Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak i kiedy pojedziesz na leczenie do sanatorium

Redakcja
Sam nie możesz wybrać ani miejsca, ani terminu leczenia. O tym decyduje fundusz zdrowia.

Na leczenie uzdrowiskowe skieruje Cię każdy lekarz, który ma podpisaną umowę z NFZ. Może zaproponowane miejsce i rodzaj leczenia. Ale to nie znaczy, że właśnie tam pojedziesz!

SKIEROWANIE
Wystawia je lekarz ubezpieczenia zdrowotnego (czyli każdy taki, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia). Wypisuje je na odpowiednim formularzu. Może wskazać proponowane miejsce i rodzaj leczenia uzdrowiskowego - ale nie jest to obowiązujące dla specjalisty z NFZ. To on ostatecznie decyduje o twoim wyjeździe, bo wszystkie skierowania muszą być potwierdzone przez oddział Funduszu.
Skierowanie, które jest niekompletne - np. zawiera braki w dokumentacji - zwracane jest lekarzowi, który je wystawił. Do uzupełnienia.

DECYDUJE NFZ

Wszystkie skierowania muszą być potwierdzone przez oddział Funduszu. Z ramienia NFZ decyzję o miejscu i rodzaju leczenia uzdrowiskowego podejmuje lekarz specjalista w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej.

Może się zdarzyć tak, że stwierdzi brak potrzeby twojego leczenia w sanatorium. W takiej sytuacji NFZ nie potwierdzi skierowania. Wtedy wraca ono do lekarza, który je wystawił. Będziesz o tym poinformowany. Niestety, od tej decyzji pacjent nie możesz się odwołać.

DOKĄD POJEDZIESZ

Decyzję o miejscu i rodzaju leczenia uzdrowiskowego podejmuje lekarz specjalista NFZ w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. Sam nie możesz wybrać ani miejsca, ani terminu leczenia uzdrowiskowego.

Fundusz nie pośredniczy w rezerwacji określonego rodzaju pokoju. W tej kwestii musisz dogadać się bezpośrednio z sanatorium.

ILE POCZEKASZ

Czas oczekiwania zależy:

  • od rodzaju leczenia
  • rodzaju miejsca (krócej czeka się w szpitalu uzdrowiskowym)
  • liczby miejsc w poszczególnych zakładach.

    LISTA OCZEKUJĄCYCH

    Jeśli NFZ nie potwierdził od razu skierowania - z powodu braku miejsc - wtedy trafiasz na listę pacjentów oczekujących. Takie listy są tworzone we wszystkich oddziałach Funduszu, ponieważ jest znacznie mniej miejsc w uzdrowiskach niż chętnych. W zeszłym roku wpłynęło ok. 10 000 wniosków! Gdy trafisz do kolejki, będziesz poinformowany o tym, które miejsce zajmujesz, a także o przypuszczalnym terminie rozpoczęcia leczenia.

    W tej chwili my, Lubuszanie czekamy na wyjazd do sanatorium (od momentu złożenia wniosku):

  • około 12 - 16 miesięcy: w przypadku leczenia sanatoryjnego dorosłych,
  • około 6 - 12 miesięcy: w przypadku leczenia szpitalnego dorosłych,
  • około 3 - 5 miesięcy: w przypadku leczenia sanatoryjnego i szpitalnego dzieci.

    POZA KOLEJKĄ

    Kolejka do uzdrowiska obowiązuje …prawie wszystkich, bo są wyjątki. Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (z dnia 27.08.2004 r.) uprzywilejowani są:

  • inwalidzi wojenni i wojskowi,
  • kombatanci,
  • zasłużeni honorowi dawcy krwi,
  • zasłużeni dawcy przeszczepów.

    INFORMACJA O WYJEŹDZIE

    O miejscu, terminie, rodzaju i czasie trwania leczenia dowiesz się nie później niż 14 dni przed wyznaczoną datą rozpoczęcia turnusu. Termin ten nie obowiązuje tzw. zwrotów. Tak nazywa się skierowania zwrócone przez pacjentów, które mogą być wykorzystane przez innych oczekujących w kolejce na leczenie uzdrowiskowe.

    NFZ nie gwarantuje wspólnego wyjazdu małżonkom w tym samym terminie i do tego samego zakładu lecznictwa uzdrowiskowego. Nawet, jeśli przesłali swoje skierowanie w tym samym czasie. Nie opłaca też kosztów przejazdu do sanatorium!

    PRZESUNIĘCIE TERMINU

    Ty jako pacjent nie możesz przesunąć sobie terminu określonego w potwierdzonym przez NFZ skierowaniu. Możesz natomiast zrezygnować z potwierdzonego skierowania.
    W przypadku rezygnacji powinieneś:
    1. Jak najszybciej zwrócić je do swojego oddziału Funduszu.

    2. Uzasadnić i udokumentować pisemnie. Bo Fundusz uznaje rezygnację i zwrot skierowania za zasadny tylko w szczególnych przypadkach, a zwłaszcza, gdy ich powodem jest:
  • wypadek losowy
  • choroba.
    Oba przypadki muszą być potwierdzone odpowiednim dokumentem.

    3. W przypadku uzasadnionej rezygnacji i zwrotu skierowania, NFZ wyznaczy ci nowy termin jego realizacji. Będzie to pierwszy wolny czas, jaki jest do dyspozycji.

    4. W przypadku nieuzasadnionej rezygnacji, NFZ zwraca skierowanie do lekarza. Możesz złożyć nowe - w dowolnym czasie - tyle że znów trafisz na listę oczekujących. I będziesz musiał czekać na wyjazd np. kolejne 12-16 miesięcy.

    5. W przypadku rezygnacji z przyznanego leczenia i zwróceniu skierowania po terminie rozpoczęcia turnusu lub jeśli nie zwrócisz skierowania bez poinformowania o tym NFZ, będzie to traktowane jako rezygnacja nieuzasadniona.


    FORMY LECZENIA UZDROWISKOWEGO

    Szpital uzdrowiskowy

  • Z tej formy leczenia korzystają pacjenci po pobycie w szpitalu. Rozpoczyna się w możliwie najkrótszym terminie po wypisaniu ze szpitala. Pobyt jest bezpłatny. Dorośli wyjeżdżają na kurację w ramach zwolnienia lekarskiego. Turnus trwa 21 dni. W przypadku dzieci od 3 do 18 roku życia - są to 27 dni bezpłatnego leczenia.

    Rehabilitacja w uzdrowisku

    Skierowanie na rehabilitację dla dorosłych w szpitalu uzdrowiskowym wystawia lekarz z poradni specjalistycznej: ortopedycznej, neurologicznej, rehabilitacyjnej lub reumatologicznej lub z oddziałów szpitalnych. Turnus trwa 28 dni. Świadczenia obejmują: choroby ortopedyczne - urazowe, układu nerwowego (neurologia) i reumatologiczne.

    Sanatorium dla dorosłych

  • Leczenie odbywa się w ramach urlopu - z częściową odpłatnością za wyżywienie i zakwaterowanie. Turnus trwa 21 dni.

  • Z kolei rehabilitacja udzielana jest w profilach leczniczych: ortopedia, reumatologia, kardiologia, diabetologia, pulmonologia. Turnus trwa 28 dni. Częściowo trzeba dopłacić za wyżywienie i zakwaterowanie.

    Sanatorium dla dzieci

    Turnus trwa 21 dni. Dzieci (od 7 do 18 r. ż.) chodzące do szkoły podstawowej i gimnazjum wyjeżdżają przez cały rok. Starsza młodzież w czasie wolnym od nauki.
    Jeśli chodzi o dzieci, które muszą być opieką osoby dorosłej (bo mają mózgowe porażenia dziecięce, ew. podobne schorzenia neurologiczne), opiekun ponosi pełny koszt pobytu (wg cennika).

    Uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne
    To kolejna forma kuracji uzdrowiskowej. Polega na tym, że pacjent w wybranych przez NFZ miejscowościach sam zapewnia sobie wyżywienie i zakwaterowanie. Fundusz płaci za opiekę lekarsko-pielęgniarską oraz za nie mniej niż trzy zabiegi fizykalne dziennie, przez minimum sześć dni w tygodniu.

    Skierowanie na takie leczenie również wystawia lekarz, który ma umowę z NFZ. Trwa ono od 6 do 18 dni zabiegowych.


  • Katarzyna Borek
    0 68 324 88 37
    [email protected]

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska