Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak uzyskać informację w urzędzie i instytucjach

Katarzyna Borek 0 68 324 88 37 [email protected]
Planowane inwestycje, budżet gminy, zarobki rządzących, wolne stanowiska pracy… To tylko część danych, które masz prawo znać. Dziś tłumaczymy, jak z tego skorzystać.

Informacja publiczna
Nie dotyczy danych podlegających ochronie osobowej. Informacja obejmuje bowiem sprawy związane z publiczną działalnością i dokumentami danej instytucji. Na przykład takimi, jak:

  • status prawny organizacji,
  • przedmiot działania i kompetencje,
  • władze,
  • majątek,
  • sposoby przyjmowania i załatwiania spraw,
  • rejestry, ewidencje, archiwa wraz z zasadami udostępniani zawartych w nich danych.

    Kto musi informować

    Zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej, muszą nam jej udzielić wszystkie instytucje oraz osoby publiczne. Najprościej tłumacząc te, które działają za pieniądze z naszych podatków.

    Zasada jawności dotyczy również fundacji, stowarzyszeń i przedsiębiorstw - w zakresie, w jakim korzystają z funduszy publicznych. Obowiązuje również sądy, ale w tym przypadku pewne dane mogą nie zostać nam udostępnione np. z powodów toczącego się postępowania karnego.

    Kto może pytać

    Każdy z nas może zażądać informacji publicznej. Składając wniosek o takie dane, nie musimy się tłumaczyć, do czego są nam potrzebne. Nikt nie może żądać od nas wykazania, że mamy jakiś interes prawny czy faktyczny, aby je uzyskać.

    Urzędnicy często odmawiają udzielenia informacji twierdząc, że nie jesteśmy stroną postępowania. Należy pamiętać, że nie ma to absolutnie żadnego znaczenia. W przypadku starania się o informację publiczną, nie musimy być nawet mieszkańcem danej gminy.

    Jak uzyskać wiedzę

    Najczęściej informacja publiczna udostępniana jest w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP).

    Na stronie internetowej wybranej przez Ciebie instytucji znajdziesz znaczek BIP. Po kliknięciu na niego, powinny się pokazać wszystkie dane stanowiące informację publiczną danej instytucji. Możesz wejść również na stronę www.bip.gov.pl i tam odszukać to, co jest ci potrzebne.

    Czasami zdarza się, że BIP nie zawiera wszystkiego, co potrzebujesz. Wtedy możesz zażądać udzielenia informacji publicznej na tzw. wniosek. Jest to prośba ustna lub pisemna. Nie trzeba podawać swoich danych osobowych (kim jesteśmy, jaki mamy NIP, gdzie jesteśmy zameldowani itp.), a tym zgadzać się na ich przetwarzanie. Z żadnej ustawy nie wynika taka procedura.

    Prawo dostępu do informacji publicznej obejmuje również m.in. prawo wglądu do dokumentów urzędowych i wstępu na posiedzenia organów władzy, które pochodzą z powszechnych wyborów.

    Kiedy trzeba zapłacić

    Podstawową zasadą jest bezpłatność informacji publicznej. Instytucja nie może naliczać roboczogodzin za przygotowanie odpowiedzi. Jej obowiązkiem jest mieć wszystko przygotowane i umieszczone w BIP-ie. Jeżeli z nie zdążyła się z tego wywiązać, jej problem.

    Są jednak sytuacje, gdy za udostępnianie informacji publicznej, można zażądać opłaty. Ale tylko związanej z zużyciem materiałów potrzebnych do przygotowania odpowiedzi na twój wniosek. Może to być np. opłata za ksero albo nośnik, na którym udzielona zostaje informacja (ale nie za e-mail i zapis na dyskietce, która sam przyniosłeś).

    (Na podstawie danych Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej).
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska