Kolejny projekt rzeźby - Niemen na ławeczce

Dodano: 29 grudnia 2008, 19:29 Autor:

- Mamy już drugi projekt pomnika Czesław Niemena - cieszy się Stanisław Mosiejko ze Świebodzińskiego Domu Kultury. - I to chyba jest ta koncepcja, na która wszyscy czekaliśmy!
Według pierwszej propozycji artysty Roberta Sobocińskiego Niemen stanąłby na deptaku.  Ławeczka to najświeższa koncepcja - Pomysł ławeczki jest bardzo dobry - zauważa Stanisław Mosiejko, ale niech mieszkańcy zdecydują o kształcie pomnika.

Według pierwszej propozycji artysty Roberta Sobocińskiego Niemen stanąłby na deptaku. Ławeczka to najświeższa koncepcja - Pomysł ławeczki jest bardzo dobry - zauważa Stanisław Mosiejko, ale niech mieszkańcy zdecydują o kształcie pomnika. (fot. Fot. Krzysztof Kubasiewicz)

Drugą propozycją jest pomnik stojącego piosenkarza

Drugą propozycją jest pomnik stojącego piosenkarza (fot. Fot. Krzysztof Kubasiewicz)

Nowa propozycja Roberta Sobocińskiego, poznańskiego artysty rzeźbiarza, to Niemen siedzący na ławeczce. - Gorzów ma Papuszę, przy której przechodzień może przysiąść i zrobić sobie fotkę, a my czekamy na podobną rzeźbę piosenkarza. I oby stanęła jak najszybciej - stwierdza Filip Stankiewicz, który mieszka na deptaku i ma nadzieję, że pomnik zostanie postawiony przed ratuszem.

To nie pomnik Chrystusa

Przypomnijmy, że Czesław Niemen lubił Świebodzin. Przyjeżdżał tu do kuzyna, Jerzego Wydrzyckiego. Miejscowi przekonują, że w ich mieście czuł się jak w domu. W sali domu kultury robił próby przed trasami koncertowymi, a gdy zaszła taka potrzeba bez najmniejszych oporów zgodził się dać koncert, z którego dochód przeznaczył na budowę basenu.

W Świebodzinie powstało Towarzystwo Pamięci Czesława Niemena, które ma gromadzić pamiątki i chronić miejsca związane z muzykiem. - Właśnie zarejestrowaliśmy je w sądzie - informuje Mosiejko. - Stowarzyszenie będzie starało się o pieniądze na pomnik. Myślę, że możemy liczyć na wsparcie ze strony urzędu miasta czy rady powiatu, zwrócimy się też o pomoc do świebodzińskich zakładów pracy. I mam nadzieję, że rzeźba będzie gotowa w przyszłym roku.

Jaki będzie koszt ławeczki? Nieoficjalnie mówi się, że wyniesie on blisko 100 tys. zł, ale Mosiejko nie potwierdza, że liczba ta odpowiada prawdzie: - Nie jest to przedsięwzięcie tak wielkie jak pomnik Chrystusa - przyznaje. - Więc nie spodziewamy się problemów natury finansowej czy prawnej, ale dziś o szacunkowych kosztach trudno coś powiedzieć.

Zdecydują mieszkańcy

Która koncepcja pomnika słynnego piosenkarza ostatecznie zwycięży? Ta pierwsza, według której na deptaku stanie samodzielna figura przedstawiająca artystę, czy też muzyk na ławeczce?
Jan Czachor, założyciel stowarzyszenia, skłania się ku ławeczce, ale o kształcie rzeźby zdecydują mieszkańcy.

- Oba projekty wystawimy wkrótce w oknie naszej galerii "Inspiracje” przy ul. Piłsudskiego - tłumaczy dyrektor domu kultury. - Potem będą one pokazywane w ratuszu i urzędzie miasta. Myślimy też o plebiscycie. Dom kultury ufunduje nagrody.
Pozostaje jeszcze problem umiejscowienia figury. Dla jednych idealnym miejscem byłby skwer nieopodal domu kultury, dla innych wspomniany stary rynek, są też zwolennicy ulokowania rzeźby przy ul. 1 Maja oraz naprzeciw banku WBK na ul. Głogowskiej.

Czytaj więcej o:
  • Niemen
  • pomnik
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Czy na wsi musi tak bardzo śmierdzieć?

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.