Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zlikwidować pękające naczynka

Ilona Kaczmarek 0 68 324 88 18 [email protected]
Wyglądem często przypominają pajęczą sieć i stąd wzięła się ich nazwa pajączki. Mogą występować pojedynczo lub w skupiskach.

Są niewątpliwie defektem kosmetycznym, którego można się jednak pozbyć.

Pękające naczynka nie wyglądają ładnie. Na tę przypadłość cierpi 5- 10 proc. populacji, szczególnie narażone są kobiety. Najczęściej pojawiają się wokół kostek i na udach. Sieć drobnych czerwonych lub fioletowych żyłek nie wygląda estetycznie.

- Te powierzchowne, w okolicach kostek, na podudziu i na udach to przewlekła niewydolność żylna w najłagodniejszej formie - mówi lekarz, specjalista dermatolog z Zielonej Góry Ryszard Szcząchor.

Defekt w prezencie

Skąd się biorą pajączki? Naukowcy tłumaczą to ciążą, bo wtedy szczególnie obciążone są naczynia żylne. Powstawanie sinych lub czerwonych niteczek powodować mogą też jednak: pigułki antykoncepcyjne, stojąca praca (szczególnie narażone są np. fryzjerki, sprzedawczynie) albo skłonności genetyczne. Pajączki możemy więc dostać w "prezencie" po mamie czy babci.

Objawy słabego krążenia - a przez to i pękających naczynek - to przede wszystkim ból. Ale również i pieczenie, uczucie ociężałych nóg, czasami spuchnięte kostki. Później pojawiają się brązowo - żółte plamki.

- Oznacza to, że czerwone krwinki znajdują się poza obrębem naczyń i przedostały się do tkanki okołonaczyniowej- tłumaczy lekarz.

Można się ich pozbyć

Jeśli chcesz zlikwidować popękane naczynka, pomoże ci w tym chirurg naczyniowy lub dermatolog. Każdy lekarz ma swoje metody leczenia.

- Ze względów kosmetycznych pajączki najlepiej likwidować metodą laserową. Uzyskujemy bardzo zadowalające efekty stosując tę terapię - przekonuje Szcząchor.
Laser zamyka powierzchowne naczynka. Taki zabieg usuwania "pajączków" polega na skierowaniu na znajdujące się pod skórą naczynie skupionej wiązki światła. Przechodzi przez skórę i w ten sposób zamyka uszkodzone naczynie krwionośne.
Skleroterapia to z kolei zabieg wstrzyknięcia do naczyń substancji.

Ze związkiem chemicznym, który wywołuje zakrzepowe zapalenie żył - prowadzące do zamknięcia światła naczynia. Powoduje to znikanie "pajączków". Wstrzyknięcia przeprowadzane są za pomocą bardzo cienkich igieł i są niemal bezbolesne.

Większe kłopoty

Trzeba pamiętać, że pajączki nie są problemem jedynie estetycznym!
- Należy pamiętać, że mogą być także pierwszym objawem schorzeń układu żylnego kończyn dolnych - ostrzega lekarz.

Dlatego, jeśli na nogach pojawią się pierwsze pajączki, należy zgłosić się do chirurga specjalizującego się w dolegliwościach żył.

Pajączkom bardzo często towarzyszą zmiany żylakowate naczyń kończyn dolnych. Duże zmiany żylakowe likwiduje się tylko operacyjnie.

Unikaj!

  • Długiego stania w tej samej pozycji - zaburza to krążenie krwi
  • Zakładania nogi na nogę
  • Palenia papierosów
  • Nadwagi - powoduje ona zaburzenia krążenia
  • Intensywnego opalania - powoduje starzenie skóry i uwidacznianie położonych pod jej powierzchnią naczyń krwionośnych
  • Gorących kąpieli
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska