Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesna kamera w szpitalu w Żarach

Janczo Todorow
Andrzej Karbowy przygotowuje pacjentkę do badania z nową gama-kamerą.
Andrzej Karbowy przygotowuje pacjentkę do badania z nową gama-kamerą. fot. Janczo Todorow
Dzięki nowoczesnej technice nuklearnej lekarze będą w stanie postawić pacjentowi dokładniejszą diagnozę. Każdy kto ma skierowanie może zbadać się bezpłatnie.

W zakładzie medycyny nuklearnej przy 105. szpitalu wojskowym przeprowadzane są badania diagnostyczne wszystkich narządów (tzw. scyntigrafia) oraz zabiegi lecznicze przy pomocy izotopów jodu i strontu.

Wśród różnorodnego sprzętu, którym dysponuje zakład, jest i gama-kamera, przy pomocy, której badano schorzenia płuc, wątroby, nerek, mózgu i tarcicy.

Zupełnie bezpieczna

W ostatnich dniach zakupiono i zamontowano nowoczesną gama-kamerę, która ma o wiele szersze możliwości diagnostyczne w porównaniu ze starą. - Przy pomocy tej nowej kamery będziemy w stanie diagnozować, nie tylko te narządy, które badaliśmy dotychczas, ale także i mięsień sercowy - mówi Marek Femlak, zastępca dyrektora ds. medycznych 105. szpitala wojskowego w Żarach.

- Koszty zakupu i montażu nowej kamery wynoszą ok. 1,5 mln zł. Część pieniędzy pochodzi z własnych funduszy szpitala, część dało nam Ministerstwo Obrony Narodowej. Nowe urządzenie jest jedyne tej klasy w naszym rejonie.

Za badania diagnostyczne gama-kamerą pacjent nie musi nic płacić. Koszty badań pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Jedynym warunkiem jest przedstawienie skierowania od lekarza specjalisty. - Nowa gama-kamera pozwala uzyskać trójwymiarowy obraz narządów, co umożliwia postawienie precyzyjnej diagnozy - zaznacza inżynier Krzysztof Makowski, kierownik pracowni w zakładzie medycyny nuklearnej.

- Pomimo, że mamy do czynienia z promieniowaniem, jest one całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Z nową kamerą będziemy w stanie przebadać ok. dziesięciu pacjentów dziennie - dodaje.

Wystarczy telefon

Na badania można się rejestrować także telefoniczne, wystarczy zadzwonić pod numerem 0 68 470 79 09.

Zakład Medycyny Nuklearnej przy 105. szpitalu wojskowym uchował się przed reformami i dziś obsługuje nie tylko całą południową część województwa lubuskiego, ale również i województwa ościenne. Nie ma żadnych ograniczeń terytorialnych, byleby pacjent miał skierowanie od lekarza specjalisty. Według M. Femlaka, po tym, jak ruszyła nowa gama-kamera, zakład jest w stanie obsłużyć nawet 2 tys. pacjentów rocznie. - Oczywiście, uzyskanie bardziej precyzyjnej diagnozy pozwoli na lepsze wyniki leczenia - dodaje lekarz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska