Zielona Góra: Sprawdzamy zarobki prezesów i dyrektorów miejskich spółek

Dodano: 18 października 2008, 0:10 Autor:

Dyrektorka MZK nie czuje się biedna, a dyrektor ZGKiM-u raczej średniozamożny. Ale i tak więcej od szefów miejskich zakładów budżetowych zarabiają prezesi spółek miejskich.
Najwięcej powodów do zadowolenia w dniu wypłaty może mieć między innymi Andrzej Kielich, który miesięcznie zarabia 11.791 zł brutto.

Najwięcej powodów do zadowolenia w dniu wypłaty może mieć między innymi Andrzej Kielich, który miesięcznie zarabia 11.791 zł brutto.

Zdecydowanie najwięcej powodów do zadowolenia w dniu wypłaty mogą mieć: Beata Jilek (zielonogórskie wodociągi) i Andrzej Kielich (Zakład Usług Miejskich). Co miesiąc kasują 11.791 zł brutto.

Co ciekawe, tyle samo, co szef ZUM-u, zarabia członek zarządu tej spółki Mirosław Gruszecki. Nieco biedniejsza pensja spływa na konto prezesa Komunalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Janusza Jankowskiego - 10.860 zł. Z grona osób dowodzących spółkami miejskimi najmniej dostaje Zdzisław Strach (Centrum Biznesu) - "tylko” 8.000 zł.

- Pensje są regulowane ustawowo - tłumaczy szef prezydenckiego gabinetu Tomasz Nesterowicz. - Warto jednak podkreślić, że są to spółki prawa handlowego. Nie dotujemy ich z budżetu. Prezesi w pełni odpowiadają za ich kondycję finansową i działalność.

Pensja w częściach

Mniej od wymienionych prezesów zarabiają dyrektorzy miejskich zakładów budżetowych. Dyrektorka Miejskiego Zakładu Komunikacji Barbara Langner i szef Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Wojciech Janka kasują co miesiąc 7.060 zł brutto.

Na ich pensje składa się:

 • wynagrodzenie zasadnicze - 3.350 zł
 • dodatek funkcyjny - 1.400 zł
 • dodatek za staż pracy - 670 zł
 • premia miesięczna - 1.640 zł

  Co o swoich apanażach sądzą dyrektorzy? - Zaliczam się do osób średniozamożnych, może nawet zamożnych. Zależy, jakie przyjmiemy kryteria. Mam samochód, mieszkanie własnościowe, w którym się urodziłem.

  Wykształciłem synów. Wystarcza mi na życie. Moje potrzeby maleją. Teraz zacznę zbierać na wnuki - z rozbrajającą szczerością zdradza Janka.

  Nie występowała o podwyżkę

  Langner również biedna się nie czuje. - Choć nigdy nie ma tak, żeby człowiek nie chciał zarabiać więcej. Teraz na przykład marzy mi się zmiana auta. Moja fabia ma już osiem lat - dodaje szefowa MZK. I natychmiast podkreśla: - Nigdy nie występowałam do prezydenta o podwyżkę.

  A prezydent, jeśli chodzi o podnoszenie wynagrodzeń dyrektorom miejskich zakładów, ma ograniczone możliwości. Tak naprawdę pensjami nie może dowolnie szafować. Nawet jeśli jest wyjątkowo uradowany z ich pracy. - Aby wyartykułować swoje zadowolenie, prezydent może przyznawać premie - tłumaczy Nesterowicz.

  - To właściwie jedyna możliwość motywowania. Poza oczywiście uściskiem dłoni. A czy chciałbym zarabiać tyle, co wymienieni dyrektorzy i prezesi? Pamiętajmy, że ciąży na nich duża odpowiedzialność. Ale odpowiem, że... tak.

  Tyle zarabiają

 • BARBARA LANGNER, dyrektor MZK - 7.060 zł

 • WOJCIECH JANKA, dyrektor ZKGIM-u - 7.060 zł

 • ANDRZEJ KIELICH, prezes ZUM-u - 11.791 zł

 • ZDZISŁAW STRACH, szef Centrum Biznesu - 8.000 zł

 • Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
  zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
  i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
  Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

  W nich jest seks

  Najciekawsze artykuły
  z Mediów Regionalnych
  Najciekawsze artykuły
  z Mediów Regionalnych
  alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
  Brak ankiety.

  Kontakt z reklamą »

  Kontakt z redakcją »

  Kontakt z marketingiem »

  Kontakt w/s prenumeraty »

  Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

  Napisz maila:

  Jesteśmy też na:

  Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
  Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

  Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

  - nota wydawnicza, zakup treści

  Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.