Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy pacjent leży w domu

Redakcja
Jeśli pacjent potrzebuje wizyty lekarza rodzinnego w domu, należy w godzinach pracy przychodni telefonicznie zgłosić taką potrzebę. Lekarz przyjedzie, zbada chorego, wystawi receptę na leki.
Jeśli pacjent potrzebuje wizyty lekarza rodzinnego w domu, należy w godzinach pracy przychodni telefonicznie zgłosić taką potrzebę. Lekarz przyjedzie, zbada chorego, wystawi receptę na leki. Fot. DigiTouch
Wyjaśniamy, kogo może prosić o pomoc i na jakie wsparcie może liczyć pacjent i jego najbliżsi.

Obowiązek koordynowania dalszych działań związanych z opieką nad chorym w domu przede wszystkim spoczywa na lekarzu rodzinnym i pielęgniarce środowiskowo-rodzinnej. To oni powinni udzielać rodzinie wszelkich informacji na temat dalszego sposobu postępowania, leczenia i terapii chorego.
Lekarz rodzinny
Jeśli pacjent potrzebuje wizyty lekarza rodzinnego w domu, należy w godzinach pracy przychodni telefonicznie zgłosić taką potrzebę. W przypadkach uzasadnionych medycznie rodzinny przyjedzie do domu i w czasie wizyty zbada chorego, czy wystawi recepty na leki. Czasem potrzebna jest wizyta domowa w dzień świąteczny, weekend lub w nocy. Wtedy należy skorzystać z nocnej i świątecznej wyjazdowej opieki lekarskiej. Warto wcześniej sprawdzić, kto świadczy taką opiekę po godzinach pracy rodzinnego. Z reguły są to lekarze pracujący w ambulatorium mieszczącym się w szpitalu lub przy wojewódzkiej stacji pogotowia (informacja z danymi teleadresowymi powinna się znaleźć w przychodni naszego doktora).

Opieka pielęgniarki

Osoby chore często wymagają zmiany opatrunków czy robienia zastrzyków, dlatego do domu może przychodzić pielęgniarka środowiskowa. Pacjent ma prawo wybrać taką pielęgniarkę (podobnie jak lekarza rodzinnego), składając tzw. deklarację wyboru pielęgniarki.

Oprócz opieki nad chorym pielęgniarka może także nauczyć rodzinę jak dbać o pacjenta, pomóc w terapii, rehabilitacji czy ustaleniu specjalnej diety. Pomaga tak długo, jak wymaga tego stan pacjenta.

Bywa jednak, że pacjent wymaga przez dłuższy czas np. podawania dożylnej kroplówki, cewnikowania, zabiegów w przypadku stomii, przetoki, karmienia przez zgłębnik, płukania pęcherza moczowego, czy pielęgnacji z powodu rurki tracheotomijnej. Wtedy można skorzystać z pomocy pielęgniarki w ramach tzw. pielęgniarskiej opieki długoterminowej. Do tej opieki kwalifikuje pacjenta lekarz i pielęgniarka środowiskowo-rodzinna. Potrzebne jest również skierowanie wystawione przez lekarza i druk kwalifikacji chorej osoby wypełniony przez pielęgniarkę środowiskowo-rodzinną.

Rehabilitacja w domu

Pacjent może być rehabilitowany w domu. To rozwiązanie dla osób, które rokują poprawę, ale na razie nie mogą same dotrzeć do zakładu rehabilitacyjnego. O tym, jak długo pacjent ma być rehabilitowany, decyduje lekarz. Domową rehabilitacją zajmują się wszystkie placówki, które mają z NFZ umowę na świadczenia rehabilitacyjne w zakresie fizjoterapeutycznych zabiegów ambulatoryjnych.

Na rehabilitację potrzebne jest skierowanie od lekarza specjalisty z poradni rehabilitacyjnej lub innej poradni właściwej ze względu na typ choroby (np. neurologicznej, urazowo-ortopedycznej, reumatologicznej). Ta forma przeznaczona jest dla chorych:

  • z ciężkimi uszkodzeniami centralnego, obwodowego układu nerwowego
  • z uszkodzeniami mózgu np. po zatorach mózgowych, udarach krwotocznych mózgu, urazach (do 12 miesięcy od zdarzenia)
  • z uszkodzeniem rdzenia kręgowego (do 12 miesięcy od powstania uszkodzenia)
  • ze schorzeniami przewlekle postępującymi (miopatia, choroba Parkinsona, zapalenia wielomięśniowe, rdzeniowy zanik mięśni, guzy mózgu, kolagenozy, przewlekłe zespoły pozapiramidowe, reumatoidalne zapalenie stawów)
  • ze zwyrodnieniami stawów biodrowych lub kolanowych po zabiegach endoprotezoplastyki stawu (do 6 miesięcy po operacji)
  • z urazami kończyn dolnych (do sześciu miesięcy po urazie)
  • w stanie wegetatywnym

    Domowe hospicjum

    Takie hospicjum przeznaczone jest przede wszystkim dla osób z zaawansowaną chorobą nowotworową. Jest do dyspozycji pacjenta przez siedem dni w tygodniu, przez całą dobę. Wizyta zespołu hospicjum domowego (lekarz i pielęgniarka) odbywa się w dniu zgłoszenia, lub w dniu następnym po uzgodnieniu z pacjentem lub rodziną. Aby pacjent mógł skorzystać z domowego hospicjum, musi mieć skierowanie od lekarza, który ma umowę z NFZ.

    Co ważne, jeśli pacjent potrzebuje w domu sprzęt do pielęgnacji i rehabilitacji lub aparaturę medyczną (materace przeciwodleżynowe, drabinki, specjalne łóżka, balkoniki, ssaki elektryczne itp. ), może to nieodpłatnie wypożyczyć, za pośrednictwem lekarza czy pielęgniarki z domowego hospicjum.

    Gdy trudno o oddech

    Domowa wentylacja oddechowa - to forma opieki nad pacjentami obłożnie chorymi z niewydolnością oddechową (siedem dni w tygodniu, przez całą dobę). Wymagają oni stosowania inwazyjnej (prowadzonej przez rurkę tracheostomijną) bądź nieinwazyjnej (prowadzonej przez różne ustniki, maski czy kaski) terapii oddechowej przy pomocy respiratora. Tą formą opieki mogą być objęci chorzy, którzy mają zapewnione odpowiednie warunki domowe i przeszkoloną rodzinę w zakresie obsługi aparatury medycznej oraz udzielania pierwszej pomocy. Pacjenci muszą być w pełni zdiagnozowani i mieć dokument potwierdzający zakończone leczenie. Otrzymują sprzęt wraz z serwisem oraz kompleksową pielęgnację. Aby skorzystać z tej pomocy, pacjent musi mieć wystawione skierowanie od lekarza ze szpitalnego oddziału.

    Sylwia Malcher-Nowak
    Rzecznik prasowy
    LOW NFZ
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska