Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karetką przez granicę

Redakcja
NFZ wyrazi zgodę na przewiezienie pacjenta najtańszym środkiem transportu sanitarnego, który można zastosować, biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta.
NFZ wyrazi zgodę na przewiezienie pacjenta najtańszym środkiem transportu sanitarnego, który można zastosować, biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta.
Bezpłatny transport międzynarodowy - komu i kiedy się należy.

Bywa, że pacjent musi być przetransportowany na leczenie do innego kraju. A potem często także wrócić karetką. Wyjaśnijmy, co należy zrobić, aby chory nie pokrywał kosztów tego transportu.

Przede wszystkim należy złożyć do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia lub dyrektora Oddziału Wojewódzkiego NFZ tzw. wniosek o pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia lub zamieszkania w kraju. I oczywiście uzyskać na to zgodę. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku oddziałem wojewódzkim Funduszu, do którego można złożyć wniosek, jest:

  • oddział właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy (o ile osoba, której wniosek dotyczy, mieszka w Polsce)
  • oddział właściwy ze względu na miejsce pobytu wnioskodawcy na terenie Polski (o ile osoba ta nie ma miejsca zamieszkania w Polsce).
    Kto składa wniosek? Np. sam zainteresowany, czyli pacjent.

    W czterech przypadkach

    Nie każdy taką zgodę otrzyma. Przepisy bowiem konkretnie określają cztery przypadki, kiedy można ubiegać się o wydanie zgody. Opiszmy je:

    1. Gdy prezes NFZ wcześniej wyraził pacjentowi zgodę na leczenie lub wykonanie badań diagnostycznych w krajach Unii Europejskiej lub Islandii, Norwegii, Lichtensteinie, Szwajcarii (chodzi tu o sytuację, gdy takie leczenie lub badanie w Polsce też jest możliwe, ale czas oczekiwania na ich wykonanie jest zbyt długi, co w konsekwencji może zagrażać zdrowiu lub życiu pacjenta). Tu zgodę na transport do miejsca udzielenia tych świadczeń, czyli szpitala czy poradni wydaje prezes NFZ;

    2. Gdy prezes NFZ wyraził zgodę na przeprowadzenie leczenia lub badań w innym kraju, ponieważ nie jest to możliwe w kraju (nikt takich świadczeń nie udziela). Transport odbywa się w tym przypadku do miejsca udzielenia świadczeń, a decyzję wydaje prezes Funduszu;

    3. Gdy leczenie lub badania, których nie wykonuje się w Polsce, zostały przeprowadzone za granicą na podstawie decyzji Prezesa NFZ. Tutaj transport odbywa się do miejsca leczenia lub miejsca zamieszkania pacjenta w kraju. Decyzję wydaje prezes NFZ;

    4. Gdy leczenie zostało przeprowadzone w krajach UE/EFTA na podstawie uprawnień udokumentowanych np. Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz gdy przewidywane koszty leczenia za granicą przewyższają koszty transportu i leczenia w kraju. W tym przypadku transport dotyczy trasy do miejsca leczenia lub zamieszkania chorego w kraju, a decyzję wydaje dyrektor oddziału NFZ;

    Uwaga! NFZ wyrazi zgodę na przewiezienie pacjenta najtańszym środkiem transportu sanitarnego, który można zastosować, biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta.

    Przykład: Pan Józef dostał zgodę na transport międzynarodowy. Nie wróci z Niemiec do Polski śmigłowcem, jeśli może odbyć podróż karetką.

    Wniosek do dyrektora

    Ponieważ większość zgód wydaje dyrektor oddziału NFZ, wyjaśnijmy szczegółowo, jakie dokumenty należy w tej sytuacji przygotować. Do wniosku należy bowiem dołączyć aktualną dokumentację zawierającą:

  • szczegółowe rozpoznanie kliniczne, z uwzględnieniem kodu ICD10,
  • opis aktualnego stanu zdrowia,
  • prawdopodobny zakres i czas trwania leczenia,
  • wstępny kosztorys leczenia,
  • wskazanie ściśle określonych środków transportu, w szczególności środków transportu sanitarnego, możliwych do zastosowania ze względu na stan zdrowia wnioskodawcy,
  • oświadczenie pacjenta o wyrażeniu zgody na transport.

    W przypadku gdy dokumentacja została sporządzona w innym języku niż język angielski, do wniosku należy dołączyć jej uwierzytelnione tłumaczenie na język polski.

    Co dalej dzieje się z dokumentacją? Oddział wojewódzki Funduszu dokonuje weryfikacji wniosku i dokumentacji, a następnie w terminie pięciu dni roboczych od dnia otrzymania wniosku dyrektor oddziału wydaje zgodę na pokrycie kosztów transportu lub jej odmawia.

    Przykład: Jan Józef uległ w Niemczech wypadkowi. Doznał urazu miednicy. Po leczeniu chirurgicznym, konieczne jest leczenie rehabilitacyjne. Pacjent jest leżący i wyraża zgodę na dalsze leczenie w Polsce. W tym przypadku możliwe jest wystąpienie do dyrektora oddziału NFZ z wnioskiem o pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia lub zamieszkania w kraju. Zgoda będzie pozytywna wówczas, gdy przewidywane koszty leczenia na terenie Niemiec będą przewyższały koszty transportu z Niemiec do Polski i dalszego leczenia w Polsce.


    ZOBACZ, ZAPYTAJ

    Wzory wniosków dostępne są na stronie internetowej www.nfz-zielonagora.pl oraz w siedzibie oddziału w Zielonej Górze przy ul. Podgórnej 9B i delegaturze oddziału w Gorzowie Wlkp. przy ul. Przemysłowej 14-15. Informacje: tel. 068 328 76 31, [email protected]

    TU SZUKAJ PRZEPISÓW

  • Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jednolity Dz. U z 2008 r. nr 164 poz. 1027);
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie wniosku o leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu (Dz. U. nr 249 poz. 1867 z późn. zm.).


  • Jolanta Krug
    naczelnik wydziału spraw świadczeniobiorców LOW NFZ
    Sylwia Malcher-Nowak
    rzecznik prasowy LOW NFZ

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska