Śmiertelne potrącenie na al. Konstytucji 3 Maja w Gorzowie (zdjęcia) czytaj więcej »
Jesteś tu: Strona główna Porady Artykuł

Jaką pomoc uzyskasz z opieki społecznej?

Dodano: 3 grudnia 2008, 0:10 Autor:

Na pytania Czytelników dotyczące pomocy społecznej odpowiada Jolanta Kwiatkowska, zastępca dyrektora Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Gorzowie Wlkp.:

TU SĄ PRZEPISY

 • Ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. nr 115 z 2008 r., poz. 728).
 • Rozporządzenie ministra polityki społecznej z 19 października 2005 r. w sprawie domów pomocy społecznej (Dz. U. nr 217, poz. 217).
 • Jestem osobą bezrobotną od pięciu lat. Mój mąż pracuje dorywczo. Mamy dwoje dzieci. Żyjemy z zasiłków rodzinnych i tego, co daje moja teściowa. Czasem mąż coś zarobi. Jesteśmy zarejestrowani w urzędzie pracy. Co powinnam zrobić, żeby dostać pieniądze z ośrodka?
  - Żeby otrzymać zasiłek lub pomoc rzeczową należy napisać podanie do ośrodka pomocy społecznej i przyjść z nim do pracownika socjalnego. W podaniu trzeba opisać swoją sytuację, wyjaśnić, dlaczego stara się pani o pomoc i wskazać o jaką pomoc pani się stara. Może pani prosić o przyznanie zasiłku, obiadów dla dzieci, pomocy w formie talonów na odzież. Jeśli jest pani długotrwale bezrobotna, to może pani również zostać zapisana na listę osób oczekujących na skierowanie do prac społecznie użytecznych.

 • Ile czasu muszę czekać, żeby dostać pomoc z ośrodka?
  - Pracownik socjalny ma 14 dni od złożenia przez panią podania na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego. Później ośrodek pomocy społecznej w ciągu 30 dni wydaje decyzję. W praktyce sprawy rozpatrywane są szybciej.

  .

 • Czy żeby dostać zasiłek trzeba mieć meldunek stały? Jest u nas w mieście mężczyzna, który jest zameldowany w innej miejscowości i pobiera świadczenia z pomocy społecznej.
  - Nie jest wymagany meldunek stały. Jeśli ktoś stale przebywa poza miejscem zameldowania i wiąże z tą miejscowością swoją przyszłość, to zgłasza się do ośrodka w miejscu pobytu. Pracownik socjalny przeprowadza wywiad. Później ustala się, który ośrodek powinien wypłacać świadczenia.

 • Nasz ojciec skończył 80 lat. Wymaga stałej opieki, której nie możemy mu zapewnić. Chcemy się starać o DPS dla niego. Słyszeliśmy, że to kosztuje. Ojciec ma 1000 zł netto emerytury. U nas na osobę w rodzinie dochód wynosi 900 zł netto. Ile będziemy płacić miesięcznie?
  - Osoba kierowana według przepisów zapłaci 70 proc. swego dochodu, czyli w tym przypadku 700 zł. Resztę odpłatności pokrywa rodzina. Kiedy dochód netto na osobę nie przekracza 877,50 zł rodzina nie dopłaca za pobyt. W państwa przypadku, dochód wynosi więcej. Odpłatność oblicza się odejmując od tej kwoty 877,50 zł . Tu wychodzi 22,50 zł, zatem tyle zapłacicie miesięcznie. W przypadku osoby samotnie gospodarującej, zwolniona z opłaty będzie, jeśli jej dochód netto na osobę nie przekroczy 1.192,50 zł.

 • Znajomy opiekuje się babcią chorą na Alzhaimera. Nie ma nikogo z rodziny, aby mu pomógł opiekować się babcią, która zagraża otoczeniu, nęka wnuka rożnymi oskarżeniami. Chciał oddać babcię do DPS, ale się nie zgodziła. Mężczyzna jest u kresu sił, jak mu pomóc?
  - Powinien poprosić w ośrodku pomocy społecznej o wydanie opinii medycznej i psychiatrycznej o stanie zdrowia babci. W zależności od niej będzie mógł się starać o umieszczenie babci w leczniczej placówce specjalistycznej lub złożyć w sądzie wniosek o jej ubezwłasnowolnienie i umieszczenie w DPS bez jej zgody. W ośrodku pomocy opiekun babci dostanie też poradę co może jeszcze zrobić w tej sprawie i czy może liczyć na pomoc finansową lub uzyskanie opiekunki dla babci.

 • Czytaj więcej o:
  • opieka społeczna
  • pomoc
  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
  zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
  i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
  Najciekawsze artykuły
  z Polska Press
  Najciekawsze artykuły
  z Polska Press
  alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
  Brak ankiety.

  Kontakt z reklamą »

  Kontakt z redakcją »

  Kontakt z marketingiem »

  Kontakt w/s prenumeraty »

  Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

  Napisz maila:

  Jesteśmy też na:

  Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
  Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

  Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

  - nota wydawnicza, zakup treści

  Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.