Anioły są ze słomy, a Pan Jezus z płótna

Dodano: 22 grudnia 2008, 19:14 Autor:

Rozmowa z TERESĄ ZATWARNICKĄ, autorką szopki przy ratuszu w Zielonej Górze
TERESA ZATWARNICKA, na co dzień mieszka w Komionce w gminie Nowogród Bobrz. Samotnie wychowuje trzy córki. Lubi teatr i muzykę.

TERESA ZATWARNICKA, na co dzień mieszka w Komionce w gminie Nowogród Bobrz. Samotnie wychowuje trzy córki. Lubi teatr i muzykę. (fot. Fot. Bartłomiej Kudowicz)

- Kucharka raczej kojarzy się z kuchnią i garnkami, a nie z twórczością artystyczną.
- To prawda, z wykształcenia jestem kucharką, ale przy garnkach stać nie mogę z powodu alergii między innymi na opary. Nie znaczy to jednak, że gotuję źle. Wręcz przeciwnie. Piekę też wyśmienite ciasta, ale wyłącznie na domowe potrzeby.

- Więc artystką została pani jakby z konieczności?
- Nie. Raczej z potrzeby serca, żeby się wyciszyć, uspokoić, oderwać od codzienności. Jakoś tak się stało, że odkryłam w sobie te rzeźbiarskie talenty. Nawet już nie pamiętam kiedy i w jakich okolicznościach to się stało. Po prostu: któregoś dnia wzięłam do ręki siano i zaczęłam wyrabiać z niego różne zwierzęta: sarenki, jeżyki, owieczki, koniki, ptaki. Potem doszły aniołki, kwiaty, figurki ludzi. Wszystkie są mojego pomysłu, wszystkie robię sama z pomocą moich córek. Zdarza się, że co pięć minut moje koncepcje się zmieniają, czasami sama nadgonić nie mogę. Wykonuję prace z siana, ale także ze słomy, płótna, bibuły... Ze wszystkiego, co mam pod ręką. A potem objeżdżam jarmarki w kraju i sprzedaję.

- I można z tego wyżyć?
- Niestety, nie. I bardzo nad tym boleję, bo są to naprawdę piękne, oryginalne rzeczy. Mogą być doskonałe na przykład na prezenty. Robię też wystroje domów na imprezy okolicznościowe, aranżacje witryn sklepowych, prowadzę zajęcia z tradycyjnej sztuki ludowej dla dzieci i studentów.

- A teraz przy ratuszu możemy podziwiać wykonaną przez panią szopkę, Szkoda, że jest taka mała i że nie ma w niej żywych zwierząt.
- Ja też żałuję, ale nie wszystko ode mnie zależało. Gdybym miała wpływ, figury byłyby naturalnej wielkości, a jakie są - każdy może się przekonać. Zostały wykonane z płótna, nasycone farbą. Stajenka jest drewniana, a dach kłuty dłutem. Szopkę zrobiłam na zamówienie stowarzyszenia "Moje miasto”. Wykonałam ją tak, jak sobie zażyczono.

- Lubi pani Boże Narodzenia?
- Oczywiście, bo to bardzo szczególny czas, ale dla mnie święta są w tym roku dość smutne...

- Gdyby dobra wróżka mogła spełnić pani życzenia..?
- To chciałabym dostać dużo zdrowia. I chciałabym odnosić sukcesy w tej mojej artystycznej pracy.

- Dziękuję

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Zielonogórscy kierowcy zapomnieli o ostrożności

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt w/s prenumeraty »

Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.