenia roślin.

- Wtedy mamy do czynienia z najbardziej spektakularną postacią alergii. Pacjenci przychodzą napuchnięci, z czerwonymi oczami, katarem. Musimy ich ratować i leczyć. Alergię będącą następstwem chemii, spożywania określonych pokarmów trudniej zdiagnozować. Sztuką jest ustalić przyczynę - tłumaczy E. Wawrzyniak.

Gorzowianka, mama dziesięcioletniej Ani (nie chce nazwiska w gazecie), podejrzewa, że córka ma alergię pokarmową. - Ma dziwne uczulenie na skórze. Właśnie jesteśmy w trakcie robienia testów - powiedziała nam spotkana przed poradnią alergologiczną.

Czytaj więcej o:
  • adresy
  • alergia
  • poradnie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.