Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy maszyna totolotka oszukuje? (wideo)

DARIUSZ CHAJEWSKI 0 68 324 88 36 [email protected]
Sławomir Makarowicz z Zielonej Góry wysłał dziś kupon. Czy totolotek kombinuje? - A zobaczcie, co się dzieje w naszym futbolu - mówi.
Sławomir Makarowicz z Zielonej Góry wysłał dziś kupon. Czy totolotek kombinuje? - A zobaczcie, co się dzieje w naszym futbolu - mówi. fot. Marek Marcinkowski
Gracze coraz mniej ufają totolotkowym kumulacjom. Fachowcy z totalizatora zapewniają, że jakiekolwiek kombinacje są niemożliwe.

Nasz Czytelnik, który zadzwonił do "GL", nie ma wątpliwości, Totalizator Sportowy coś kombinuje. Z kumulacjami. Jak to się dzieje, że pojawiają się wówczas, gdy w totka gra mniej osób.

Dzisiaj przed zielonogórskimi kolekturami ustawiały się kolejki. Do wzięcia było 9.000.000

- Oczywiście, że są jakieś machlojki, gram już od 30 lat i tylu kumulacji nie było - mówi Stefania Smykał. - Obstawiam zresztą zawsze te same liczby.

Kupuje prawo do marzeń

Podobne opinie nie dziwią Sławomira Makarowicza. Chociażby patrząc na to, co się wyprawia w naszej piłce nożnej.

- A ja się nad takimi niuansami nie zastanawiam - kończy Henryka Czapiewska. - Gram sporadycznie, zwłaszcza gdy są kumulacje. W ten sposób kupuję sobie prawo do... marzeń.

Anna Słomska z centrali Totalizatora Sportowego mówi o... spiskowej teorii graczy, która pojawia się często.

- Duży Lotek to najstarsza i najpopularniejsza gra liczbowa Totalizatora Sportowego - mówi. - Daje możliwość wielomilionowych wygranych, dzięki mechanizmowi kumulacji, opartemu na rachunku prawdopodobieństwa.

Oto prawdopodobieństwo trafienia przysłowiowej "szóstki" wynosi 1:13 983 816. Oznacza to, że możliwych kombinacji sześciu liczb ze zbioru od 1 do 49 jest blisko 14 mln, a tylko dzięki jednej z nich można trafić główną wygraną.

Winna jest matematyka

Przykładowo, jeśli w losowaniu bierze udział 7 mln kuponów, na których gracze wytypowali 7 mln różnych kombinacji liczbowych, to prawdopodobieństwo wystąpienia kumulacji wyniesie równo połowę. Im mniej osób gra, tym mniej kombinacji jest "wolnych", a zatem jest mniejsze prawdopodobieństwo, że padnie główna wygrana. Im więcej osób gra, tym więcej kombinacji jest obstawionych. Rośnie zatem prawdopodobieństwo trafienia szóstki.

Jak dodaje Słomska losowania odbywają się w studiu telewizyjnym i są emitowane na żywo o godzinie 21.55. Na dodatek przeprowadzane są za pomocą maszyn i kul posiadających świadectwa homologacji oraz świadectwa rejestracji ministerstwa finansów, dopuszczające je do eksploatacji i użytkowania. Losowania przeprowadzane są przy udziale członków komisji kontroli gier i zakładów posiadających świadectwo zawodowe wydane przez ministra finansów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska