Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypijemy setki litrów drinków i szampana (przepisy)

Piotr Jędzura 0 68 324 88 13 [email protected]
Paulina Kmiciewicz i Maciej Liberski z Tawerny Greckiej Akropol potrafią wyczarować wiele smakowitych i mocnych drinków.
Paulina Kmiciewicz i Maciej Liberski z Tawerny Greckiej Akropol potrafią wyczarować wiele smakowitych i mocnych drinków. fot. Piotr Jędzura
Kolorowe, z owocami, mocne, słabsze, podawane w udekorowanych kieliszkach mniejszych, większych lub długich i wysokich. Mowa o drinkach, których w sylwestrową noc poleją się setki litrów.

Jak mieszkać drinki

Jak mieszkać drinki

Shaker napełnia się lodem do 2/3 objętości, lekko wstrząsamy. Wylewamy niewielką ilość wody. Potem shaker napełniamy składnikami, następnie potrząsamy shakerem prostopadle do klatki piersiowej. Wymieszamy drink wylewamy przez sitko w shakera. Lód zostaje w shakerze.

Skąd wziął się drink? Jest bardzo stary. Był już znany mniej więcej w XV w. Wtedy spirytus w Europie nie był już lekiem. Zaczęto go pić. Wtedy też do spirytusu postanowiono dodawać różne substancje zmieniające smak i zapach. Były to miód, zioła, korzenie, mleko czy nawet jajka. Pierwsze mieszanki powstały jednak nie na zimno, ale na gorąco.

Drinki, jako alkohole mieszane, pierwszy raz podano w barach amerykańskich pod koniec XVIII w. "The Balance" z 13 maja 1806 r. wydrukował również pierwszą oficjalna wtedy definicję napoju mieszanego - cocktailu. Brzmiała ona tak - cocktail jest stymulującym likworem skomponowanym z różnych trunków, wody, cukru i gorzkich substancji.

Amerykańskie bary z drinkami błyskawicznie stały się popularne na całym świecie. Dziś drinki czy koktajle są codziennością. Powstają nowe receptury, wymyślane są nowe formy ich podawania. - To dodatki na przyjęciach towarzyskich, rodzinnych, bardziej formalnych oraz postawą do typowych cocktail party - mówi barman z Tawerny Greckiej Akropol Maciej Liberski. I jak każdy barman ma swój tajemny przepis na drink, którego nie zdradzi.

Drink nazywany również koktajlem alkoholowym to napój alkoholowy wymieszany z kilku rodzajów alkoholu i soków. Dodawane do niego są również zagęszczone soki. Mają one wpływ na smak oraz kolor drinka. Owocowe dodawane są najczęściej do dekoracji.

Przygotowanie drinka jest sztuką. Konieczne jest przestrzeganie receptury oraz techniki mieszania. Nie bez znaczenia pozostaje wielkości porcji, dekoracja czy nawet wychłodzenie lub wielkość kieliszków. Niestety załamanie receptury, czyli na przykład zmniejszenie lub zwiększenie ilości składników ma ogromny wpływ na smak drinka.

Drinki przeważnie robione są na oczach klienta przed barem. Zawsze bezpośrednio przed spożyciem. Popijamy je powoli, najlepiej małymi łykami. Małe drinki najczęściej pijemy ze szklanki lub dużego kieliszka. Nie używamy słomki. Long drinki podawane w wysokich szklanicach, obowiązkowo pijemy przez słomkę.

Drinka pijemy w tempraturze średnio od 4 do 8 stopni. Nie pijemy ich za długo, bo ciepły napój traci smak oraz świeżość. Inaczej long drinki, te można pić nieco dłużej, szczególnie gdy są podane z lodem. Drinka nigdy nie pijemy do posiłków.
Drinki polecane przez barmana z zielonogórskiej Tawerny Greckiej Akropol

"Uśmiech barmana"

40 ml wódki
20 ml Passoa
20 ml Bacardi
20 ml soku z pomarańczy
10 ml soku z cytryny
10 ml grenadiny

Do shakera wrzucamy kilka kostek lodu, wlewamy wódkę, Passoa, Bacardi, sok z cytryny i pomarańczy. Mieszamy i wlewamy do udekorowanego kielicha. Powoli dodajemy grendinę. Dekorujemy czereśnią koktajlową.

"Olimpic"

20 ml niebieskiego curacao
20 ml brandy Metaxa
15 ml soku pomarańczowego

Shaker napełniamy lodem. Dodajemy wszystkie składniki drinka i energicznie mieszamy. Napój przecedzamy przez sitko w shakerze wlewając do szklanki napełnionej lodem.

"Greek Mojito"
Klasyczny koktajl w wersji ze słodkim koniakiem - grecką Metaxą.
Przepis na dwie porcje

1 limonka
150 ml Metaxy
2 łyżki brązowego cukru
listki mięty do dekoracji

Do wysokich szklanek wrzucić pokrojone w ósemki limonki i brązowy cukier. Utrzeć składniki. Dodajemy pokruszony lód, wlewamy metaxę. Dopełniamy wodą gazowaną. Na koniec dekorujemy listkiem mięty.

"Śniegowe kule"

40 ml wódki
20 ml Amaretto
20 ml słodkiej śmietanki
odrobina gałki muszkatołowej
kostki lodu

Wszystkie składniki wlewamy do shakera i energicznie wstrząsamy. Do szklanki wkładamy kilka kostek lodu i wlewamy napój. Na koniec oprószamy odrobina gałki muszkatołowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska