Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żary: W szpitalu wojskowym powstaje supernowoczesny oddział

Janczo Todorow 0 68 363 44 99 [email protected]
- Oddział ratunkowy stanie w tym miejscu. W stanie surowym już pod koniec roku - mówi Marek Femlak.
- Oddział ratunkowy stanie w tym miejscu. W stanie surowym już pod koniec roku - mówi Marek Femlak. fot. Janczo Todorow
To będzie oddział zgodny z unijnymi standardami. Na oddziale ratowniczym wszystko będzie na najwyższym poziomie, a pacjent będzie kompleksowo leczony.

Tak zapowiadają szefowie żarskiego 105. szpitala wojskowego.

Ministerstwo Obrony Narodowej przyznało na budowę oddziału 9 mln zł, a od kilku dni koparki ryją ziemię na działkach obok radiologii. Ratunkowy będzie gotowy za dwa lata. W nowym oddziale znajdą się: obszar segregacji pacjentów oraz kilka sal - reanimacyjna, obserwacyjna, zabiegowa i intensywnej terapii.

Będzie podjazd dla karetek, a także zaplecze socjalne. Również wyposażenie w sprzęt i aparaturę do ratowania ludzkiego życia, będzie najnowocześniejsze.

Potrzebne lądowisko
- Do tej pory pacjenta z wypadków można było zawieść do kilku różnych oddziałów jednego albo drugiego szpitala w Żarach - mówi Marek Femlak, zastępca dyrektora ds. medycznych wojskowej lecznicy.

- Po otwarciu szpitalnego oddziału ratunkowego nie będzie żadnego zastanawiania się gdzie pacjenta zawieść. W tym oddziale pacjent, w razie potrzeby, będzie reanimowany, wstępnie opatrzony, będzie możliwe założyć mu gips. Zostanie od razu zdiagnozowany tomografem. A potem w zależności od jego stanu może zostać umieszczony na innym oddziale szpitalnym, albo wypisany do domu.

Najbardziej poszkodowanych pacjentów, wymagających specjalistycznej pomocy, będzie można przetransportować śmigłowcem do większych ośrodków leczniczych. - Miasto kilkakrotnie zwracało się do Agencji Rolnej Skarbu Państwa o przekazanie gruntu pomiędzy szpitalami a obwodnicą pod przyszłe lądowisko. Jak na razie bezskutecznie, bo są przeszkody formalne - grunt znajduje się poza granicami miasta, na terenie gminy wiejskiej - informuje Rudolf Kikowicz, naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami i architektury urzędu miejskiego.

- Nowe lądowisko dla śmigłowców ratowniczych jest bardzo potrzebne, bo na dawnym lotnisku prawie nie ma już miejsca, ponadto musi być jak najbliżej oddziału ratunkowego - zaznacza M. Femlak.

Dla kilku powiatów

- To wspaniale, że powstaje szpitalny oddział ratowniczy - komentuje Barbara Jaskulska, lekarz pediatra. - Akcje ratownicze będą sprawniejsze, pomoc specjalistyczna nadejdzie szybciej, dzięki temu wiele ludzkich istnień zostanie uratowanych - przekonuje.

M. Femlak podkreśla, że nowy oddział ratunkowy będzie obsługiwał mieszkańców kilku powiatów, a także pacjentów wojskowych z Żagania i Świętoszowa. Lecznica rozpoczyna także budowę nowej sterylizatorni, w której można wysterylizować narzędzia chirurgiczne dwóch szpitali.

- Mamy już zgodę na prowadzenie stażu młodych chirurgów, jest to dobra wiadomość, bo przybędzie nam pomoc w codziennej pracy - dodaje M. Femlak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska