Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żary: Koniec z kolejkami do zabiegu usunięcia zaćmy

Janczo Todorow 0 68 363 44 99 [email protected]
- Wielu pacjentów z naszego regionu jeszcze w tym roku ma szanse na zabieg - mówią Marek Femlak (z lewej) i Krzysztof Kopociński.
- Wielu pacjentów z naszego regionu jeszcze w tym roku ma szanse na zabieg - mówią Marek Femlak (z lewej) i Krzysztof Kopociński. fot. Janczo Todorow
Masz zaćmę i czekasz długo na zabieg? Nie ma powodów do zmartwienia, zgłoś się do 105. szpitala wojskowego i jeszcze w listopadzie polepszy ci się wzrok.

Wystarczy tylko mieć ubezpieczenie i skontaktować się z okulistą.

Szczególnie osoby w starszym wieku cierpią na zaćmę, czyli zmętnienie soczewki oka. Ale jak tłumaczą lekarze, zdarza się, że przypadłość ta atakuje i młodszych osób. Do tej pory pacjentów z zaćmą kierowano na zabieg do Poznania, Wrocławia albo do Zielonej Góry.

Kolejki oczekujących są tak duże, że na zabieg trzeba czekać nawet i półtora roku. Na dodatek, dla starszego człowieka podróż do odległego szpitala jest bardzo uciążliwa.

- Postanowiliśmy z tym skończyć i pomóc cierpiącym ludziom - mówi Marek Femlak, zastępca dyrektora 105. szpitala wojskowego. - Zakupiliśmy bardzo nowoczesny sprzęt i od listopada otwieramy pododdział okulistyczny. Rozpoczniemy w nim cotygodniowe zabiegi usunięcia zaćmy wykorzystując rewelacyjną metodę.

Zadzwoń i zapytaj

W pododdziale zabiegami usuwania zaćmy zajmie się trzyosobowa ekipa lekarska okulistów. Wsparcia udzieli specjalista Robert Leszek z kliniki okulistycznej 4. szpitala wojskowego we Wrocławiu.

- Zabiegi będą prowadzone dwa razy w tygodniu w piątki i soboty - informuje dr nauk medycznych Krzysztof Kopociński, okulista ze 105. - W pierwszej kolejności skorzystają pacjenci, którzy już zostali zakwalifikowani do operacji i czekają w kolejce. Wystarczy, żeby zadzwonić pod telefonem 0 68 470 78 71 w każdy wtorek i czwartek od 12.00 do 16.00. Po uzgodnieniu wizyty u okulisty muszą zgłosić się osobiście.

Wtedy wybierzemy soczewkę, zrobimy usg oka i wyznaczymy dokładny termin zabiegu. Pacjent jest jeszcze konsultowany przez anestezjologa, choć znieczulenie jest tylko miejscowe.

Szybko i pewnie

Zespół zakłada, że tygodniowo wykona ok. 15 zabiegów, ale jeżeli zajdzie taka konieczność, to zwiększy wydajność do 25.

- Operacje będą robione w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia i pacjent nie ponosi żadnych kosztów - zaznacza M. Femlak. - Mamy teraz jeszcze wolne miejsca na zabiegi 14 i 15 listopada, czekamy na zgłoszenia.

Zabieg trwa ok. 20 min. Polega na rozdrobnienie zmętniałej soczewki i wyssania jej, a następnie wstawienie nowej z polimeru. Nowością jest to, że nacięcie oka jest bardzo małe i po zabiegu zamykane jest bez szwów, a rehabilitacja trwa krótko. - To dopiero początek, mamy zamiar stopniowo wprowadzać kolejne zabiegi okulistyczne - zapowiada K. Kopociński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska