Tragiczny wypadek na S3. Ogromny korek w stronę Sulechowa czytaj więcej »
Jesteś tu: Strona główna Porady Artykuł

Z dyżuru eksperta: Fundusz alimentacyjny

Dodano: 3 października 2008, 0:10

Na pytania Czytelników odpowiadała Irena Smuda, naczelnik wydziału świadczeń rodzinnych z urzędu miasta Zielona Góra.

Od lat sama wychowuję córkę. Ojciec dziecka nigdy nie płacił alimentów. Zmarł niedawno. Czy otrzymam świadczenia z funduszu alimentacyjnego?
- Nie. Świadczenia te mogą być przyznane, gdy na dziecko są:

 • zasądzone alimenty,
 • rodzic ich nie płaci (egzekucja jest bezskuteczna),
 • a rodzina spełnia kryterium dochodowe wynoszące 725 zł netto na osobę w rodzinie.
  W opisanej sytuacji obowiązek alimentacyjny ojca wygasł z chwilą śmierci. Pani może ubiegać się o inne świadczenie - zasiłek rodzinny z dodatkiem z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Tu trzeba spełnić kryterium dochodowe. Wynosi 504 zł na osobę w rodzinie albo 583 zł - w przypadku, gdy jest to dziecko niepełnosprawne.

  .

  Na moje dziecko są zasądzone alimenty od jego ojca, który mieszka w Belgii. Wystąpiłam poprzez sąd okręgowy o pomoc w egzekucji alimentów. Belgia nie informuje sądu, jakie działania zostały tam podjęte w sprawie egzekucji. Czy otrzymam świadczenia alimentacyjne z funduszu?
  - Tak. W tym wypadku musi Pani zrobić tak. Przedłożyć w gminie informację z sądu okręgowego - za pośrednictwem którego kierowany był wniosek o zagraniczną egzekucję alimentów - o podjęciu przez panią czynności związanych z wykonywaniem wyroku o alimenty za granicą. Oraz informację, czy udało się ściągnąć alimenty i w jakich kwotach. W gminie powinna pani również oświadczyć, czy nie otrzymała i nie otrzymuje pani do rąk własnych, na przykład przelewem bądź przekazem, alimentów od dłużnika.

  Z uwagi na fakt, że ojciec dziecka przebywa poza granicami kraju, gmina przekaże Pani wniosek wraz z dokumentami do rozpatrzenia do marszałka województwa. Ten ustali, czy mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

  Warto wiedzieć, że w sytuacji, gdy będzie już przyznane świadczenie z funduszu alimentacyjnego osoba, która składała wniosek o przyznanie świadczenia, musi informować gminę o każdej zmianie mającej wpływ na prawo do świadczeń. Taką informacją jest na przykład:

 • zmiana liczby członków rodziny (zgon),
 • uzyskanie dochodu, którego przy ustalaniu prawa nie było,
 • zawarcie związku małżeńskiego przez dziecko,
 • urodzenie dziecka przez pełnoletnie dziecko,
 • umieszczenie dziecka w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w rodzinie zastępczej.

  Należy także wiedzieć, że osoba otrzymująca świadczenie z funduszu alimentacyjnego, nie może otrzymywać jednocześnie alimentów od dłużnika. W takiej sytuacji będzie to uznane za nienależnie pobrane świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Pieniądze trzeba będzie zwrócić, wraz z odsetkami.

  Jestem po rozwodzie i powtórnie wyszłam za mąż. Z poprzedniego małżeństwa mam dwoje dzieci, na które mam zasądzone alimenty po 300 zł na każde. Z obecnym mężem mam jedno dziecko. Nasz dochód to 670 zł na osobę. Wiemy, że zasiłki rodzinne nam się nie należą. Czy będą mi przysługiwać świadczenia alimentacyjne z nowego funduszu? Mój były mąż nie płacił nigdy zasądzonych alimentów.
  - Tak. Warunkiem otrzymania świadczeń z funduszu alimentacyjnego - poza spełnieniem kryterium dochodowego, które wynosi 725 zł na osobę - jest potwierdzenie przez komornika, że w okresie ostatnich dwóch miesięcy egzekucja była bezskuteczna. Jeżeli egzekucji nie prowadzi jeszcze komornik, to należy jak najszybciej złożyć do niego taki wniosek. Wraz z wyrokiem sądu lub ugodę zawartą przed nim w sprawie alimentów. W takiej sytuacji, ale dopiero po dwóch miesiącach prowadzenia egzekucji, komornik poświadczy jej bezskuteczność. Fakt pozostawania w związku małżeńskim z inną osobą niż ojciec dzieci, nie stanowi przeszkody do otrzymania pomocy z funduszu. Trzeba jednak wiedzieć, że w takiej sytuacji do składu rodziny zalicza się obecnego męża. Oznacza to, że jego zarobki uwzględnia się podczas ustalania dochodu rodziny.

  (gm)

 • Czytaj więcej o:
  • porady
  • prawo
  • umowa
  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
  zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
  i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
  Najciekawsze artykuły
  z Polska Press
  Najciekawsze artykuły
  z Polska Press
  alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
  Brak ankiety.

  Kontakt z reklamą »

  Kontakt z redakcją »

  Kontakt z marketingiem »

  Kontakt w/s prenumeraty »

  Zadzwoń 0 800 16 00 16 lub 68 324 30 66

  Napisz maila:

  Jesteśmy też na:

  Gazeta Lubuska jest częścią grupy Polska Press Sp. z o.o.
  Polska Press sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gazetalubuska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

  Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

  - nota wydawnicza, zakup treści

  Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.