Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Antybiotyki nie wyleczą przeziębienia i grypy

(antocha)
Fot. Paweł Janczaruk
Od lat żyjemy w przekonaniu, że antybiotyki potrafią zdziałać cuda. Od niedawna jednak specjaliści z medycyny zaczęli mówić głośno o zagrożeniach związanymi z przyjmowaniem tych leków.

Słowo antybiotyk pochodzi z greki (anti - przeciw, bios - życie). Odkrycie pierwszego datuje się na rok 1928, gdy Alexander Fleming wynalazł penicylinę. Przypadkiem odkrył, że zanieczyszczone pleśnią podłoże hamuje wzrost kultur bakterii. Od niego zaczęły się intensywne poszukiwania cudownych leków przeciwko śmiertelnym wtedy chorobom. Cudowna moc antybiotyków jest jednak ograniczona. Przeciwdziałają jedynie infekcjom wywołanym przez bakterie, grzyby i niestety nie rozwiązują problemu chorób wirusowych. Duża liczba pacjentów nie rozumie tego i wymusza na lekarzach, aby leczyć nimi przeziębienie i grypę.

Błędne koło

Antybiotyki stosowane są w każdej dziedzinie medycznej, a mimo to ich skuteczność spada z roku na rok. Jak to możliwe, że fenomenalne odkrycie odwróciło się przeciwko nam? W ostatnich latach nastąpiło rozprzestrzenienie się opornych szczepów bakteryjnych, które zaczęły wytwarzać mechanizm obronny przed szkodliwym dla nich działaniem antybiotyków. Wynika to z nadmiernego i często niewłaściwego stosowania leków.

Co warto wiedzieć o antybiotykach

Obrady o lekach

20 listopada w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze specjaliści obradowali na konferencja z okazji Dnia Wiedzy o Antybiotykach. Co roku jest obchodzony 18 listopada.

  • Żeby utrzymać ich efektywność niezbędne jest racjonalne przestrzeganie terapii.
  • Każdy lek musi być przepisany przez lekarza i nie można ich stosować na własną rękę.
  • Leczą tylko zakażenia bakteryjne i nie działają przeciwko wirusom.
  • Nie zapobiegają przenoszeniu się przeziębienia na inne osoby.
  • Żeby zadziałały, trzeba przyjąć wszystkie przepisane prze lekarze dawki, niezależnie od tego, czy czujemy się już lepiej.

  • Kategorycznie nie należy kupować ich bez recepty, przez internet i w innych nieznanych źródłach.
  • Bez konsultacji z lekarzem, nie stosować resztek po ostatniej kuracji.
  • Nie przyjmować lekarstw od rodziny czy przyjaciół, sugerując się opowieściami, że im pomogły. Każdy antybiotyk musi być przepisy indywidualnie. Przed wydaniem recepty lekarz ma obowiązek analizy dokumentacji pacjenta i przeprowadzenia odpowiednich badań, wywiadu.
  • Jeśli zażywamy je w nadmiernej ilości lub wtedy gdy nie trzeba, nie zadziałają w momencie autentycznej potrzeby. Organizm szybko uodparnia się na antybiotyki.

  • Lekarz powinien uwzględnić preferencje pacjenta przy wyborze lekarstwa. Chorego należy poinformować ile kosztuje produkt, a w razie sprzeciwu, przepisać tańszy odpowiednik.
  • Pod żadnym pozorem nie wolno prosić i wymuszać na lekarzu żeby przepisał antybiotyk. On wie co robi.

    Wysypka zamiast zdrowia

    Niektóre antybiotyki mogą wywoływać skutki niepożądane dla organizmu człowieka. Najczęściej powodują reakcje uczuleniowe - wysypki skórne, obrzęki, a nawet gorączki. Przed podaniem leków na bazie penicyliny, warto przeprowadzić test uczuleniowy.

    W skutek zażywania leków doustnych mogą wystąpić zaburzenia trawienia i niedobory witamin, co może prowadzić nawet do groźnych zakażeń. Często spotykane są bóle brzucha, biegunki, wymioty i bóle głowy. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. W trakcie trwania terapii antybiotykowej należy stosować leki osłonowe, które ochraniają organizm przed negatywnym działaniem antybiotyków.

    Terapia słabnie

    Lekarze coraz częściej stają się bezradni wobec ciężkich chorób zakaźnych. Nowe mutacje bakteryjne, odporniejsze na antybiotyki są poważnym problemem. Zbyt częste korzystanie z cudownych leków zmniejszyło moc terapii, więc jak nie ograniczymy ich spożycia, wkrótce nie będą już nam potrzebne. Jeśli przestaną działać leki, którymi dotąd można było wyleczyć większość chorób zakaźnych, wrócimy do czasów, kiedy ludzie umierali na zwykłe zapalenie płuc i gruźlicę.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska