Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa remont hali sportowej

Eugeniusz Kurzawa 0 68 324 88 54 [email protected]
Na elewacji sali od strony al. Wielkopolskiej widać już efekty prac renowacyjnych wykonanych przez pracowników firmy "Kmito”. Po remoncie sala będzie piękna!
Na elewacji sali od strony al. Wielkopolskiej widać już efekty prac renowacyjnych wykonanych przez pracowników firmy "Kmito”. Po remoncie sala będzie piękna!
Rusztowania na popularnej ongiś sali Zawiszy mówią, że coś tu się dzieje. Widzi to każdy wjeżdżający do miasta od strony Kargowej. Historyczny obiekt sportowy poddawany jest odnowie.

- Zakres prac jest duży, wykonanie nowej elewacji, wymiana dachu, czyli starej blachy na gont papowy, a przy tym wymiana zużytych krokwi i łat na dachu - wylicza Jerzy Kmito z firmy budowlanej, która jest jednym z trzech podwykonawców remontu.
- Liderem, czyli zwycięzcą przetargu jest gorzowskie przedsiębiorstwo Gobud, a partnerują mu "Kmito", firma pana Ligockiego - Enet Gorzów i zakład instalacyjno-budowlany Wojciecha Szpakowskiego z Sulechowa - wylicza wicestarosta zielonogórski Ryszard Górnicki. Bo inwestorem renowacji hali jest starostwo, jako właściciel i organ prowadzący LO. Liceum zaś występuje w roli użytkownika sali. Obiekt ten zresztą w mieście długo nazywano halą Zawiszy, choć klub gra od jakiegoś czasu w "Trójce" przy ul. Piaskowej.

Sala historyczna

Trwa remont historycznego obiektu, zbudowanego w początkach XX wieku i zwanego nawet "halą cesarską"; powstał prawdopodobnie dla gimnazjum żeńskiego. Zdołano już skuć tynk zewnętrzny i położyć nowy, zaznaczyć na nim tzw. boniowanie (czyli ozdobne rowki, które kiedyś zatynkowano "barankiem"), odmalować gmach, choć prace jeszcze trwają.
- Kolor, jaki daliśmy nazywa się palazzo - tłumaczy Kmito. Trudno określić to po ludzku: piaskowy? łososiowy?
Pracownicy różnych firm uwijają się na rusztowaniach, wokół, a także wewnątrz budynku. - Zaplanowaliśmy remont z zewnątrz oraz wnętrza - dodaje R. Górnicki.
- W środku zostanie wymieniony stary parkiet na pulastik, także stolarka okienna i drzwi od zewnątrz - dodaje J. Kmito. - Ponadto w stu procentach wymieniamy instalację centralnego ogrzewania i elektryczną.

Zakończą w lutym

Wszystkie prace, od dachu po podłogi, są uzgadniane z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Nadzór konserwatorski trzyma Agnieszka Skwron z biura konserwatora. Stąd na dachu zamiast blachy "uzgodniony" gont papowy, zatwierdzony kolor, odtworzone boniowanie i elementy zdobnicze na zewnątrz gmachu.
- Będzie naprawdę pięknie! - uważa wicestarosta. Można śmiało się z tym stwierdzeniem zgodzić już dziś spoglądając na wykończenia widoczne spoza rusztowań. - Odbiór roboty przewidziany jest na 28 lutego przyszłego roku - dodaje R. Górniki.
Całkowity koszt robót to 1,25 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska