Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piłeś? Zobacz jak długo będziesz teraz trzeźwiał. Po imprezie lepiej sprawdzić swój stan trzeźwości zanim wsiądziesz za kierownicę

[email protected]
Tak wygląda plakat policyjnej akcji ,,Piłeś? Nie jedź''.
Tak wygląda plakat policyjnej akcji ,,Piłeś? Nie jedź''.
Idą święta. Po nich czas na sylwestra. Policja przyznaje: to czas, gdy wpada najwięcej kierowców na dwóch gazach. Wielu siada za kółkiem po nocnej imprezie, bo są pewni, że już wytrzeźwieli. Sprawdziliśmy, jak długo się trzeźwieje.

Efekt: w poprzednim roku w grudniu nietrzeźwi kierowcy spowodowali 260 wypadków w których zginęły 22 osoby, a 380 zostało rannych. - Nie istnieje żadna sprawdzona metoda, która pozwala określić ilość alkoholu, którą można wypić, aby nadal móc bezpiecznie prowadzić samochód.

Jest natomiast udowodnione, że alkohol zmniejsza szybkość reakcji, ogranicza pole widzenia, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości, a ponadto pogarsza koordynację ruchów i obniża koncentrację - ostrzega Komend Główna Policji, która właśnie zaczęła grudniową akcję ,,Piłeś? Nie jedź''. Pora nie jest przypadkowa - chodzi właśnie o przemówienie do rozumu tym, którzy po nocnej imprezie rano wsiadają za kółko.

Grzywna, areszt, albo więzienie

Ile potrzeba czasu na wytrzeźwienie? - To zależy od tego co się piło, w jakiej ilości, a także od naszej wagi i od tego, kiedy piliśmy. Jednak lepiej nie wdawać się w zgadywanie czy liczenie i przyjąć jedną, prostą zasadę: po alkoholu, nawet symbolicznej lampce, nie prowadzimy. To jedyne bezpieczne podejście - podkreśla Sławomir Konieczny z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

Polskie prawo karze za jazdę po alkoholu, jeśli jego stężenie jest większe lub równe 0,2 promila. Wówczas jest to wykroczenie (grozi za nie areszt lub grzywna, traci się też prawko). Od 0,5 promila w górę stajemy się przestępcami. Tutaj karą mogą być nawet dwa lata więzienia.

Ile można wypić bez obaw o problemy z drogówką? Jedno piwo? Lampkę wina? A może kieliszek wódki? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Na wirtualnym alkomacie (w internecie są ich dziesiątki) wyszło jasno: nie ma bezpiecznej ilości. Jeśli piło się na chwilę przed jazdą, nawet jedno piwo czy lampka wina dadzą wynik powyżej 0.2 promila. A im więcej alkoholu, tym dłużej organizm się go pozbywa.

Spalanie na godzinę

Przykłady? Proszę bardzo.

  • W przypadku imprezy od 23.00 do 4.00 rano, podczas której wypiliśmy 0,7 whisky, będziemy trzeźwi po - uwaga - ponad dobie.
  • Niewinne trzy piwka wypite w ciągu godziny mogą dać 1,5 promila i przypominać o sobie podczas dmuchania w alkomat przez niemal 10 godzin!
  • Z kolei pięciogodzinna impreza z połówką i dwoma mocnymi piwami ,,na głowę'' to - uwaga - nawet 3,31 promila, których będziemy się pozbywać niema 30 godzin! Aż strach pomyśleć, że niektórzy po takiej imprezie (przyjęliśmy zabawę od 17.00 do 22.00) rano siadają za kółkiem. Tymczasem o 7.00 rano mają jeszcze 2,14 prom. a po 12 godzinach od rozpoczęcia imprezy 0,76 promila!
  • Szybka ,,seta'' (wypiliśmy o 20.00, o 21.00 siadamy za kółko) da wynik pół promila. Pozbędziemy się jej po 4 godzinach.

    Ważna informacja: przeciętne spalanie alkoholu przez człowieka wynosi 0,12-0,15 promila na godzinę. Ale to tylko orientacyjne dane. Z drugiej strony ta sama ilość wódki może dać inny wynik u 55-kilogramowej kobiety i 90-kilogramowego mężczyzny.

    Sprawdź sms-em


    Są portale, które sms-em informują, ile masz promili

    Na jednej ze stron internetowych uruchomiono dla ciekawskich poradnik sms-owy. Na wskazany numer wysyła się specjalnie przygotowaną wiadomość tekstową (zawiera skrótowy opis: co piliśmy, w jakiej ilości, płeć, wiek, wagę i czas picia) a dostajemy w zamian sms-a z opisem kiedy można siąść za kółko.

    Jednak to tylko niezobowiązujący poradnik. Razem z wynikiem przychodzi też zastrzeżenie: ,, Podany wynik jest orientacyjny i zależy od tempa picia. Na tej podstawie nie podejmuj decyzji o prowadzeniu pojazdu''.

    Zobacz też: Za dobry alkomat trzeba zapłacić. Za ok. 300 zł otrzymasz pomiar zgodny z prawdą

  • od 7 lat
    Wideo

    21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska