Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zdobyć informację

Katarzyna Borek 0 68 324 88 37 [email protected]
Możesz dowiedzieć się m.in., jakie inwestycje są planowane na twoim osiedlu, ile zarabia prezydent, ile wydał na podróże służbowe, jaki jest budżet twojej gminy itd.

Gminy i wszelkie instytucje mają obowiązek ujawnić Ci te dane.

Prawo dostępu do informacji publicznej zapewnia ci swobodny dostęp do dokumentów urzędowych i wszystkich informacji, które wiążą się ze sposobem wydatkowania publicznych pieniędzy.

Skąd brać wiedzę
Instytucje prowadzą w internecie specjalny Biuletyn Informacji Publicznej (BiP). Gdy nie zawiera interesujących cię danych, wtedy musisz wystąpić o nie - składając wniosek.

Wniosek o udostępnienie informacji publicznej zawiera niektóre nasze dane osobowe (imię, nazwisko, adres), opis jakiego typu informacji żądamy, a także w jakiej formie chcemy ją uzyskać - czy np. w formie wglądu do dokumentów, czy może ich kopii.

W przypadku informacji, które można uzyskać "od ręki", nie trzeba składać żadnych pism. Wystarczy zapytać.

Kiedy ograniczenia

Prawo dostępu do informacji publicznej jest ograniczone wyłącznie przepisami dotyczącymi m.in. ochrony danych niejawnych, tajemnic ustawowo chronionych (lekarska, prawnicza), a także prywatności i tajemnicy przedsiębiorcy.

Żeby dowiedzieć się czegoś w toczącym się w twojej sprawie postępowaniu administracyjnym, nie musisz powoływać na ustawę o dostępie do informacji publicznej. Jako strona postępowania masz dużo więcej uprawnień, niż to z niej wynika. Dlatego skorzystaj z przepisów procedury administracyjnej dotyczących praw strony w postępowaniu.

Kogo jeszcze obowiązuje

Ustawa o dostępie do informacji publicznej obowiązuje również szkoły podstawowe, gimnazja i uniwersytety. Te przepisy stosuje się również do policji i straży gminnej.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że część interesujących informacji może zostać nieujawniona, np. ze względu na bezpieczeństwo państwa.
Jeśli mieszkasz w Zielonej Górze, możesz żądać udostępnienia informacji publicznej znajdującej się w Gorzowie Wlkp. - bo nie ma znaczenia miejsce zamieszkania.

Prawo dostępu do publicznych danych ma dosłownie każdy. Nie trzeba się tłumaczyć, w jakim celu chcesz je uzyskać. Urzędnicy nie mogą uzależniać od tego jej ujawnienia.

Skąd masz wiedzieć, w jakiej instytucji masz zapytać o daną rzecz? Musisz sam to ustalić. Z reguły odbywa się to na podstawie charakteru danych, które potrzebujesz. Jeżeli np. interesuje cię regulamin przetargu na zagospodarowanie placu należącego do miasta, to powinieneś udać się do urzędu miejskiego.

Nie trzeba osobiście

Wniosek o udostępnienie informacji publicznej można wysłać pocztą elektroniczną lub listem poleconym lub zostawić na miejscu w urzędzie. Lepiej mieć jednak jakieś potwierdzenie, na wypadek ewentualnych problemów z niedotrzymaniem terminu odpowiedzi.

Ile trzeba czekać
Informacja publiczna musi być udzielona niezwłocznie - nie później niż do 14 dni od chwili złożenia wniosku. Z uzasadnionych względów ten termin może zostać przekroczony. W takiej sytuacji musimy zostać w ciągu 14 dni poinformowani o przyczynach opóźnienia i o nowym terminie udostępnienia informacji.

Odpowiedź powinna zostać udzielona w formie decyzji administracyjnej. Jest bezpłatna. Mogą się jednak zdarzyć przypadki, kiedy będziesz musiał zapłacić, np. jeżeli żądasz przekazania ci dokumentów w większej liczbie kopii.

Jak się odwołać

Załóżmy, że otrzymałeś odpowiedź, że informacja, której żądasz, nie jest publiczną. Jak masz się odwołać? Złóż skargę na bezczynność danego organu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska