Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak napisać wniosek o udzielenie informacji

Katarzyna Borek 0 68 324 88 37 kborek@gazetalubuska
Chcesz wiedzieć, jakie inwestycje są zaplanowane na twoim osiedlu? Możesz wystąpić o takie dane. Dziś tłumaczymy, jak to skutecznie zrobić.

Planowane inwestycje, budżet gminy, zarobki władz, wolne stanowiska pracy… Sprawy dziejące się w publicznych instytucjach - urzędach gminy, marszałkowskim, starostwie, inspekcjach itp. - są informacją publiczną, którą masz prawo znać.

Najczęściej są one udostępniana w Biuletynie Informacji Publicznej. Znajdziesz go na stronie internetowej wybranej przez Ciebie instytucji - po kliknięciu w znaczek BIP.'

Jeśli jednak nie masz internetu lub biuletyn nie zawiera interesujących cię informacji - a urzędnik nie jest w stanie udzielić ich od ręki - wtedy musisz złożyć wniosek.

Co napisać
Wniosek powinien zawierać:

1 Twoje dane - imię, nazwisko i adres zamieszkania
2 Podstawę prawną - czyli ustawę o dostępie do informacji publicznej
3 Co chcesz wiedzieć - określ, czego dana informacja ma dotyczyć
4 Sposób i forma udostępnienia informacji - czy chcesz ją otrzymać w formie elektronicznej, czy mają być kopie itd.
5 Podpis - bez niego wniosek nie będzie rozpatrzony

Ile zapłacisz

Wniosek złóż do instytucji, która posiada interesujące cię dane. Jeżeli okaże się, że znajdują się gdzie indziej, powinieneś zostać o tym poinformowany.

Ile zapłacisz
Udostępniane informacji publicznej jest obowiązkiem urzędników i nie mogą żądać za to pieniędzy. Za wyjątkiem sytuacji, gdy pojawiają się dodatkowe koszty związane ze wskazanym we wniosku sposobem i formą udzielenia informacji - na przykład, gdy żądamy jej powielenia w kilku egzemplarzach.

Jeżeli we wniosku nie zgodziłeś się na pobranie opłaty, w czasie 14 dni od jego złożenia zostaniesz powiadomiony o konieczności poniesienia kosztów. Dopiero po wyrażeniu zgody i upływie kolejnych dwóch tygodniu, dostaniesz żądaną informację.

Co się dzieje z wnioskiem

Uznaje się go za przyjęty z dniem złożenia. Od tego momentu biegnie termin, do którego musisz dostać odpowiedź - do 14 dni kalendarzowych. Jeśli instytucja potrzebuje więcej czasu, musisz o tym wiedzieć i znać nowy termin - nie późniejszy niż 2 miesiące.

Jeśli wybrana przeze ciebie forma lub sposób udzielenia informacji nie mogą być spełnione z przyczyn technicznych, też musisz zostać o tym powiadomiony.
Brak odpowiedzi oznacza, że wniosek pozostanie nierozpatrzony.

W razie odmowy
Odmowa dostępu do informacji publicznej może nastąpić z kilku powodów:

  • z przyczyn określonych przepisami prawa ochrony danych osobowych czy prawa do prywatności,

  • ze względu na ochronę tajemnicy państwowej, służbowej, skarbowej, statystycznej itp. (ale masz prawo odwołać się do sądu rejonowego).

    Informacja może być nieujawniona w całości lub w części. Odmowa musi nastąpić w formie decyzji administracyjnej (na piśmie, z podaniem podstawy prawnej, uzasadnieniem, nazwiska danego urzędnika).

    Jeżeli w decyzji rozstrzygnięcie nie jest pełne - np. pomija część wniosku, brakuje pouczenia o prawie do odwołania albo o prawie złożenia skargi do WSA lub powództwa do sądu powszechnego - jest nieprawidłowa. Wtedy w czasie 14 dni możemy żądać uzupełnienia.

    Możesz otrzymać też pismo, że żądana przeze ciebie informacja nie jest publiczną. Możesz odwoływać się od rozstrzygnięcia albo złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na bezczynność (po uprzednim jego wezwaniu na piśmie do usunięcia naruszenia prawa).

    Dane przetworzone

    Informacja przetworzona stanowi zestawienie różnych informacji publicznych ujętych na przykład w zbiór danych, zestawienia, tabelki, porównania itd. "Przetworzenie" wymaga dodatkowej pracy, dlatego ustawa ogranicza je do zakresu, w jakim jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego.

    Będziesz musiał go wykazać. Choćby tłumacząc, że jej udostępnienie usprawni działanie administracji.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska